[FOTO] SP Play-off: Švedska izbacila Italiju, osigurala Mundijal i gurnula Hrvatsku u raj!

Švedska će nakon 12 godina zaigrati na Svjetskom prvenstvu.

Italija i Švedska na San Siru su odigrali svoju uzvratnu play-off utakmicu za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2018. godine u Rusiji. Šveđani su iz prve utakmice donijeli prednost od minimalnih 1:0, a u susret su ušli bez ozlijeđenog Ekdala. S druge strane, Ventura nije mogao računati na Verrattija zbog akumuliranih žutih kartona, a iz samo njemu poznatih razloga, na klupi je ostavio Belottija, Edera, De Rossija, El Shaarawyja i Insignea. U konačnici, susret je završio bez pogodaka te je Švedska izborila Svjetsko prvenstvo nakon dugih 12 godina.

Prvu priliku na susretu u šestoj minuti imao je Florenzi, no poluvolejom je pucao pored gola. Samo četiri minute kasnije Chiellini je zaradio žuti karton, a minutu potom i Johansson. U 13. minuti Darmian je igrao rukom u kaznenom prostoru i sudac Antonio Mateu Lahoz nije dosudio čisti kazneni udarac za Šveđane. Minutu kasnije Parolo je pucao pored gola, a u 16. minuti Ciro Immobile pogodio je vanjski dio mreže.

Minutu kasnije Jakob Johansson nezgodno je pao, iskrenuo koljeno i na nosilima morao izaći iz igre. S obzirom da se Albin Ekdal ozlijedio prije tri dana, u igru je ušao Gustav Svensson, kojemu je to bio tek deseti nastup u reprezentativnom dresu. U 22. minuti i drugi talijanski stoper, Barzagli, zaradio je žuti karton, a minutu kasnije Claesson je uputio prvi gostujući pokušaj ravno u Buffona.

Najbolju talijansku priliku imao je Antonio Candreva, koji je u 28. minuti s nekoliko metara premašio cijeli gol. Novu, katastrofalnu procjenu Mateu Lahoz je imao dvije minute kasnije. Nakon polukontre Forsbergova lopta pogodila je stopera domaćih u ruku i sudac ponovno nije dosudio očiti kazneni udarac. Pet minuta prije kraja Immobile je prevario Olsena gurnuvši mu loptu kroz noge, no Andreas Granqvist kapetanski je očistio loptu sa crte i spasio čisti gol. Florenzijev udarac iz 44. minute Olsen je obranio i na odmor se otišlo bez pogodaka.

Nastavak je otvorio Florenzi novim poluvolejom, nakon Darmianovog centaršuta u 52. minuti, no pucao je pored gola. Chiellini je u 58. minuti pucao ravno u Olsena, a Ventura je tada odlučio uvesti El Shaarawyja i Belottija i krenuti u totalnu ofanzivu. U tim trenutcima Azzurri su imali 74 posto posjeda lopte pa je ravnotežu uvođenjem Kiese Thelina i Rohdena htio pridobiti Andersson.

Sami kraj utakmice otvorio je Florenzi udarcem iz daljine, koji je otišao visoko preko gola. Deset minuta prije kraja Marcus Berg poluvolejom je pucao preko gola, da bi u 83. minuti Olsen još jednom paradom obranio udarac Jorginha. Samo minutu kasnije Forsberg je pronašao Berga, koji je zabio gol, no Španjolci su ga zbog zaleđa poništili. U 86. minuti Belotti je pucao pored gola, a minuti kasnije Olsen je fenomenalnom reakcijom obranio El Shaarawyjev pokušaj i ostalo je 0:0.

Tako Italija prvi put od 1958. godine neće sudjelovati na Mundijalu, a Blagult je ovim podvigom pomogao i Hrvatskoj te Vatrenima osigurao drugu jakosnu skupinu u ždrijebu.