HNL: Dinamo slavio u velikom derbiju na Maksimiru!

Dinamo je slavio u velikom derbiju 14. kola Prve hrvatske nogometne lige protiv branitelja naslova Rijeke. Soudani je u drugom poluvremenu dvama pogocima donio preokret svojoj momčadi.

Prvoplasirani Dinamo ugostio je na Maksimiru branitelja naslova Rijeku u sklopu 14. kola Prve hrvatske nogometne lige i upisao vrijednu pobjedu 3:1 te otišao na velikih devet bodova prednosti ispred drugoplasirane Rijeke.

Dinamo i Rijeka utakmicom na Maksimiru došli su do ukupno 150. utakmice u svim natjecanjima. Dinamo je ovom pobjedom ostvario 79 pobjeda, 34 utakmice su završile neriješeno, dok je Rijeka slavila u 37 navrata. Gol razlika je na strani domaćina, 270:146.

Već u devetoj minuti Rijeka je povela. Charalampos Mavrias je poslao odličnu loptu po desnoj strani, Maxwell Acosty je prihvaća i šalje loptu u šestnaesterac domaćina. Nakon gužve lopta se natrag odbija do Ganca koji plasira loptu u praznu mrežu. Glavni sudac Igor Pajač prvo je pokazao na centar da bi potom promijenio svoju odluku nakon signaliziranja linijskog suca zbog potencijalnog zaleđa. Nakon par minuta razgovora Pajač se ipak odlučuje na prvotnu odluku i priznaje pogodak Rijeke. U prvih 20 minuta utakmice Dinamo nije opasnije zaprijetio vratima Simona Sluge, a Rijeka ima i bolji posjed lopte. U 21. minuti Dinamo je propustio veliku priliku za izjednačenje. Amer Gojak ušao je u kazneni prostor Rijeke i dodao Španjolcu Daniju Olmu kojem u zadnji trenutak udarac blokira kapetan Rijeke Mate Maleš. Igrač Rijeke Domagoj Pavičić prvi je kartonirani igrač na današnjoj utakmici kojeg je dobio u 26. minuti. Inače, Pavičić je ovog ljeta upravo iz Dinama došao u redove Rijeke.

Dinamo je u 29. minuti došao do izjednačenja. Hilal Soudani je unutar šestnaesterca dodao prizemnu loptu za Arijana Ademija kojem udarac Sluga brani, ali na odbijenu loptu dolazi Nikola Moro koji precizno pogađa mrežu. Ivan Mance, zamjenik sportskog direktora Rijeke, prvo je dobio upozorenje glavnog suca zbog prigovora, a onda je potom i udaljen s klupe zbog signaliziranja s dva prsta navijačima Dinama. Moguće je da je time želio podsjetiti navijače Dinama na osvojeno prvenstvo i kup iz prošle sezone. U 37. minuti Dinamo je zamalo došao do preokreta. Moro je odličnim dodavanjem u prostor izbacio obranu Rijeke, ali Soudanijev udarac iz blizine odlično brani Sluga. Roberto Punčec je u opasnoj zoni izgubio loptu od Soudanija da bi Sluga pravovremenim istrčavanjem u 38. minuti spriječio prvo vodstvo Dinama. Minutu poslije Acosty se našao u dobroj poziciji unutar kaznenog prostora domaćina, ali njegov udarac prošao je malo pored gola Dominika Livakovića. Maleš je na samom kraju prvog poluvremena dobio žuti karton nakon starta na Olmu zbog čega ga neće biti u sljedećem kolu kada Rijeka gostuje u Kranjčevićevoj kod Lokomotive.

Na samom početku drugog poluvremena Dinamo je došao do vodstva. Olmo je ubacio iz kornera, Amir Rrahmani glavom šalje loptu pred gol Sluge gdje se Soudani odlično snalazi i zabija gol leđima okrenut vratima Rijeke u 49. minuti. U 52. minuti Matjaž Kek i Mario Cvitanović rade izmjene. Za Rijeku je umjesto Leonarda Žute ušao Zoran Kvržić, dok je kod Dinama iz igre izašao Leonardo Sigali, a zamijenio ga je Marko Lešković, bivši igrač Rijeke. Moro je ubacio loptu iz slobodnog udarca u 60. minuti, ali udarac Rrahmanija glavom prolazi pored gola. U 61. minuti Slovenac Matic Črnic ulazi u igru za Rijeku umjesto Jakova Puljića. Alexander Gorgon opasno je pucao u 62. minuti iz slobodnog udarca s 30 metara, ali Livaković je to obranio. Kvržić je kažnjen žutim kartonom u 69. minuti nakon prekršaja nad Olmom. U 70. minuti Olmo ubacuje iz kornera s desne strane, Ademi glavom šalje loptu pred gol Rijeke gdje Soudani upućuje udarac glavom koji odlazi malo iznad grede. Pavičić se našao u prilici u 78. minuti, ali iz teške pozicije pucao je visoko iznad gola. Ademi je izašao iz igre u 78. minuti, a zamijenio ga je Angelo Henriquez.

U 79. minuti Dinamo dolazi do povećanja vodstva. Olmo je poslao odličnu loptu u prostor za Soudanija koji ovakve situacije ne propušta realizirati. U 81. minuti Soudani je mogao do hattricka nakon još jednog odličnog proigravanja Olma, ali njegov udarac je prošao malo pored desne vratnice. Filip Bradarić je novi opomenuti igrač Rijeke nakon starta nad Filipom Benkovićem u 82. minuti. U 87. minuti Heber zamjenjuje Acostyja. U 91. minuti Soudani je bio u izglednoj situaciji za pogodak, ali njegov udarac obrana Rijeke izbija sa gol linije. U 93. minuti izašao je junak utakmice Soudani, a umjesto njega ušao Ante Ćorić.

U sljedećem kolu Dinamo gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa, dok Rijeka ide u goste Lokomotivi.