EuroBasket: Rusi u završnici uspjeli slomiti uporne Grke i plasirali se u polufinale

Košarkaši Rusije plasirali su se u polufinale EuroBasketa nakon što su u Istanbulu pobijedili Grčku 74-69 (17-24, 14-13, 20-16, 23-16).

Rusi nisu dopustili iznenađenje na EuroBasketu. Uspjeli su pobijediti uporne Grke te nakon šest godina ponovno ušli među četiri najbolje momčadi Europe, dok su na dva prethodna izdanja upisali ukupno samo dvije pobjede. Grci su dominirali u prvom poluvremenu, a u drugom su proigrali najbolji ruski igrači, dok je kod Grka stao šut.

Grci su u drugoj četvrtini vodili s 13 razlike, zahvaljujući i činjenici da je najbolji ruski igrač Aleksej Šved u prvom poluvremenu zabio samo četiri koša, uz šut 1-7. Šved i Rusija su se probudili u trećoj četvrtini, istopila se grčka prednost i krajem četvrtine Rusi su uspjeli izjednačiti (51-51), a početkom zadnje i povesti (55-53).

U četvrtoj četvrtini bilo je jako puno pogrešaka i nevjerojatnih zicera s obje strane, a Rusi su 44 sekunde prije kraja poveli sa 70-66 košem Hvostova. Bourousis promašuje grčki napad, a Hvostov se pretvorio u junaka utakmice jer je 18 sekundi prije isteka vremena pogodio bacanje za 71-66 i potom uhvatio loptu u napadu. Calathes tricom daje nadu Grcima (72-69), ali Fridzon na 11 sekundi do kraja pogađa oba bacanja za pobjedu.

Šved je utakmicu završio s 26 poena, od čega 22 u drugom dijelu, a Mozgov je imao 15 poena i deset skokova, dok je kod Grka najbolji bio Calathes (25), uz 19 poena Printezisa.

Rusi u polufinalu čekaju boljeg iz dvoboja Srbije i Italije.