Inventura tjedna: U HNL-u ništa nova

Piše: D.Š.

Piše: D.Š.

Protekli tjedan bio je nešto manje uzbudljiv, no još uvijek sadržajan. Nogometaši zagrebačkog Dinama 11 put zaredom osvojili su naslov prvaka Hrvatske. To je raritet i u svjetskim razmjerima. Modri doista imaju najbolje posloženu momčad, s najboljim igračima i odličnom logistikom. Rijeka je do 34. kola pokušavala, dala sve što je mogla, ali nije uspjela preskočiti nedodirljive Zagrepčane. Prosula je bodove doma protiv Splita i prvak je riješen. Dojam je, da su Riječani bili malo pod „ kočnicom“, nisu imali, naime hrabrosti žešće napasti Dinamo na svojoj Rujevici. Da jesu, da su bili odvažniji, možda bi dobili tu utakmicu pa bi konačan rasplet još pričekao. Ovako, lovorike novom-starom prvaku, a riječkim „Galebovima“ tek mala utjeha jer su završili natjecanje ispred Hajduka. Sigurno, jedna od neuspješnijih sezona za momčad s Rujevice (Kantride) od kada ih kao predsjednik vodi Miščević.

Odbojkašice zagrebačke Mladosti postale su nove državne prvakinje. U Poreču su svladale istoimeni klub (3:0) i ostvarile treću odlučujuću pobjedu u seriji. Mladostašice su tako vratile trofej na Savu kojeg su prošle godine izgubile upravo od izvrsnih Porečanki. Lucija Mlinar bila je nezaustavljiva u napadu, a na servisu je bila odlična kapetanica Zagrepčanki Iva Jurišić. U muškoj konkurenciji zagrebačka Mladost izjednačila je omjer na 1:1 protiv kaštelanske Mladosti u seriji na tri pobjede.

Hrvatski vaterpolisti vratili su se iz Rusije s uspješno obavljene misije u okviru 5. kola Svjetske lige. Pobjeda od 14:10 u normalnim okolnostima nikoga ne bi previše uzbudio, međutim, izbornik Tucak poslao je u Rusu, gradića nedaleko od Moskve, pomlađenu momčad. Bez podosta glavnih igrača kao i onih koji su suspendirani. U takvim uvjetima ovi momci odlično su se snašli i pokazali da u hrvatskom vaterpolu još ima luči. Posebice valja istaknuti Lorena Fatovića i Marka Macana. Odlazak na finalni turnir u lipnju u Kini nije prioritet ove reprezentacije (treba pobijediti Talijane u gostima), već bi trebalo krenuti s ozbiljnijim pripremama za Rio. Nadajmo se s hrvatskim najboljim igračima.

U Osijeku je završen 8. po redu Svjetski kup u gimnastici. Odlična organizacija natjecanja nagrađena je jednom brončanom medaljom 19-godišnjeg Zagrepčanina Tina Srbića koji je i u kvalifikacijama oduševio prepunu dvoranu Gradski vrt. U finalu, s najjačim startom dosad u karijeri, 6,5 skupio je 14.700 bodova i na koncu podijelio 3. mjesto s Švicarcem Oliverom Hegijem. Ostale naše uzdanice pomalo su razočarale prije svih Robert Seligman, Marijo Možnik i Filip Ude, no za njih popravni ispiti slijede vrlo skoro, već sredinom svibnja u bugarskoj Varni na novoj stanici Svjetskog kupa.

Nekako nezapaženo prošlo je 25. Europsko prvenstvo u badmintonu u Francuskoj. Tamo je bilo petero hrvatskih predstavnika, a najviše smo očekivali od Zvonimira Đurkinjaka i Zvonimira Hoelblinga inače prvaka Mediterana u parovima. Đurkinjak je stigao do osmine finala pojedinačno, no tamo ga je čekao europski prvak iz 2012. Nijemac Marc Zweibler. Borba je bila grčevita i hrvatski je predstavnik pružio sjajan otpor favoriziranom protivniku. Zweibler je naposljetku slavio u tri seta (19:21, 21:12, 21:14) i u konačnici osvojio broncu. U parovima Đurkinjak i Hoelbling izgubili su susret osmine finala od engleskog dvojca Ellis – Langridge s 0:2 koji su također dohvatili broncu na ovom prvenstvu.

Rukometaši Zagreba junački su se oprostili od ovogodišnje Lige europskih rukometnih prvaka. U Parizu bili su al pari najmoćnijoj rukometnoj družini u Europi ovog trenutka, PSG-u. Vodili su i tri razlike nekoliko minuta pred koncem (32:29), ali nisu uspjeli sačuvati prednost. Završilo je 32:32 uz prvi plasman PSG-a na Final four.