Hrvatska ženska juniorska rukometna reprezentacija ostala bez četvrtfinala nakon poraza od Rumunjske

Hrvatske juniorke zaustavljene su u osmini finala Svjetskog prvenstva u rukometu.

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija zaustavljena je u osmini finala Svjetskog prvenstva. Bolja je bila reprezentacija Rumunjske s 28:25 (18:12). Nakon dobre igre u uvodnim minutama, hrvatske juniorke su se brzo našle u rezultatskom zaostatku. Previše tehničkih grešaka i slabija igra u obrani u odnosu na druge utakmice u skupini otežale su im borbu za prolazak u četvrtfinale. Iako su u nastavku zaigre puno bolje i uspjele stići na samo dva pogotka zaostataka, u samoj završnici je nedostajalo koncentracije i Rumunjska je na kraju došla do pobjede i plasmana među osam najboljih.

Nakon solidnog starta i rezultata 4:4 hrvatske rukometašice postaju bezidejne u napadu. Iz toga su proizlazile i mnoge tehničke greške koje su u 13. minuti pogurale Rumunjsku na vodstvo od četiri pogotka. Previše je lopti ispalo ili su bile pogrešno dodane. Rumunjke su to iskoristile i s četiri uzastopna pogotka Ane-Marie Mihart i Aure Tedore Popescu stigle na 8:4. Izbornik Ivan Jerković reagirao je minutom odmora nakon koje Hrvatice uspijevaju zabiti pogodak, ali ne i reducirati zaostatak.

Obrana definitivno nije bila na nivou iz prethodnih utakmica. Tek u 46. minuti obrana postaje pokretljiva te uz nekoliko obrana Magdalene Ećimović i Lucije Bešen rukometašice Hrvatske zabijaju dva pogotka i smanjuju na 10:8. To je ipak bilo samo kratkotrajno. Ponovo je uslijedila serija tehničkih grešaka nakon koje je Rumunjska u 23. minuti vodila s visokih 14:8. Koliko toliko je Hrvatsku u igri držala Katarina Mrazović koja je uspješno realizirala sedmerce. Bilo je pregršt šansi za postizanje pogodaka, ali baš kao i protiv Španjolske nedostajalo je preciznosti. Imala su protivnice i vodstvo od sedam pogodaka, ali nekoliko sekundi prije kraja Katja Mikolić postigla je 12. pogodak Hrvatske u prvom dijelu za 18:12.

Iako su Rumunjke povećale na samom startu prednost na osam pogodaka (20:12) to nije obeshrabrilo Jerkovićeve izabranice. Podigle su nivo igre u obrani i malo po malo počele sustizati zaostatak. Lucija Zeba je dva puta pogodila za 20:14 na što su protivnice odmah odgovorile svojim pogotkom.

Međutim, uslijedila je serija od četiri pogotka Hrvatske i smanjenje zaostatka na tri razlike 21:18 nakon pogotka Magdalene Žderić koja se uspjela oporaviti od ozljede koju je zadobila u utakmici sa Španjolskom. Izbornik Rumunjske pozvao je time-out, ali Hrvatske je postala nezaustavljiva čak i s igračicom manje jer je Zeba uspjela pronaći put to rumunjskog gola za 23:21 u 48. minuti.

Zbog kvalitetne igre u obrani otvarale su im se šanse za potpuni priključak, ali nedostajalo je preciznosti. U čak tri napada nisu uspjele realizirati svoje šanse pa su to Rumunjke kaznile i vratile na +3 (26:23) četiri minute prije kraja. Nakon toga više nisu imale šanse uloviti zaostatak.

Dva zicera je obranila Ioana Raluca Kelemen i zatvorila Hrvatskoj vrata četvrtfinala. Katarina Mrazović bila je najraspoloženija u redovima Hrvatske s osam postignutih pogodaka, a slijedi ju Lucija Zeba sa šest. Lucija Bešen skupila je 12 obrana, Magdalena Ećimović tri i Lea Beličev dvije obrane sedmeraca. Kod Rumunjske se istaknula Sorina Maria Tirca s osam pogodaka.

Hrvatske juniorke sutra očekuje utakmica za plasman od 9. do 16 mjesta. Tek nakon kompletiranja svih utakmica osmine finala će se znati koju utakmicu za plasman će igrati i u koliko sati.