Kvalifikacije za EURO: Hrvatska remizirala s Italijom na San Siru

Pred 63 tisuće gledatelja Italija i Hrvatska podijelile su bodove golovima Candreve i Perišića.

Hrvatska nogometna reprezentacija nakon tri uvodne pobjede upisala je prvi remi u kvalifikacijama za Europsko Prvenstvo 2016 u Francuskoj. Nakon 280 minuta Danijel Subašić primio je gol u službenoj utakmici na golu hrvatske reprezentacije. Ipak, utakmicu su opet obilježili izgredi hrvatskih navijača praćeni bakljadom koja je prekinula utakmicu u 75. minuti.

U sastavu Hrvatske bilo je nekoliko iznenađenja. Vida je krenuo na stoperu umjesto Dejana Lovrena, dok se u veznom redu našao igrač Dinama Marcelo Brozović, iako se u startnoj postavi očekivao Mateo Kovačić koji je protiv Argentine u srijedu odigrao odličnu utakmicu. Od prve minute nije bilo niti Rijekinog dragulja Andreja Kramarića. Niko Kovač u dvoboj je ušao s formacijom 4-3-3, istom onom koja je odigrala dvoboj protiv Bugarske u Sofiji. Talijani koje muče ozljede Pirla, Ogbonne, Balotellija i suspenzija Bonnucija krenuli su u formaciji 3-5-2.

Utakmica je krenula vrlo dobro sa strane hrvatske reprezentacije. Hrvati su diktiralo tempo uz nekoliko dalekometnih pokušaja Modrića i Rakitića, no prvi gol zabila je Italija. U prvom izletu na polovicu Hrvatske, Talijani dolaze do vodstva. Udarac Zaze blokirao je Čorluka, nakon kojega je Zaza asistirao Candrevi koji je sa dvadesetak metara maestralno pogodio lijevi ugao Subašićeve mreže. Nakon toga Hrvatska nastavlja sa napadima i u 15. minuti dolazi do izjednačenja. Perišić je probio po lijevoj strani, snažno opalio i pogodio ispod Buffona. Talijanski vratar nije dobro reagirao kod pogotka, a njegova cjelokupna izvedba danas nije bila na razini.

Nakon toga dolazi do primirja na terenu koje je prekinuo Luka Modrić svojom ozljedom. Prema prvim procjenama Modrić će izbivati s terena oko tri tjedna. U 28. minuti zamijenio ga je Mateo Kovačić. U tim trenucima Italija je pritisnula preko desne strane, naši obrambeni igrači očistili su nekoliko nezgodnih ubačaja. Na kraju prvog poluvremena nakon ubačaja Perišića Olić puca glavom, a Ranocchia čisti na gol-crti.

U prvih dvadeset minuta drugoga dijela Hrvatska je imala inicijativu, ali bez izrazitih prilika. U jednom trenutku Hrvatska je imala 64% posjeda lopte. Nakon toga u igru ulazi Kramarić umjesto Ivice Olića kojemu je današnji susret bio 100. u dresu reprezentacije.. U 75. minuti sudac Bjorn Kujpers prekinuo je utakmicu zbog bakljade hrvatskih navijača koji su u velikom broju stigli u Milano.

Utakmica se ipak  nastavila, a prekid je više donio Talijanima koji su preuzeli kontrolu utakmice i udarcem El Shaarawyja  bili blizu pogotka. Zadnju riječ imala je Hrvatska. U 87. minuti Perišić je promašio čistu priliku pred vratima Buffona.

Hrvatska je ovim bodom ostala na prvom mjestu skupine H sa istim brojem bodova kao Italija (10). Treće mjesto drži Norveška sa devet bodova, koja je danas pobijedila Azerbajdžan u gostima rezultatom 1:O, dok su četvrta Bugarska i peta Malta odigrale 1:1 u Sofiji.

Sljedeći protivnik Hrvatske je upravo Norveška s kojom igramo u ožujku sljedeće godine na domaćem terenu.