Hrvatska i Italija ponovile San Siro, Kovač ostao bez Srne za Azerbajdžan

Hrvatska i Italija ponovile su San Siro i ponovno - podijelile bodove...

Mattia Di Sciglio i Ivan Perišić/Foto: Gettyimages

Italija je pred pustim poljudskim tribinama uspjela ostati neporažena i četrdesetšestu kvalifikacijsku utakmicu zaredom. Antonio Conte i njegovi izabranici ‘pobijedili’ su sve nedaće, ozljede i otkaze u posljednji tren te na koncu izvojevali remi (1:1) identičnim rezultatom kojim je okončana i prva utakmica u Milanu.

U početnim sastavima nije bilo gotovo nikakvih iznenađenja; Niko Kovač očekivano je u zadnji red umjesto kartoniranog Ćorluke postavio Gordona Schildenfelda, dok je Domagoj Vida zamijenio ozlijeđenog Dejana Lovrena. Antonio Conte morao je pak složiti momčad bez Giorgia Chielinija, Andree Barzaglija, Marca Verattija i Daniele De Rossija, ali isto je tako poznato i kako je ranjeni lav uvijek – najopasniji.

Susret je počeo tipičnim ‘opipavanjem pulsa’. Hrvatska je bila nešto konsolidiranija u sredini terena, no azzurri su se bez poteškoća branili sve do šeste minute. Sjurio se tada Darijo Srna u kazneni prostor po desnoj strani, pravovremeno stigao do duboke, opasne okomite lopte ispred Davida Astorija, a talijanski je branič neoprezno srušio hrvatskog kapetana te engleski sudac nije imao drugog izborila doli pokazati na bijelu točku.

Mario Mandžukić ipak nije uspio već u ranoj fazi utakmice dati Hrvatskoj golemi vjetar u jedra – Gigi Buffon je bio spreman te (pre)lako skinuo’ slabašan udarac hrvatskog napadača. Ogled se ponešto rasplamsao poslije toga događaja, nekoliko minuta kasnije suci su Italiji poništili regularni zgoditak, a Hrvatska je to – za divno čudo – znala iskoristiti.

Tek što je arbitar na drugoj strani terena podigao zastavicu pred Danijelom Subašićem kockasti su krenuli u furioznu kontru; Darijo Srna iz sredine je lijepo uposlio Rakitića na desnoj strani, Raketa je ubacio u srce kaznenog prostora, a Mandžukić ovoga puta bio spreman i sa samo dva-tri metra rasparao mrežu za hrvatsko vodstvo.

Na sljedeće smo uzbuđenje morali čekati do 19. minute. Odlično je polukontru povukao Ivan Perišić, lako se riješio svog braniča i ubacio loptu pred Buffona, no za milimetar je kratak ostao Ivica Olić.

Hrvatska je dobru šansu ponovno kreirala pet minuta kasnije. Mandžukić se uspio izboriti se za jednu duboku loptu na tridesetak metara, ostao je na nogama i posrćući krenuo prema talijanskim vratima, no Kovačićev udarac praktički je s ‘bijele točke’ nekako uspio blokirati De Silvestri. Morao je Conte poslije toga odmah i mijenjati, Silvestri nije mogao nastaviti susret, a umjesto njega je na teren istrčao De Sciglio.

Talijani su vjerojatno najbolju prigodu u prvom poluvremenu imali u 32. minuti. Lijepo su kombinirali Pelle i Marchisio, potonji se izvukao na lijevu stranu i u šesnaestercu primijetio usamljenog El Sharaawaya, no pokušaj 22-godišnjeg napadača Milana lako je ukrotio Danijel Subašić.

