Hrvatska na Europskom prvenstvu!

Minimalna pobjeda Kockastih na Malti...

Hrvatska se plasirala na Europsko prvenstvo u Francuskoj. Naša reprezentacija je s minimalnih 1:0 slavila na Malti, a Italija je u završnici preokrenula utakmicu protiv Norveške i slavila 2:1. Tako je Hrvatska završila na drugom mjestu skupine s 20 bodova, bodom više od Norveške.

Nije to bila igra koju ćemo dugo pamtiti, a posebno su zabrinjavajuće nesigurnosti u obrani. U odnosu na utakmicu protiv Bugarske Ante Čačić je napravio samo jednu izmjenu, Badelj je bio u početnom sastavu umjesto ozlijeđenog Modrića. U prvom dijelu je Hrvatska kontrolira igru i stvarala prilike. Igrala se deseta minuta kad je Ćorluka dugom loptom pronašao Kalinića, ali Hogg je zaustavio njegov udarac. Dvije minute potom Perišić je pucao pokraj gola. Effiong je u 20. minuti pao u kaznenom prostoru nakon kontakta sa Subašićem i nitko ne bi mogao Clattenburgu prigovoriti da je pokazao na bijelu točku.

Nastavila se hrvatska ofenziva i u 23. minuti Perišić glavom nije bio precizan. Jedini pogodak vidjeli smo dvije minute kasnije kad je Pjaca ubacio, a sjajni Perišić je s vrha kaznenog prostora snažnim udarcem svladao domaćeg vratara. Treba spomenuti i da je S. Borg malo okrznuo loptu. Bio je to šesti pogodak sjajnog igrača Intera u ovim kvalifikacijama i ukupno 11. u reprezentaciji. Igrala se 30. minuta kad je Rakitić uposlio Pjacu, čiji volej je otišao preko gola. U posljednjim trenucima prvog dijela Perišić je odlično ubacio s desne strane, a Kalinić je iz teške situacije pucao preko gola.

U nastavku je znatno pala kvaliteta igre naše reprezentacije. U početnim minutama je Faila opasno zaprijetio s 25 metara, no nije bilo problema za našeg vratara. Prvu opasnost pred malteškim vratima vidjeli smo tek u 59. minuti, kad je Zerafa uspio otkloniti opasnost nakon lijepog ubačaja Pjace. Minutu potom je Čačić uveo Kramarića umjesto Kalinića. Naši igrači su čuvali minimalnu pobjedu i u posljednjih pola sata vidjeli smo malo zanimljivih situacija.

U 75. minuti se Pjaca oslobodio dvojice čuvara i uputio dobar udarac s dvadesetak metara, no Hogg je sigurnom reakcijom spasio svoju mrežu. Maltežani su pokušavali zaprijetiti iz kontri i rijetkih prekida, ali nisu uputili opasniji udarac iako je hrvatska obrana nekoliko puta loše reagirala. Dodajmo da je ždrijeb skupina Europskog prvenstva na rasporedu 12. prosinca.

MALTA – HRVATSKA 0:1 (0:1)