[FOTO / VIDEO] France Football: Ronaldo peti put u karijeri osvojio Zlatnu Loptu, Modrić peti

Portugalac je iznenađujuće proglašen najboljim nogometašem godine.

Osvajač Zlatne Lopte prema izboru France Footballa za 2017. godinu je Cristiano Ronaldo. Portugalac je, pomalo iznenađujuće, osvojio ovu nagradu drugu godinu zaredom te se time izjednačio s Lionelom Messijem po broju osvojenih Zlatnih Lopti, obojica su sada na brojci od pet.

33-godišnjak je prošle sezone pružao solidne partije, a najviše se izdvaja njegov učinak u Ligi prvaka, u kojoj je postigao 12 pogodaka, uključujući i golove iz zaleđa Bayernu u polufinalu i bio najbolji strijelac natjecanja. Unatoč tomu što je Messi ove godine zabio više golova iz manje udaraca prema golu te upisao više asistencija, ovu individualnu nagradu očito su presudili trofeji, četiri ih je osvojio Portugalac, a samo Copa del Rey Messi. Inače, Portugalac je nagradu primio usred Eiffelovog tornja, ispod kojeg je bio dočekan gromoglasnim zvižducima.

Ipak, Portugalac je tijekom nove sezone gotovo neprimjetan i mnogi su iznenađeni njegovim odabirom, jer ova nagrada bi se trebala odnositi na svih 12 mjeseci, a ne samo svibanj i lipanj. Tako primjerice ugledni Eurosport navodi pet razloga zbog kojih Ronaldo nije smio osvojiti Zlatnu Loptu. Tu su se našle činjenice, poput one da je Portugalac svoj vrhunac doživio u svibnju, dok je u 14 kola Primere ove sezone postigao svega mizerna dva gola, a Real je na nezahvalnih osam bodova zaostatka za Barcelonom.

Nadalje, spominje se i kako je tijekom cijele kalendarske godine upravo Messi više zaslužio osvajanje nagrade, jer je pružio kontinuitet. Zasada je postigao čak 13 pogodaka i upisao četiri asistencije u Primeri, a jesenas je samostalno odveo Argentinu na Svjetsko prvenstvo te bio najbolji strijelac španjolskog prvenstva.

Također, Eurosport smatra da je Portugalac osvojio ovu nagradu po posljednji put, jer su ga ozljede i godine uvelike sustigle te da nagodinu neće biti ni približno dobar kao u svojim najboljim danima. “Real nosi Ronalda, a ne obrnuto“, stoji u videozapisu.

U isto vrijeme, drugoplasirani Lionel Messi je za argentinski TyC Sports izjavio kako su momčadski trofeji daleko bitniji od onih individualnih.

“Moji prioriteti su momčadski trofeji. Ono što sam osvojio na individualnoj razini je sjajno i zbilja sam ponosan na to, no više sam okrenut kolektivu i mišljenja sam da je ljepši osjećaj ponovno osvojiti Ligu prvaka ili biti prvak svijeta s Argentinom. To su moje želje“, izjavio je Argentinac još jednom dokazavši da uvijek stavlja momčad na prvo mjesto.

Vrijedi spomenuti i kako su u konkurenciji za nagradu bila 30-orica nogometaša, među kojima i naš Luka Modrić, koji je osvojio visoko peto mjesto s osvojena 84 boda. Na četvrtoj poziciji našao se najbolji svjetski vratar, Gianluigi Buffon, dok je treće mjesto osvojio Brazilac Neymar.