Hrvatski košarkaši prvaci Europe!

Naša U-18 košarkaška reprezentacija europski je prvak B divizije!

Mladi hrvatski košarkaški reprezentativci do 18 godina osvojili su zlatnu medalju na Europskom prvenstvu divizije B odigravši cijeli turnir bez poraza. Hrvatska je u finalu pobijedila Veliku Britaniju nakon produžetka rezultatom 90:84

Utakmica je na početku bila izjednačena, kao i jučerašnja protiv Izraela, no ipak su Britanci bili ti koji su imali malu prednost (19:17). Drugu četvrtinu naši košarkaši počinju s pogreškama što protivnici koriste te stvaraju prednost. Velika Britanija serijom 13-2 sredinom druge četvrtine odlazi na dvoznamenkastu prednost, opet nas je morao držati Luka Šamanić no, Hrvatska usprkos njegovom ulasku s dvoznamenkastim zaostatkom (31:44) odlazi na poluvrijeme.

Početkom treće dionice Hrvati su znatno pojačali u obrani te vrlo lako nakon četiri minute stigli na -6. Žilavi Britanci nisu ispuštali svoju prednost, naši su dugo morali lomiti njihov otpor, ali Hrvatska krajem treće četvrtine dobru igru u obrani pretvara u kvalitetan napad te sa samo -3 ulazimo u zadnjih deset minuta.

Igrači Vladimira Anzulovića   u zadnjoj četvrtini prvi put vode (59:58)  nakon prve četvrtine.

Sjajan protok lopte i šut za tri bušili su britansku obranu, pred kraj susreta Hrvatskoj ponestaje preciznosti pa se Britanci opet vraćaju u vodstvo. Pri  +4 za Veliku Britaniju minutu i pol prije kraja, odlični Mateo Drežnjak zabija 4 poena zaredom i stvari dovodi u egal – 73:73.  Šamanić zatim blokira Spencea te Hrvatska dobiva zadnji napad. Drežnjak u njemu ponovno dolazi do koša, ali promašuje i utakmica odlazi u produžetak.

Fantastični Domagoj Šarić otvara 5 dodatnih minuta sa 7 poena i time nas dovodi do +7 vodstva. Vršnjaci iz Britanije približavaju se međutim na -3, no onda Šamanić ponovno radi ključan potez i tricom dovodi Hrvatsku na 85:79, 45 sekundi prije kraja. Velika Britanija više nije imala vremena za povratak, pa je tako naša U-18 reprezentacija europski je prvak B divizije!

Hrvatska je imala puno junaka u finalnoj pobjedi. Mateo Drežnjak ubacio je 23 poena i 6 skokova, dok je Luka Šamanić dodao je 21 poen, 8 skokova, 4 ukradene lopte i 3 bloka. Domagoj Šarić imao je 18 poena, 6 asistencija i 6 skokova dok su Darko Bajo i Antonio Jordano dodali po 13 i 11 poena. Britaniji nije mogao pomoći ni Russell s 20 poena.