[FOTO]:Hrvati u NBA nakon polovice odigrane sezone

Zubac i Žižić nadaju se većoj minutaži, Bogdanović i Šarić playoffu, Hezonja tradeu, a Bender slobodnjacima

Philadelphia 76ers je pobjedom u petak u Bostonu odigrala svoju 41 utakmicu ove sezone u regularnom dijelu, a kako su prije njih svi odigrali toliko utakmica, Minnesota Timberwolvesi su već na 47 ušli smo u drugu polovicu prvenstva, te smo za naše čitatelje napravili analizu učinka hrvatskih igrača kojih je ukupno šest u najjačoj ligi svijeta.

Dario Šarić thesixersense.com

Kada smo već stali kod 76ers-a krenimo prvo sa Darijom Šarićem. Oporavkom Bena Simmonsa i draftiranjem Markellea Fultza analitičari su smatrali da će se Šišijeva minutaža srozati, kao i učinak na parketu. U početku sezone je imao problema, ispao je iz prve petorke, nije ga išao šut, ali veoma brzo je Šarić svojom upornošću i borbenošću zaslužio svoj visok status. Igra 30,6 minuta po utakmici, postiže 13,6 poena, ima 6,9 skokova i 2,6 asistencija. U usporedbi sa rookie sezonom statsi su mu se popravili i to u svim segmentima. Postotak šuta je za 2,3%(43,4) bolji, trica za 5,3%(36,4), a slobodna bacanja za čak 9,2% (87,4). Od 41 moguće odigrao je 40 utakmica, 35 kao starter, u 1222 minute postigao je 544 poena, skočio 274 puta i 103 puta asistirao. Prošle sezone Dario je imao +/- rating -302, a ovosezonski je 11. Phila se trenutno nalazi na osmom mjestu istočne konferencije, posljednjem koje vodi u doigravanje.

Bojan Bogdanović je nakon tradea prošle godine iz Brooklyn Netsa u Washington Wizardse ponovo promjenio sredinu. Wizardsi mu nisu mogli ponuditi adekvatan ugovor pa se Bojan preselio u Indiana Pacerse. Potvrdio je u Pacersima da je veoma zahvalan igrač, upao je u zadnje vrijeme u mini krizu, ali su mu brojke i dalje vrlo dobre. 30,7 minuta, 13,5 koševa, 3,1 skok i 1,4 asista po utakmici. Bojan je odigrao 43 utakmice, dvije je propustio, zabio je 580 koševa, 133 skoka i 60 asistencija u 1321 minutu. Postotak šuta mu je malo bolji nego u Netsima i Wizardsima (47,2) dok je trica tu negdje ( 38,5%, u Netsima 35,7, u Wizardsima 39,1). Još uvijek ove sezone nema utakmicu sa 30+ koševa, vjerujemo da će i to ostvariti. Indiana je jedno od iznenađenja sezone, sa 24 pobjede nalaze se na šestom mjestu istoka, a Bojan je jedna od bitnijih karika uz Victora Oladipa i Milesa Turnera.

Mario Hezonja nalazi se u svojoj trećoj NBA sezoni. Njegov Orlando Magic odlučio je da mu neće dati novi ugovor koji mu ističe na kraju sezone. Na početku je imao skromnu ili nikakvu minutažu, da bi ozljedama Terrencea Rossa, Evana Fourniera i Nikole Vučevića, Mario dobio šansu koju je iskoristio i nametnuo se u rotaciji. Odigrao je Mario 38 utakmica od mogućih 45, devet kao starter, te skupio 664 minute (17,5 po utakmici), 268 koševa (7,1) , 116 skokova (3,1) i 37 asistencija (1). Kad se to prebaci u postotke ima čak 10% bolji šut od prošle godine (45,5), trica je za 1,8% bolja (31,7). Kada se sve zbroji Mario igra dosta dobro, mnogim klubovima je dao do znanja da ima u njemu potencijala, te mu nebi trebalo nedostajati ponuda na ljeto. Postavio je i osobni rekord kada je zabio 28 koševa i 8 trica protiv Detroita. Orlando se nalazi na posljednjem mjestu istočne konferencije, te zaostaje 10 pobjeda za mjestima koje vode u playoff.

Dragan Bender igra svoju drugu sezonu u dresu Phoenix Sunsa. Nakon što je dio prošle sezone propustio zbog ozljede, Dragan se uspio oporaviti i dobiva dobru minutažu za svoj razvoj. Već sada je odigrao više utakmica nego prošle sezone (45-43), četiri puta je bio starter,a upisao je 997 minuta ( 22,2 po utakmici), 260 koševa (5,8), 151 skok (3,4) i 52 asistencije (1,2). Šut za 3 poena popravio je za 9,9% te mu je sada na vrlo dobrih 37,6%. Benderova mana je to što slabo sudjeluje u napadu, većinu provodi čekajući na trici i završavanju napada tricom. Ukoliko nadogradi napadački asortiman mogao bi imati lijepu NBA karijeru. Već sada je jedan od najboljih obrambenih igrača Sunsa. Phoenix Sunsi su na 11. mjestu zapadne konferencije sa 16 pobjeda, nerealno je očekivati da mogu stići do doigravanja koje im bježi trenutno sedam pobjeda.

(Photo by Layne Murdoch/NBAE via Getty Images)

Ante Žižić ljetos se otisnuo iz Darusafake “preko bare” u Boston Celticse koji su ga drafirali, međutim postao je dio velikog tradea, pa je zajedno sa Isaiahom Thomasom otišao u Cleveland Cavalierse u zamjenu za Kyrieja Irvinga. Pošto Cleveland nije imao plan s njim dio vremena provodi u G-league, a većinu utakmica provede na klupi sa upisanim DNP-om. Nezahvalno je upisivati statistiku po utakmici kad je većinu od 12 odigranih susreta proveo sekunde na parketu. Dakle skupio je 40 minuta i postigao 13 koševa uz 15 skokova i jednu asistenciju. Vrijedi izdvojiti i četiri blokade. Za Antinu budućnost bilo bi dobro kad bi ga Cleveland ubacio u neki trade u klub koji bi imao viziju i mjesto u rotaciji za našeg centra, ovako će i dalje rijetko dobivati prilike u garbagge timeu, ali će zato imati priliku u društvu sa Lebronom Jamesom, Kevinom Loveom, Dwayneom Wadeom i ostalim zvijezdama ući u borbu za prsten. Cleveland je trenutno treći na istoku.

Ivica Zubac u akciji; nba.com/lakers

Ivica Zubac propustio je Europsko prvenstvo sa reprezentacijom kako bi radio na sebi, ponajviše zbog zahtjeva njegovih Los Angeles Lakersa i Magica Johnsona. Nakon vrlo dobrih izdanja u rookie sezoni očekivao se dodatan napredak i povećanje minutaže, međutim trener Luke Walton preferira igru sa niskim centrom, te je Zupcu dao priliku u samo 12 od 45 utakmica. U tih 12 utakmica dobio je samo 47 minuta na parketu (3,9 po utakmici), a uspio je postići 12 koševa, 10 puta skočiti i jedanput asistirati suigraču za koš. Neznamo šta se može očekivati u nastavku sezone, Lakersi su tek 13. sa osam pobjeda zaostatka za playoffom, šanse su im mizerne, a nakon otkaza Andrewu Bogutu očekivali smo povećanje minuta za Zupca, međutim ni to nije pomoglo. Jedini centar osim Ivice u ekipi je ostao Brook Lopez, no ni on nema veliku minutažu.