Italija s 2:0 poslala Španjolsku kući

Završena je utakmica Italija i  Španjolska u kojoj je Italija izbacila Španjolsku i izborila četvrtfinale. Nesumnjivo bila je ovo utakmica puna akcija i uzbudljivih trenutaka. Taktički gledano Italija je kontrolirala utakmicu i čekala trenutak da odigra brzi kontranapad dok je Španjolska postepeno gradila napad. Statistički gledano posjed lopte u nogama Španjolaca, ali realizacija definitivno na strani Talijana.

Prvo poluvrijeme donijelo je zanimljive trenutke i prvi pogodak za Italiju. Zasluženo jer bili su dominantniji na terenu i stvarali su prilike. Akcija je počela već u 8.minuti susreta, Juanfran  je srušio protivnika klizećim startom i tada je Cakir  zaustavio igru, ne dodijelivši mu ipak žuti kartona, ali je dosudio slobodan udarac. Nakon preciznog ubacivanja puca  Graziano Pelle glavom  s otprilike 11 metara, ali  senzacionalna reakcija španjolskog vratara Davida de Gee  koji otklanja mogućnost vodstva Italije u ranim trenucima utakmice.

Najzanimljiviji trenuci utakmice zbivaju se u 32 i 33.minuti kada pada prvi gol. Sergio Ramos uklizava i zahvaća protivnika po nogama. Sudac dodjeljuje Italiji slobodan udarac na obećavajućoj poziciji. Izvodi ga Eder i puca  u donji lijevi kut, ali mu  David de Gea to vrlo lijepo brani, no onda odbijanac i udarac Giorgia Chiellina koji zakucava loptu u gol za vodstvo Italije 1:o.

Ulazimo u drugo poluvrijeme i čeka se da Španjolska preokrene rezultat kako inače zna i već u 50. minuti umalo izjednačenje, ali savršena reakcija Buffona.  Nakon poslanog preciznog centaršuta Inieste,   Morata se diže iznad obrane kako bi glavom udario loptu, no njegov pokušaj usmjeren prema sredini gola blokira Gianluigi Buffon divnom obranom.

I eto kontre Italije već u 55.minuti,  Eder prima točan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom odluči pucati uz lijevu stativu, no španjolski vratar  se baca kao mačka i čisti situaciju.

Španjolska pokušava kreirati napad pomoću nekoliko lijepih paseva i skoro im biva isplaćen trud u  77. minuti. Andres Iniesta  pokušava  zabiti iz prve sa ruba šestnaesterca. Njegov pokušaj, koji je išao pod prečku brani Gianluigi Buffon.  I korner za Španjolsku, Iniesta izvodi korner s kratkim dodavanjem, a onda Gerard Pique tuče  ciljajući lijevu stranu gola. Još jednom savršena reakcija talijanskog vratara koji dobiva ovacije s tribina.

U 90.minuti ponovno se gleda raspoloženi Pique koji puca u donji lijevi kut i Buffone koji prijetnju rješava i zaslužene ovacije ponovno s tribina dobiva.

Sudac označava 5.minuta sudačke nadoknade i čini se da je to to, ali ne Italija nije završila, ponovno je sijevnulo, a ovaj put strijelac je  Pelle. Naletjevši na  loptu unutar kaznenog prostora svladava španjolskog golmana udarcem po sredini gola. Sad je 2:0 za Italiju i KRAJ.

Španjolska odlazi kući, Italija je zasluženo u četvrtfinalu.

Italija – Španjolska 2:0

Strijelci: 1:0  (Chiellini 33′), 2:0 (Pelle 90+2′)

Italija (3-5-2): Buffon; Barzagli, Bonucci, Chiellini; Florenzi (84′ Darmian), Parolo, De Rossi (54′ Motta), Giaccherini,  De Sciglio; Pelle, Eder (82′ Insigne).

Izbornik: Conte .

Španjolska(4-3-3): De Gea; Juanfran, Pique,Ramos,  Alba; Fabregas, Busquets, Iniesta; Silva,  Morata (70’Lucas) , Nolito (46′ Aduriz, 81′ Pedr0) .

Izbornik: Del Bosque V.

Stade de France (Paris – Saint-Denis) Gledatelja: 80.000. Sudac: Cakir C. (Tur).

Žuti kartoni:  De Sciglio  (24′),  Nolito (41′), Pelle (54′),  Busquets (89′),  Motta (89′), 90+4′ ( Silva)