Hrvatska šaptom pala u Oslu

Hrvatska je u gostima kod Norveške odigrala jako loše i upisala prvi poraz u ovim kvalifikacijama...

Darijo Srna, Luka Modrić, Andrej Kramarić, Gordon Schildenfeld/Foto: Mario Ćužić - Zna.hr

Hrvatska je u Oslu protiv Norveške odigrala jednu od najgorih utakmica u posljednjih nekoliko godina i porazom 2:0 se dovela u prilično tešku situaciju uoči završnice kvalifikacija. Niko Kovač je napravio dvije izmjene u odnosu na sastavu u Bakuu. Vrsaljko se preselio na lijevu stranu obrane, Pranjić je ostao na klupi, a Srna se vratio u početni sastav. U sredini se vratio oporavljeni Brozović, dok je Badelj završio na klupi.

U prvom dijelu gledali smo obostrano lošu igru u napadu, što znači da je za vratare bilo jako malo posla. Hrvatska je kontrolirala loptu, ali Norveška je nakon ubačaja nekoliko puta stvorila gužvu pred Subašićem, no jako rijetko je dolazila do udarca. Perišić je u 13. minuti lijepo ubacio, no domaći vratar Nyland je uspio odbiti loptu ispred Mandžukića. Dvije minute kasnije Nyland je lako zaustavio slab pokušaj Perišića s dvadesetak metara. Igrala se 25. minuta kad je Subašić lijepo uhvatio ubačaj Skjelbreda. Tri minute kasnije Brozović je s velike udaljenosti pucao daleko od gola. Vratar naše reprezentacije je u 29. minuti vrhunski reagirao nakon pokušaja Forrena poslije kornera. Bila je to prva opasnija situacija na utakmici.

Rakitić je u 39. minuti loše dodao iz slobodnog udarca na tridesetak metara, Norvežani su odigrali brzu kontru, no Vida je u posljednji trenutak otklonio opasnost. Tek u 43. minuti Hrvatska je imala prvu priliku. Rakitić je iz slobodnog udarca pronašao Ćorluku, koji je proigrao Mandžukića, ali Nyland je sjajno zaustavio opasan udarac glavom napadača Juventusa. U početnim minutama drugog dijela vidjeli smo mnogo bolju igru naše reprezentacije, no bio je to kratak period. Perišić se u 47. minuti sjajno oslobodio dvojice čuvara na desnoj strani i uposlio Mandžukića, ali Elabdellaoui je u posljednji trenutak otklonio opasnost. Minutu potom je Srna ubacio, a Mandžukićev pokušaj glavom otišao je pored gola. Naš jedini napadač je u 49. minuti zaprijetio i škaricama, no domaći su blokirali.

Neiskorištene prilike su odmah kažnjene u 50. minuti. Obrana je loše reagirala na jedan ubačaj, lopta je stigla do Bergeta, koji se prelako oslobodio Srne i preciznim udarcem svladao nemoćnog Subašića za 1:0. Bio je to njegov prvijenac u reprezentaciji. Subašić je u 56. minuti zaustavio novi pokušaj Bergeta. Naša reprezentacija je nakon pogotka izgledala nemoćno i Kovač je u 60. minuti uveo Olića umjesto Pjace. Pet minuta potom je Skjelbred krenuo sam prema Subašiću nakon što je Modrić neoprezno izgubio loptu na centru. Nakon kontakta s Vrsaljkom je pao, no Kassai je sjajno uočio da je Norvežanin napravio prekršaj iako je na prvi pogled izgledalo suprotno. Igrala se 69. minuta kad se Berget u sličnoj poziciji opet oslobodio Srne i uputio udarac, a Ćorluka je skrenuo loptu u mrežu za 2:0.

Kovač je u 73. minuti promijenio taktiku uvevši Kalinića umjesto Rakitića, ali to također nije imalo apsolutno nikakvog učinka. Olić je dobio žuti karton zbog kojeg će propustiti utakmicu protiv Bugarske. Mandžukić je u 77. minuti loše reagirao u još jednoj dobroj prilici, proigrao ga je Olić. Dvije minute kasnije Norveška je mogla još jednom slaviti. Nakon kornera je Vida uspio odbiti odličan pokušaj Henriksena, a u nastavku akcije je Mandžukić s gol linije odbio pokušaj Sonderlunda. U posljednjih desetak minuta je Norveška rutinski čuvala prednost.

Večeras u našoj skupini igraju Italija i Bugarska. Norveška je trenutno na 16 bodova, Italija ima 15, dok je Hrvatska na trećem mjestu sa 14 bodova. Naša reprezentacija sljedeću utakmicu igra 10. listopada na praznom Maksimiru protiv Bugarske. Tijekom sljedećih nekoliko dana saznat ćemo dali je upitna izbornička pozicija Nike Kovača.

Norveška: Nyland – Elabdellaoui, Hovland, Forren, Hogli – Skjelbred (Nielsen, 90), Tettey, Johansen (Nordveidt, 90+2), Henriksen, Berget – Soderlund (Berisha, 90+4)

Hrvatska: Subašić – Srna, Ćorluka, Vida, Vrsaljko – Modrić, Brozović, Rakitić (Kalinić, 72), Perišić, Pjaca (Olić, 63)- Mandžukić