Hrvatska je obrana bila, međutim, poprilično nesigurna – osobito u skoku – tako da je bilo samo pitanje trenutka kad će se rezultat ‘vratiti na početak’. Zbilo se to u 35. – opasni Pirlo izveo je slobodan udarac, Mandžuić ispred Pellea igrao rukom, a Martin Atkinson još jednom bio ‘lak na okidaču’ te dosudio novi jedanaesterac. Candreva je ovoga puta bio i više nego siguran, vrataru Monaca presudila je popularna ‘panenka’.

Do odlaska na odmor zabilježili smo i bezopasni dalekometni udarac Rakitića, ali i sjajnu prigodu gostiju. Andrea Pirlo stvarao je Kovačevim pulenima mnogo problema, a u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena fantastično je u prostor proigrao Pellea – srećom – samo da bi svoje kvalitete mogao iskazati Subašić.

Hrvatski je izbornik u svlačionici odmah odlučio ostaviti poprilično neprimjetnog Ivicu Olića, a na travnjak je istrčao Ante Rebić. Samo dvije minute kasnije našao se ‘svježi kockasti’ umah u dobroj poziciji, no loše je pucao glavom i prigoda je otišla u nepovrat.

S obzirom na ‘ludih’ prvih 45 minuta, bilo je i za očekivati da će tempo u nastavku ponešto splasnuti. Prvu prigodu tako smo zapisali tek u 60. minuti kad je Srna ubacio u šesnaesterac gostiju, a Marcelo Brozović iz voleja pucao visoko iznad gola. Dobro su kombinirali Talijani u 69. minuti: Antonio Candreva izborio se za prostor na desnoj strani hrvatske obrane te povratnom loptom uposlio Pirla, ali udarac talijanskog veznjaka ipak nije bio precizan.

Ponovno je domaća obrana ‘zaplivala’ tek nekoliko minuta kasnije: Pirlo i Candreva stvarali su kockastima ogromne probleme, ali u 71. s petnaestak je metara ravno u Subašića gađao Parolo. Pokušao je Kovač malo izmiješati karte dvadeset minuta prije kraja – Pranjića je zamijenio ‘Talijanom’ Vrsaljkom – ali igra je i dalje bila razvodnjena i bez pravih, izgrađenih akcija.

U 79. minuti Perišić je konačno odlučio oprobati udarac, koju minutu kasnije uposlio je Rakitića na rubu kaznenog prostora, međutim novopečeni europski prvak ovoga puta nije precizno namjestio nišanske sprave. Do kraja nije bilo izglednijih prigoda – igrači su se uglavnom natjecali u tome tko će dobiti više žutih kartona, a bez konkurencije je na koncu trijumfirao Darijo Srna, kojemu je za rukom pošlo dobiti – crveni.

Hrvatska je s ovim poljudskim bodom ostala prvoplasirana u skupini H s dva poena ispred Italije te četiri ispred Norveške (odigrali su 0:0 s Azerbajdžanom kod kuće). Sudbina Kovačevih izabranika tako i dalje ostaje samo u njihovim rukama – slijede ispiti protiv Azerbajdžana (3. rujna) Norveške tri dana kasnije, Bugarske (10. listopada) te naposljetku Malte tri dana potom.

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2016, skupina H
Stadion Poljud; suci: Martin Atkinson, Michael Mullarkey, Stephen Child, Simon Beck (Engleska)
Hrvatska (4-2-3-1): Subašić – Srna, Vida, Schildenfeld, Pranjić (Vrsaljko 72′) – Rakitić, Brozović – Olić (46′ Rebić), Kovačić (Leovac 90+1′), Perišić – Mandžukić
Italija (4-3-3): Buffon (Sirigu 46′) – Darmian, Astori, Bonucci, De Silvestri (27′ De Sciglio) – Marchisio, Pirlo, Soriano – Candreva, Pelle, El Sharaaway (Rannochia 80′)
Žuti kartoni: Mandžukić 35′, Olić 43′ Srna 54′, Rebić 82′, Kovačić 87’/Buffon 11′, Parolo 53′, Marchisio 71′
Crveni kartoni: Srna 90′ (drugi žuti)