HNL: Rapsodija Hajduka u Zaprešiću

Brazilaz Jairo da Silva riješio dvojbe oko pobjednika, Hajduk glatko svladao Intera

Hajduk je na gostovanju u 23. kolu HT Prvoj ligi kod Intera iz Zaprešića glatko slavio protiv domaćina s 1:3 (0:2). Igrač utakmice je svakako bio Brazilac splitskih ‘Bilih’ Jairo da Silva, koji je zabio dva pogotka, a vratnica ga je spriječila da postigne hat-trick. Mijo Caktaš je postigao treći pogodak za Hajduk, a veliki posao na terenu su odrađivali Nejašmić i Gyurcso koji su svojim loptama hranili napadače. Utješni pogodak za Inter je zabio Borislav Tsonev, duboko u sučevoj nadoknadi kada je sve već bilo gotovo.

Inter – Hajduk 0:3 (0:2)

Inter: Matković, Valentić, Čeliković, Tatomirović, Bosec, Brezovec, Muhar, Čulina, Rak, Serderov, Kaluđerović.

Hajduk: Posavec, Bradarić, Vučur, Svatok, Juranović, Caktaš, Jradi, Nejašmić, Palaversa, Gyurcso, Jairo.

Nije dugo trebalo da Hajduk preuzme kontrolu utakmice danas. Gyurcso je pokušao u 5.’ iz slobodnjaka, ali loše. Već u 10.’ Caktaš pravo iskušava golmana domaćih Matkovića, koji skida njegov pokušaj sa dvadesetak metara. Dvije minute poslije budi se Brazilac Jairo koju u šesnaestercu radi dar mar i iz mrtvog kuta pokušava doći do pogotka. Ipak na mjestu je bio Matković.

Matković ipak nije uspio dugo sačuvati mrežu, jer Hajduk u 14.’ dolazi do prvog pogotka. Juranović je na desnoj strani ostao nečuvan i poslao centaršut u šesnaesterac, gdje se Jairo vrhunski snalazi i zakucava loptu u mrežu za 1:0 Hajduka. Tri minute kasnije ponovno je Brazilac u akciji, nakon duge lopte Nejašmića, no njegov pokušaj ide malo iznad gola. Jairo je u 20.’ došao do svog drugog zgoditka na utakmici. Interova je obrana ispala jako plitko u svojoj polovici, što brazilac koristi za njegovu minijaturu u šesnaestercu i lagano poentiranje iz Matkovićevih leđa.

Inter u prvom poluvremenu nije napravio ništa, dok je Hajduk do kraja poluvremena i dalje prijetio. Pred kraj prvog poluvremena je Josip Posavec dobio nezgodni udarac kada je Kaluđerović nesmotreno startao na njega. Pružena mu je pomoć nekoliko minuta, dok je autor starta dobio žuti karton zbog opasne igre.

Drugo poluvrijeme je loše počelo za Inter. Samo sedam minuta u drugom poluvremenu i Hajduk im je uspio još jednom zabiti. Jairo je proigrao na desnu stranu Gyurcsa koji šalje loptu u šesnaesterac i pronalazi Miju Caktaša koji glavom posprema za 3:0 Hajduka.

Jairo je danas bio nezaustavljiv za obranu Intera i u 64.’ je skoro okrunio predstavu hat-trickom. No njegov pokušaj je zaustavila vratnica. Gyurcso je u 71.’ izbio sam ispred Matkovića, no njegov pokušaj prebacivanja domaćeg golmana je završio u gol autu.

Ipak u posljednjim trenucima utakmice, Inter uspijeva doći do počasnog pogotka, prvenstveno jer je Hajduk morao igrati s igračem manje. Stoper Hajduka Stipe Vučur se ozlijedio u 78.’ i Bili su morali nastaviti s desetoricom, jer je trener Hajduka Siniša Oreščanin napravio sve tri zamijene do tog trenutka. Strijelac pogotka za Inter je Borislav Tsonev koji se najbolje snašao na jednom odbijancu u šesnaestercu Hajduka.

Hajduk je tako nakon dva uzastopna remia slavio na gostovanju i tri boda je od 4. mjesta koje vodi u Europu. Inter je ostao na osmom mjestu kao prije početka ovog kola, a Istra je četiri boda iza njih na mjestu koje vodi u doigravanje za ostanak u ligi. U sljedećem kolu Hajduk gostuje kod Slaven Belupa, dok Inter ide u u goste Rudešu.