Francuzi se opet spašavali u završnici, pobjedu dohvatili tek u 90. i 95. minuti

Francuska-Albanija 2:0 Tricolorima nedostaje kvalitetna igra i vrhunski trener, ali imaju igrače, publiku i - sreću

Francuska nema ni kvalitetnu igru, ni vrhunskog trenera. No Francuska ima: sjajne individualce, prednost domaćih terena, upornost – i sreću. Pa je večeras u Marseilleu postala prva reprezentacija koja je osigurala prolazak u nokaut fazu Europskog prvenstva premda sa igrom kakvu je pokazala u prva dva kola – sigurno ne može do naslova prvaka Europe.

Francuske šanse protiv iznimno čvrste Albanije (koja zaslužuje sve pohvale!) došle su u drugom poluvremenu, a golovi u: 90. i  95. minuti. Očajnički napadi Tricolora, stoper Rami u napadu, ubacuje zdesna, a albanska obrana čini prvi veliki kiks koji kažnjava Griezmann pogotkom s ‘peterca’ – 1:0. Pa još u petoj minuti nadoknade nakon kontre Payetov gol (prelijep, naravno, sa 15 metara felša desnom u donji lijevi kut)  i – 2:0. Možda ne posve nezasluženih, ali posve nerealnih 2:0. Francuska nije pobijedila lako nego se mučila, doslovno, od prve do devedesete. Svakome tko je gledao bilo je barem malo žao borbene i dobro organizirane Albanije.

Talijan na albanskoj klupi, Gianni De Biasi, u stoperski je par umjesto Cane (dobio crveni karton u prvom kolu) postavio Ajetija, a umjesto Rijekinog napadača Roshija u igru od prve minute poslao Andija Lilu. No brdo komentara i prije nego što je utakmica počela izazvao je Didier Deschamps: u startnih 11 gurnuo je Martiala i Comana, a na klupu posjeo Griezmanna i Pogbu (pa već u 46. minuti sam sebe demantirao zamjenom Pogba umjesto Martiala).

Deschamps

Prvo je poluvrijeme bilo – najlošije dosad na Euru. Albanija izvrsna u svojih 4-1-4-1. Elastična formacija, puno dobro koordinirane trke. Orlovi su defanzivno bili besprijekorni. Rado bi Vam istaknuli barem jednu pravu prigodu na bilo kojoj strani, ali takvih “evenata” – nije bilo. I Etret Berisha i Hugo Lloris mogli su komotno razvući dekicu za piknik. Prvih 45 minuta bilo je: teška dosada obrambeno (logično) nastrojene Albanije i napadački sterilne Francuske.

U nastavku, sa Pogbom na travnjaku, priča je dobila interesantnije zaplete. Na primjer: sjajnu prigodu za Albaniju i vratnicu Memushaja u 52-oj ili odličnu prigodu Girouda koji sa 10 metara najprije promašuje gol, a onda u 69. minuti glavom pogađa vratnicu (minutu nakon što je Deschamps 100% sam sebi skočio u usta pa u igru umjesto Comana poslao, naravno, Griezmanna). U 76-oj je i De Biasi vratio priču na prvo kolo: Roshi u igru, Lila na klupu.

Francuzi su ulaskom Pogbe, a onda i Griezmanna, ipak bili osjetno opasniji. I nije, naravno, nikakva koincidencija da se to dogodilo povratkom u uigraniju 4-3-3 formaciju, sa Bilićevim draguljem iz West Hama, Dimitrijem Payetom, na prirođenijoj mu poziciji- lijevoj strani napada. Payet je u dvije utakmice bio daleko najbolji francuski igrač. Lider ove generacije ‘Galskih pijetlova’, jedini koji igra dobro dok njegova reprezentacija igra – jako loše. Albanija se držala odlično no ne i bezgrešno pa su svoje nagrade za upornost Francuzi su pokupili u 90. i  95. minuti. Šteta što je bez nagrade ostala vrlo dobra De Biasijeva Albanija…

Francuska-Albanija 2:0
Strijelci: Griezmann (90′), 2:0 Payet (90’+5).

Francuska (4-2-3-1): Lloris; Sagna, Rami, Koscielny, Evra; Kante, Matuidi; Coman (68′ Griezmann), Payet, Martial (46′ Pogba); Giroud (77′ Cignac). Izbornik: Deschamps.

Albanija (4-1-4-1): Berisha; Hysaj, Ajeti (84′ Veseli), Mavraj, Agolli; Kukeli (74′ T.Xhaka); Lila (71′ Roshi), Abrashi, Memushaj, Lenjani; Sadiku. Izbornik: De Biasi.

Marseille, stadion Velodrome. Gledatelja: 67.000. Sudac: Collum (Škotska). Žuti karton: Kukeli (55′), Abrashi (81′), Kante (88′).