Liga prvaka: Kako se Maribor snašao među velikanima?

Slovenskom nogometnem klubu Maribor uspio je proboj u najelitnije natjecanje Lige prvaka. Bod su osvojili na utakmici sa Spartakom, dok su poražen od strane Seville i Liverpoola.

Slovenski nogometni klub Maribor jedini je s ovih prostora bivše države, kojem je uspio proboj u najelitnije natjecanje Lige prvaka. Prvaci Slovenije u kvalifikacije su ušli u drugom pretkolu, s 3:2 izbacili su prvaka Bosne i Hercegovine, Zrinjskog iz Mostara. Uslijedile su utakmice s predstavnikom s Islanda, Hafnarfjördur su oba puta pobijedili s 1:0. Kao nositelj Maribor je ušao u posljednju fazu kvalifikacija i ždrijeb im je kao protivnika namijenio izraelski Hapoel Beer-Shevu. Slovenci su po treći put u povijesti kluba ušli u Ligu prvaka, zahvaljujući pogotku u gostima i odličnom 39-godišnjem vrataru Jasminu Handanoviću, koji je bio nesavladiv.

Samim ulaskom u Ligu prvaka ljubičasti su osigurali novčanu nagradu u ukupnom iznosu od 15 milijuna eura. Mariborčani se natječu u Skupini E, zajedno s Liverpoolom, Spartakom iz Moskve i Sevillom i nakon tri odigrane utakmice mogu se pohvaliti s osvojenim bodom. Među 23 prijavljenih igrača našao se i rezervni vratar, 26-godišnji Dubrovčanin Matko Obradović.

Prvu utakmicu odigrali su pred svojom publikom, a ugostili su nogometaše Spartaka. Štajerci su odlično otvorili utakmicu i nisu dozvolili protivniku da razvije svoje igru, čak je Maribor držao konce igre sve do tridesete minute utakmice. Tada je nekako pao ritam i gosti iz Rusije uspostavili su ravnotežu na terenu te i sami zaprijetili vrataru Handanoviću. Poluvrijeme je završeno bez golova i Maribor je mogao žaliti za propuštenim prilikama. Prvaci Slovenije osjetili su priliku da bi mogli osvojiti sva tri boda te tako krenuli u drugo poluvrijeme. Nakon petnaest minuta kontrole nad susretom, stigao je pogodak u njihovoj mreži, odbijanac je u mrežu pospremio Aleksandr Samedov. Poslije primljenog pogotka još jedan pokušaj Maribora, a upornost su naplatili pet minuta prije kraja utakmice, lijevom stranom je prošao Damjan Bohar i zabio za izjednačenje. Predstavom i rezultatom Maribor je dokazao, da se može nositi s najjačim klubovima na starom kontinentu.

U rujnu Maribor je čekao još teži ispit, gostovali su kod španjolskog predstavnika Seville. Klub iz Andaluzije u prošloj sezoni završio je na četvrtom mjestu španjolske La lige. Nakon podjele bodova na prvoj europskoj utakmici, u Mariboru su s puno optimizma iščekivali utakmicu, u tihoj nadi da mogu iznenaditi svoje protivnike. Prvi pogodak Slovenci su primili na trećini poluvremena, u trenucima kada su bili ravnopravan protivnik Sevilli i nešto prije vodstva čuli su se zvižduci domaće publike. Nakon greške najiskusnijeg igrača u redovima Maribora, sam je kaznenim prostorom prošetao Yoaquin Correa te dodao Francuzu Ben Yedderu, koji pogađa za vodstvo s 1:0. Bila je to večer Ben Yeddera, bio je strijelac i drugog pogotka, pred kraj poluvremena. U drugom djelu utakmice Španjolci su vodili igru i sigurno držali prednost iz prvog poluvremena. U 83. minuti do klasičnog hat-tricka došao je Ben Yedder, zabio je iz kaznenog udarca i time se pobrinuo za visok poraz gostiju. Unatoč solidnoj predstavi Maribora, Sevilla ni na trenutak nije dozvolila gostima da ugroze njihovu pobjedu.

U trećem kolu Lige prvaka Maribor je u Ljudskom vrtu ugostio engleskog velikana Liverpool, u čijim redovima se nalazi i hrvatski nogometaš Dejan Lovren. Prije utakmice najavljivao se veliki spektakl, na osnovi toga da i veliki Chelsea u utakmici Lige prvaka nije uspio svladati slovenskog predstavnika na njihovom terenu. Već nakon dvadeset minuta igre jasno je bilo da će gosti uzeti sva tri boda, jer su već tada vodili 0:3. Odličan posao u sredini terena odradio je James Milner, koji je i sjajnim loptama upošljavao svoje suigrače. Visokim presingom gosti nisu dozvoljavali Mariboru prelazak sredine i samim time prisilili domaće nogometaše ka greškama u posljednjem redu. Prvu priliku Englezi su iskoristili u trećoj minuti, dok su u 40. minuti vodili 0:4. Najviše problema Liverpool je domaćoj obrani stvarao na lijevoj strani, kojom je odlično kormilario Salah, upisao je asistenciju i dva pogotka. Ritam igre u drugom dijelu je pao, no unatoč tome gosti su postigli još tri zgoditka i postigli najvišu pobjedu u gostima u europskim natjecanjima. Poraz od 0:7 najviši je poraz slovenskog prvaka u Europi, a koliko je bio Liverpool nadmoćan pokazuje i statistika udaraca prema vratima, Liverpool je imao čak 28 pokušaja i skupio devet kornera.

Maribor je odlično krenuo u novu europsku sezonu, nakon čega je upisao dva uvjerljiva poraza sa španjolskim i engleskim klubom. U završnici grupne faze Lige prvaka ih čeka gostovanje kod Liverpoola i Spartaka te domaći susret sa Sevillom.