[FOTO / VIDEO] SP Kvalifikacije (Ž): Švedska deklasirala Hrvatsku i približila se Mundijalu!

Jednosmjernu utakmicu gledali smo od samog početka.

Nogometne reprezentacije Švedske i Hrvatske na Gamla Ullevi stadionu u Goteborgu pred 8 092 gledatelja odigrale su kvalifikacijsku utakmicu za odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo u Francusku 2019. godine. Olimpijske viceprvakinje i jedne od glavnih favoritkinja za naslov, izabranice Petera Gerhardssona, očekivano su pobijedile 4:0 i zadržale stopostotan učinak u skupini 4.

Šveđanke su očekivano preuzele terensku inicijativu i bilo je pitanje vremena kad će doći do vodstva. A do njega su došle u 16. minuti nakon prvog pravog udarca na susretu. Sofia Jakobsson je centrirala, a Linda Sembrant iskoristila pogrešno istrčavanje golmanice Bačić i s pet metara ubacila pred gol do Stine Blackstenius, koja glavom u praznu mrežu zabija svoj drugi gol u kvalifikacijama za 1:0.

Na iduću priliku čekali smo do 27. minute kada Sembrant pokušava svoj udarac s preko 25 metara, a Bačić jedva izbija loptu u korner. Iz tog kornera Kosovare Asllani pokušala je izravno zabiti, no Bačić je krajnjim naporom i tu loptu izbila u korner. Fridolina Rolfo u 31. minuti je pucala pored gola, Nilla Fischer sedam minuta kasnije loptu je poslala u 20. red tribina, a Stina je mogla zabiti svoj drugi gol večeras u 44. minuti, no također je pucala preko gola i na odmor se otišlo s minimalnih 1:0.

Nastavak su otvorile Šveđanke prilikom u 55. minuti. Kosovare Asllani rasporila je cijeli vezni red Hrvatske i u polukontru gurnula Jakobsson, koja prizemnim centaršutem pronalazi Blackstenius, a ona, iako je prošla Balog, puca preko gola. Tri minute kasnije Jakobsson je centrirala, a Asllani glavom pucala preko gola, a u 61. minuti svestrana i talentirana Elin Rubensson, koja je ušla u nastavku, pogodila je gredu nakon slobodnog udarca Magdalene Ericsson.

Ipak, u 63. minuti Elin se upisala u strijelce. Eriksson je odličnom loptom pronašla Asllani, čiji udarac brani Bačić, no na odbijenu loptu dolazi Rubensson i bedrom povisuje na 2:0.

U 67. minuti već je 3:0. Fischer je započela akciju, Sembrant centrirala, kapetanica Landeka katastrofalno reagirala, a Blackstenius se našla na pravom mjestu i zabila za 3:0. Četiri minute kasnije svoj debi upisala je Anna Angevard, velika nada švedskog ženskog nogometa.

Konačnih 4:0 postavila je Hanna Folkesson, koja je iskoristila povratnu loptu Glas u 90. minuti utakmice. Sutkinja Marta Frias Acedo iz Španjolske nije pokazala nijedan žuti karton, a izabranice Božidara Miletića, koji je danas napravio svega jednu izmjenu u 92. minuti, svoju posljednju utakmicu kvalifikacija odigrat će 30. kolovoza protiv Danske.

Vrijedi spomenuti da smo u Goteborgu gledali jednu novu Švedsku, u taktičkoj 3-4-3 formaciji. Naime, izbornik i dalje traži adekvatnu formaciju za momčad bez Lotte Schelin, koja se i dalje oporavlja od teškog udarca glave pa je u ovim kvalifikacijama već igrao u formacijama 4-4-2, 4-3-3, 4-2-3-1 i sada 3-4-3. No, čini se da nije bitno u kojoj formaciji će Šveđanke izaći na teren, jer su u pet dosadašnjih utakmica kvalifikacija upisale pet pobjeda i mirno koračaju prema Mundijalu.