Hrvatska pogotkom Jelavića utišala Australce, pobjedu zasjenila Pranjićeva ozljeda

Hrvatska - Australija 1:0. Loša vijest je ozljeda gležnja Danijela Pranjića

Hrvatska nogometna reprezentacija u pobjedničkom će raspoloženju dočekati Svjetsko prvenstvo. „Vatreni“ su u posljednoj pripremnoj utakmici u Salvadoru s 1:0 svladali Australiju, no pritom je plaćena visoka cijena. Danijel Pranjić u jednom je duelu teško ozlijedio lijevi gležanj i vjerojatno ostao bez šanse da nastupi na Mundijalu.

Kako je i najavio, Niko Kovač je protiv Australaca izveo šareni početni sastav koji sasvim sigurno neće početi utakmicu protiv Brazila. Stoperske su pozicije zauzeli Vida i Lovren, Modrićev partner na poziciji stražnjeg veznog bio je debitant Marcelo Brozović, a u špici se ispred Eduarda, Kovačića i Perišića našao Jelavić.

Prvu izglednu priliku Hrvatska je kreirala u 20. minuti. Nikica Jelavić potegnuo je po lijevoj strani, stigao gotovo do aut-linije i vratio u sredinu Eduardu, čiji je snažan prizemni udarac obranio Ryan.

Nažalost, hrvatskim se navijačima već u sljedećoj akciji smračilo pred očima. Australski branič hrvatskog podrijetla Ivan Franjić neoprezno je startao na Danijela Pranjića, a naš je reprezentativac pritom ružno izvrnuo gležanj i s bolnom grimasom uz pomoć liječnika odšepao s terena. Njegov je nastup na Svjetskom prvenstvu pod velikim upitnikom.

Kovač nije imao izbora i ubrzo je na teren poslao Šimu Vrsaljka, uz ogorčenu poruku Australcima koju je uhvatila kamera: „Ako hoćete, možemo i mi tako igrati…“

Igra je nakon toga s obje strane postala suzdržanija pa do kraja prvog dijela, izuzev jednog opasnog centaršuta Srne, više nije bilo konkretnih pokušaja. Australci su, doduše, zatresli mrežu, ali nakon akcije u kojoj je Cahill bio u zaleđu.

Hrvatska je u nastavku preuzela potpunu kontrolu igre, no prva prilika stigla je iz prekida. Eduardo je na 20-ak metara od gola iznudio slobodan udarac iz kojeg je Srna snažno pucao malo pored vratnice.

Nekoliko trenutaka kasnije, u 58. minuti, Hrvatska je povela. Mateo Kovačić napravio je pravi mali solo-performans pa vratio loptu Modriću koji se ponovno sjurio prema šesnaestercu i uz pomoć australskog braniča Davidsona pronašao usamljenog Jelavića. Napadač Hulla zakucao je loptu pod gredu za svoj šesti gol u hrvatskom dresu.

Niko Kovač nakon toga je napravio trostruku izmjenu te umjesto Kovačića, Modrića i Jelavića na travnjak poslao Sammira, Rakitića i Mandžukića.

Australci su pokazali zube samo jednom, u 65. minuti. Oar je iz velike udaljenosti izveo slobodan udarac, a lopta se u felš putanji odbila od zemlje i udarila u vratnicu.

Brozović je u 74. minuti iz daljine odapeo prema Ryanu, ali njegov je udarac sijevnuo pored vratnice. Australski čuvar mreže je više posla imao u 78. minuti, kada je obranio udarac Olića koji je netom prije toga ušao u igru zamijenivši Eduarda.

Niko Kovač je u završnici utakmice dobio još nekoliko sijedih jer je bolan udarac u gležanj pretrpio i Mario Mandžukić, no Bayernov se napadač ipak vratio u igru.

Hrvatska – Australija 1:0