[FOTO/VIDEO] SP Play-off: Švedska očitala nogometnu lekciju i srušila Talijane na Friends Areni!

Šveđani su ostvarili ogromnu pobjedu.

Švedska je na Friends Areni ugostila Italiju u sklopu prve utakmice dodatnih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju. Bio je to najveći derbi play-off faze natjecanja, koji je zasigurno zadovoljio apetite brojnih nogometnih fanova. Talijani od 1912. godine ne znaju za pobjedu u Švedskoj, dok Šveđani općenito od 1987. godine nisu znali za pobjedu protiv Italije. No, danas su konačno, nakon točno 30 godina srušili Talijane i pobijedili s minimalnih 1:0.

Već u 11. sekundi utakmice Ola Toivonen raskrvario je nos Leonardu Bonucciju, a žuti karton zaradio je Marcus Berg zbog prigovora. U četvrtoj minuti prvi pokušaj imao je Emil Forsberg, no iz slobodnog udarca pucao je preko gola. Dvije minute kasnije stadion je utihnuo nakon što je Belotti glavom zamalo pogodio mrežu, no pucao je pored gola. U osmoj minuti Forsberg je lijepo uposlio Toivonena, a ovaj put on je zamalo zatresao mrežu.

U 21. minuti Forsberg je u fenomenalnom soloprodoru prošao kroz dvojicu igrača i uposlio Toivonena. Nakon nekoliko brzih dodavanja, Augustinsson je dodao do Forsberga, koji je izašao sam na Buffona, no sudac je opravdano dosudio zaleđe. Isti igrač četiri minute kasnije pucao je preko gola, a na terenu je uživao, prolazio igrače kao od šale, petom upošljavao suigrače, podizao moral cijeloj momčadi. U 28. minuti dogodila se vrlo bitna situacija. Marco Verratti srušio je Berga i Cuneyt Cakir pokazao mu je žuti karton, zbog kojeg će propustiti uzvrat.

Do kraja prvog dijela još je živi zid Italije otklonio opasnost nakon Toivonenovog slobodnog udarca i na odmor se otišlo bez pogodaka. Blagult je pokazao potpunu dominaciju. Uputili su Šveđani šest udaraca, naspram samo jednog talijanskog, imali više slobodnih udaraca, kornera i (točnih) dodavanja, kao i manje prekršaja i samo sreća spasila je Azzurre da na odmor odu bez primljenog pogotka.

Gosti su bolje otvorili nastavak i već u 48. minuti Olsen je upisao prvu obranu nakon udarca Candreve. Nažalost, u 57. minuti dogodilo se ono čega su se svi Šveđani pribojavali. Albin Ekdal obnovio je ozljedu zadnje lože i umjesto njega u igru je ušao Jakob Johansson.

Konačno, u 62. minuti Švedska je povela. Out je izveo Krafth, a Ola Toivonen glavom pronašao upravo Johanssona, koji sjajnim udarcem s 18 metara vara Buffona i zabija za švedsko vodstvo.

Odmah je reagirao talijanski izbornik i uveo Edera, a Darmian je u 70. minuti pogodio stativu. Minutu kasnije na drugoj strani Buffon je obranio udarac Claessona, a do kraja susreta većih prilika nije bilo i Blagult u Italiju putuje bez primljenog gola. Vrijedi spomenuti i da u slučaju prolaza Švedske, Hrvatska postaje član zemalja druge jakosne skupine u ždrijebu.