Grčka – Obala Bjelokosti: Santosovim igračima treba pobjeda, Yaya i Kolo Toure igraju u čast preminulog brata

Ibrahim Touré, koji je također bio profesionalni nogometaš, umro je u petak nakon borbe s rakom, no njegova braća nisu se željela povući s turnira

Yaya Touré večeras će imati snažnu emotivnu motivaciju/Getty Images

Obala Bjelokosti u posljednju utakmicu skupine C ulazi s puno većim akcijama od Grčke. Pobjeda joj garantira drugi krug, a vjerojatno i remi, osim ako Japan istovremeno u Cuiabi ne iznenadi Kolumbiju.

Premda već godinama slove kao jedna od najrespektabilnijih i na papiru najmoćnijih afričkih reprezentacija, Bjelokošćani još nikada nisu prošli skupinu na SP-u. I u Njemačkoj 2006. i u Južnoj Africi 2010. ostvarili su po jednu pobjedu, ali to im nije bilo dovoljno da se plasiraju među 16. Čini se da su „slonovi“ sada najbliže toliko sanjanom cilju, još više ako se uzmu u obzir dosadašnje grčke prezentacije na turniru.

Momčad Fernanda Santosa jedina je uz Iran koja na ovom Svjetskom prvenstvu još nije zabila gol. Protiv Kolumbije su u prvoj utakmici pucali po šavovima, da bi se prošlog četvrtka nekako othrvali Japanu iako ih je u 38. minuti na cjedilu ostavio isključeni kapetan Kostas Katsouranis.

Statističke mrvice

* Grčka je od osam utakmica na svjetskim prvenstvima dobila samo jednu, a izgubila šest.

* Gervinho je protiv Kolumbije postao prvi nogometaš svoje zemlje koji je zabio na dvije uzastopne utakmice SP-a.

* Osam od 12 golova Obale Bjelokosti na svjetskim prvenstvima postignuto je nakon 60. minute.

Santos ga večeras mora nadomjestiti i otkrio je da će posegnuti za „pravim“ kapetanom, 37-godišnjom legendom Giorgosom Karagounisom, koji je protiv Japana zbog taktičkih pretumbacija ušao u 41. minuti. Ne pobijede li Grci, ovo će biti posljednja utakmica pod vodstvom portugalskog stratega jer ga nakon SP-a na klupi nasljeđuje Claudio Ranieri.

Santos je najavio da se taktika protiv Obale Bjelokosti neće mijenjati.

– Ljudi koji kažu da bismo morali modificirati svoj stil i napadati od prve minute, nemaju pojma o nogometu. Grčka je u 10 godina izgradila svoj način igre, osvojila Euro 2004. i nastupila na četiri velika natjecanja. Ne može se taj stil promijeniti u dva ili tri dana. Vjerujemo u svoju DNA jer nas je ona i dovela do Brazila – slikovit je Santos.

Dodao je da bi mu savršeno odgovarala i pobjeda od 1:0 u kojoj bi pogodak zabio golman. Potom se iznervirao kada su ga novinari upitali hoće li paralelno pratiti zbivanja na meču Japana i Obale Bjelokosti.

– Kakve to ima veze s nama? Zaboravite Japan. Zar ću nositi mobitel na teren i surfati internetom? Vaše pitanje je bezvezno – odbrusio je Santos i napustio presicu.

U taboru Obale Bjelokosti oplakuju smrt Ibrahima Touréa, mlađeg brata Yaye i Kola koji je u petak izgubio bitku s karcinomom. Obojica će imati snažnu emotivnu motivaciju i nisu se htjeli povući sa SP-a.

Kalkulacije

Grčka prolazi dalje ako:

– pobijedi Obalu Bjelokosti, a Japan ne pobijedi Kolumbiju

Obala Bjelokosti prolazi dalje ako:

– pobijedi Grčku

– remizira s Grčkom, a Japan ne pobijedi Kolumbiju

– remizira s Grčkom, a u slučaju pobjede Japana nad Kolumbijom zadrži bolju gol-razliku (trenutno 3:3) od Japana (1:2), ili jednaku