Juventus ušutkao kritičare, porazio Real i poručio: “Mi smo zaslužili finale!”

Juventus je odigrao 1:1 s Realom na Santiago Bernabeu te se plasirao u finale Lige prvaka, gdje ih kao zapeta puška čeka Barcelona...

Cristiano Ronaldo/Foto: Gettyimages

Juventus je sasvim zasluženo napravio pravu senzaciju – u dvije je utakmice bio bolji od Reala i nakon dvanaest će se godina ponovno boriti za naslov prvaka Europe! Stara dama izborila je na krcatom Santiago Bernabeuu remi (1:1) te u Berlin putuje s ukupnih 3:2 (u prvoj je utakmici u Torinu pobijedila s 2:1).

Carlo Ancelotti možda je odradio i svoju posljednju utakmicu na klupi kraljeva – Španjolski nogometni savez kaznio je Talijana s dva susreta suspenzije u domaćem prvenstvu, a budući da je isto toliko ostalo do kraja Primere jasno je kako će Real konac sezone dočekati bez svog menadžera. Je li ovo i konačan Ancelottijev kraj u Madridu teško je reći, no s obzirom na nezadovoljsto navijača i kritike medija te činjenicu da je ove sezone ostao bez trofeja, lako je moguće kako ipak neće povesti momčad na ljetne pripreme.

Real je već nakon tridesetak sekundi uzvratnog ogleda zaprijetio preko Garetha Balea, koji glavom na asistenciju Marcela iz dobre situacije puca preko gola. Pet minuta kasnije u solidnoj se poziciji našao Karim Benzema, no ni on u početnim minutama utakmice nije pošteno namjestio nišanske sprave.

Uzdah na tribinama Santiago Bernabeua izazvao je u 10. minuti i Cristiano Ronaldo vrlo dobro izvedenim slobodnim udarcem, a prvi pokušaj Juventusa – koji je do tada uglavnom neuspješno kombinirao u veznom redu – zabilježili smo u 14. minuti kad je Carlos Tevez povukao brzu kontru i pronašao Vidala. Casillas je, ipak, bio spreman među vratnicama.

Najveću šansu imali su Madriđani pet minuta kasnije kad je Bale silovito gađao lijevi gornji kut Buffonova gola, no talijanski je vratar fantastično obranio njegov pokušaj. Bio je, ipak, nemoćan nekoliko trenutaka poslije kad je Chiellini nepropisno zaustavio Jamesa Rodrigueza u kaznenom prostoru, a udarac s bijele točke u pogodak pretvorio Cristiano Ronaldo.

Domaći su napadali i pokušavali probiti čvrsti blok Juventusa, a u 29. minuti lako su mogli povećati prednost. Real je povukao kontranapad, Benzema je iz sredine pronašao Ronalda na lijevoj strani, a on sjajnom fintom ‘bacio’ Lichtsteinera na travnjak i pokušao asistirati umjesto da uputi udarac. Juventusova je obrana na koncu uspjela raščistiti opasnost.

Realov napadački trojac nizao je šanse, Ronaldo je u 41. pogodio vanjsku stranu mreže, a Benzema se (pre)lako rješavao svojih čuvara, no rezultat se na semaforu nije mijenjao do kraja poluvremena.

Mnoštvo promašaja osvetilo im se zato u drugom dijelu. Juventus je zaigrao nešto odlučnije na početku, kao da je namjerio najzad si okončati muke, a trud je rezultirao izjednačenjem u 57. minuti. Paul Pogba glavom je poslao loptu u kazneni prostor, a bivši Realovac Alvaro Morata ju lijepo primirio i svladao nemoćnog Ikera Casillasa.

Juventus je do tada vladao terenom – u 50. minuti prekombinirali su se Vidal, Morata i Pogba, minutu kasnije Marchisio je prošao kroz sredinu i pokušao s tridesetak metara, a samo je koju minutu kasnije Morata umalo izbjegao pažnji braniča i šokirao prepuni Santiago Bernabeu.

Kraljevski je klub poslije pogotka krenuo agresivnije i odvažnije, u jednom je trenutku čak i Casillas bio gotovo na polovici terena jer – Realu je nužno trebao pogodak da izjednači rezultat iz prve utakmice i susret odvede makar u produžetke. U 63. minuti svoj je talent demonstrirao James, petom dodao Marcelu, koji prosljeđuje u sredinu, no tamo je još jednom neprecizan Bale.

Carlo Ancelotti pokušao je nešto promijeniti uvođenjem Chicarita umjesto Benzeme, ali tek što je Meksikanac utrčao na teren Juvents je priredio još jednu pomutnju u redovima domaćih. Claudio Marchisio si je stvorio prostor i dočekao proigravanje Vidala, no loše je pucao i dobra je akcija otišla u nepovrat.

U 72. se minuti Gareth Bale oslobodio čuvara i pucao glavom na asistenciju Ronalda, ali učinak je bio isti kao i onaj desetak minuta kasnije kad je okušao udarac s otprilike trideset metara. Nikakav.

Pet minuta prije kraja regularnog dijela igre vidjeli smo i Chicarita – Juventusova obrana je zaspala, Meksikanac dočekao dugu loptu, no nespretno je reagirao i propustio sjajnu šansu ponovno dovesti Real u vodstvo. Pokušao je do kraja i Pogba, ali vidjelo se kako je ozljeda ipak ostavila traga na sjajnom francuskom napadaču i trebat će dati sve od sebe da ga se što bolje pripremi i uigra za finale Lige prvaka u Berlinu.

Real može žaliti za propuštenim prilikama, osobito onima u prvom poluvremenu, dok Juventus i njegovi pristaše zadovoljno trljaju ruke. Bit će veselo na ulicama Torina, Stara dama se vratila u vrh europskog klupskog nogometa!