Bogdanović tek u produžetku donio Hrvatskoj pobjedu protiv Filipina

SKUPINA B – 1. KOLO

HRVATSKA – FILIPINI 81:78 (23:9, 14:22, 20:18, 14:22, 10:7)

HRVATSKA: Tomić 8, Andrić, Lafayette 4, Bogdanović 26, Šarić 10, Rudež 4, Ukić 5, Simon 12, Markota 5, Hezonja, Žorić 4, Babić 3.

FILIPINI: Alapag 4, Tenorio 2, Chan 17, William 6, David, De Ocampo 5, Norwood 2, Blatche 28, Fajardo 2, Dalistan 2, Aguilar, Pingris 10.

Hrvatska je na otvaranju Svjetskog prvenstva teže od očekivanog slavila protiv Filipina. Unatoč odličnom otvaranju, mučili smo se velik dio susreta i tek u produžetku osigurali pobjedu.

Dario Šarić ubačajem za dva poena otvorio je Svjetsko prvenstvo. Lopte su se spuštale pod koš, a Hrvatska je koristila prednost u visini. Bojan Bogdanović i Šarić su dominirali, a prednost na kraju prve četvrtine je iznosila 14 razlike. Kako je vrijeme odmicalo, Filipinci su polako uvlačili Hrvatsku u svoj ritam i s nekoliko trica preko ruke zaključuju poluvrijeme. Na veliki predah otišlo se rezultatom 37:31.

Veća želja kod Filipinaca rezultirala je velikim brojem napadačkih skokova. Najbolji igrač Blatche odličan je bio obrambeno i napadački te je punio svoje igrače samopouzdanjem. Iako je kvaliteta očigledno bila na našoj strani, u trećoj dionici utakmica je bila ravnopravna. Bilo je samo plus tri za izabranike Jasmina Repeše i imali smo zadnji napad. Igrač Filipina simulirao je prekršaj u napadu te je zaradio tehničku. Simon je ubacio dva bacanja, a Markota je u zadnjoj sekundi pogodio tricu i Hrvatska je otišla na sigurnijih osam razlike.

Do kraja susreta ista priča. Hrvatska konstantno vodi, a Filipini šutevima ne dopuštaju odvajanje. Tri minute prije kraja Blatche pogodio je tricu za izjednačenje i nije slutilo na dobro. Dvorana prepuna protivničkih navijača je eruptirala. Dvije minute prije kraja isti igrač odveo je svoju momčad na plus tri. Simon je ubrzo izjednačio, a Šarić sljedeći napad vratio je vodstvo. Filipini su ponovno izjednačili. Simon je uzeo loptu zadnji napad i promašio, a protivniku je ostalo deset sekundi za pobjedu. Srećom, šut nije ušao, a u Sevilli će se igrati produžeci.

Nakon četiri minute igre ponovno je neriješeno. Hrvatska je u napadu nepotrebno gubila lopte i propušta osigurati pobjedu. Bogdanović je ubacio četiri bacanja za plus četiri. Blatche ponovno tricom smanjuje na jedan razlike. Ostalo je pet sekundi do kraja, a Repeša je pozvao minutu predaha. Filipinci su napravili prekršaj na Rudežu koji ubacuje oba bacanja. Filipini su promašili zadnji napad, a Hrvatska je odahnula.

Ovaj susret treba što prije zaboraviti, a ono što je najbitnije, bodovi su tu. Utakmica s Argentinom je za manje od 24 sata, a tada ćemo, nadamo se, vidjeti bolju Hrvatsku.