Ibrahimović ‘riješio’ Moldaviju, visoke pobjede Slovenije i Austrije

Odigrane su prve kvalifkacijske utakmice koje su na rasporedu ovoga vikenda...

ŠPANJOLSKA – UKRAJINA 1:0 (1:0)

Aktualni prvak Europe ogledao se na Sevillinu stadionu Sanchez Pizjuanu s trenutačno izravnim konkurentom za drugo mjesto na tablici skupine C kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016. godine te minimalno slavio (1:0) uz dosta muke i propuštenih prigoda.

Furija je uglavnom na terenu vodila glavnu riječ, no u mrežu Pjatova uspjeli su pospremiti tek jednu loptu – strijelac je u 28. minuti nakon proigravanja Kokea bio Alvaro Morata, postigavši tako prvijenac u dresu nacionalne selekcije u svom tek drugom službenom nastupu.

Ukrajina najbolju prigodu za izjednačenje bilježi u u 68. minuti, no Rotanu se poslije lijepe kombinacije u kaznenom prostoru domaćina ipak ispriječio solidni Iker Casillas. Izabranici Vicentea del Bosquea važnom su pobjedom zadržali priključak s vodećom Slovačkom te im poslije pet kola prvo mjesto ‘bježi’ samo tri boda.

ENGLESKA – LITVA 4:0 (2:0)

Engleska je lako odradila svoj ‘posao’ protiv slabašne Litve, a i konačan je rezultat (4.0) nakon svih prilika gordog albiona mogao biti i nešto veći. S nova su tri boda Englezi ostali maksimalnog učinka u svojoj skupini, a prvi pratitelj – Slovenija – već sada zaostaje čak šest bodova.

Prvo su uzbuđenje gledatelji mogli vidjeti već u petoj minuti – vratnicu je, naime, zatresao Wayne Rooney, a samo je minutu kasnije ‘ispravio’ pogrešku i poslije odbijanca u šesnaestercu i udarca Dannyja Welbecka rutinski pospremio loptu u mrežu za vodstvo svoje momčadi.

Povećanje vodstva zbilo se koncem prvih 45 minuta – Welbeck je ovoga puta bio nešto precizniji no u početnim minutama ogleda te je glavom pogodio na asistenciju Hendersona. Rooney je u 58. minuti za 3:0 asitirao Sterlingu, dok je konačan rezultat postavio u 73. minuti ‘svježi’ Harry Kane.

MAKEDONIJA – BJELORUSIJA 1:2 (1:1)

Makedonija je sve dalje od Europskog prvenstva. Novi težak udarac doživjeli su izabranici Boška Gjurovskog pred svojim navijačima u Skoplju, gdje je bolja od njih rezultatom 1:2 bila Bjelorusija.

Treći je to uzastopni poraz Ademija i društva, kojim su šanse za plasman u Francusku sljedeće godine svedene na minimum. Tri boda ostavila bi Makedonce s kakvim-takvim prilikama za osvajanje trećega mjesta, no potpuno je zasluženo na koncu ipak slavila Bjelorusija.

Makedonija je povela zaslugom Aleksandra Trajkovskog već u devetoj minuti, no uslijedio je potom preokret gostiju – netom prije kraja prvih 45 minuta pogodio je Kalačev, dok je za pobjedu u 82. minuti precizan bio Korniljenko.

ŠVEDSKA – MOLDAVIJA 0:2 (0:0)

Reprezentacija Švedske, predvođena Zlatanom Ibrahimovićem, uspjela je u gostima kod Moldavije upisati važna tri boda, probivši čvrsti blok koji su domaćini postavili pred svojim vratarom.

Pitanje je, ipak, što bi bilo da na travnjaku nije bilo Ibre – napadač Paris Saint Germaina sam je, naime, ‘riješio’ pitanje utakmice poentiravši u 46. i 84. minuti, a osobito je atraktivan bio prvi zgoditak koji je Ibra postigao laganim ‘trzajem glave’ nakon katastrofalnog ispucavanja domaćeg vratar Cebana.

SLOVAČKA – LUKSEMBURG 3:0 (3:0)

Laganu su pobjedu upisali i Slovaci protiv Luksemburga, sve riješivši već u prvom poluvremenu. Gosti su se držali tek desetak minuta, čvrsto branili svoja vrata i ‘parkirali’ autobus u šesnaesterac, no Slovaci su ipak bili prejaki – bunker nije izdržao.

Adam Nemec prvi je put Jouberta prisilio na kapitulaciju u 11. minuti, da bi Vladimir Weiss u 20. minuti povisio na 2:0. Konačan je rezultat postavio sjajnom solo akcijom Peter Pekarik krajem prvih 45 minuta.

SLOVENIJA – SAN MARINO 6:0 (1:0)

Odličnu su utakmicu odigrali Slovenci na svom terenu, postigašvi najviše pogodaka prvoga dana kvalifikacijskog vikenda. ‘Janezi’ su mrežu parali čak šest puta, lako svladavši ipak nedorasli San Marino.

Nakon prvog je poluvremena na semaforu stajalo tek 1:0, strijelac je bio Iličić, no ‘otvorilo’ se zato izabranicima Srečka Kataneca u drugih 45 minuta. U strijelce su se upisali redom Kampl, Struna, Novakovič, Lazarevič i Ilič, razveselivši tako mnogobrojne simaptizere slovenskog nacionalnog sastava.

ŠVICARSKA – ESTONIJA 3:0 (2:0)

Uvjerljivu pobjedu ostvarila je i selekcija Švicarske, kojoj je na megdan stigla Estonija. Švicarci su bili mnogo bolja momčad tijekom cijele utakmice, a samo su ih brojne propuštene prigode stajale i uvjerljivijeg trijumfa.

U 17. minuti Xerdan Shaqiri asistirao je za prvi pogodak Fabianu Scharu, na 2:0 povisio je Xhaka (ponovno na asistenciju odličnog Shaqirija), a deset minuta prije kraja konačnih 3:0 postavio je poslije gužve u kaznenom prostoru Haris Seferovic.

AUSTRIJA – LIHTENŠTAJN 5:0 (2:0)

Nešto teži trening imali su na domaćem terenu Austrijanci koji su se bez većih problema obračunali s još jednim nogometnim ‘liliputancem’, Lihtenštajnom.

Austrijanci su loptu u mrežu uspjeli pospremiti pet puta, a u strijelce su se upisali Harnik (19. minuta), Janko (16), Alaba (59), Januzović (74) i Aranutović (90). minuti. Spomenimo i kako je u 33. minuti Arnautović promašio kazneni udarac.