Kako su igrali u Brazilu: Perišić i Olić najbolji, najviše zakazali Pletikosa, Srna, Pranjić i Jelavić

Donosimo rezime, statistiku i ocjene nastupa hrvatskih reprezentativaca na Svjetskom prvenstvu

Momčad koja je istrčala protiv Meksika/Getty Images

Hrvatska nogometna reprezentacija vratila se nešto nakon podneva iz Brazila, gdje je nastup na Svjetskom prvenstvu završila u skupini s jednom pobjedom, dva poraza te gol-razlikom 6:6. Treći put zaredom Hrvatska je na Mundijalu ispala u grupnoj fazi natjecanja pa Francuska 1998. tako ostaje jedini SP na kojem su vatreni vidjeli što se nalazi iza prvog kruga.

Portal HR pripremio je rezime i ocjenu nastupa svih 17 reprezentativaca kojima je Niko Kovač u Brazilu dao minutažu.

Stipe Pletikosa

Odigrao: 270 minuta. Primljeni golovi: 6. Naša ocjena: 5

Jedan od njegovih najlošijih turnira u karijeri, što je i sâm priznao dodavši da nije siguran hoće li ostati u reprezentaciji. Tko zna bi li sve bilo drugačije da je Neymaru obranio onaj jedanaesterac. Bio je sukrivac za treći gol, a protiv Meksika je primio tri gola u razmaku od 10 minuta.

Šime Vrsaljko

Odigrao: 148 minuta. Golovi: 0. Blokovi: 1. Osvojene lopte: 12. Postotak dodavanja: 68,9%. Prekršaji: 5. Castrol indeks: 5.67. Naša ocjena: 6

Protiv Brazila je bio jedno od ugodnijih iznenađenja i dobro se nosio sa Hulkom, ali u ofenzivi je, baš kao i protiv Meksika, pokazao premalo. Dobra je vijest što je Kovač pronašao solidno rješenje za lijevog bočnog, tek treba vidjeti hoće li na njemu i dalje ustrajati.

Danijel Pranjić

Odigrao: 164 minute. Golovi: 0. Blokovi: 0. Osvojene lopte: 5. Postotak dodavanja: 75,0%. Prekršaji: 1. Castrol indeks: 5.86. Naša ocjena: 5

Njegova instalacija u veznu liniju protiv Meksika sve je iznenadila. Nažalost, Pranjić se nije snašao; udarac iz daljine u prvom poluvremenu bio je sve što je pokazao. Protiv Kameruna je bio jedan od najlošijih jer je po lijevoj strani non-stop „curilo“ pa mu je kasnije morao pomoći Perišić.

Vedran Ćorluka

Odigrao: 270 minuta. Golovi: 0. Blokovi: 7. Osvojene lopte: 9. Postotak dodavanja: 86,3%. Prekršaji: 3. Castrol indeks: 9.22. Naša ocjena: 6,5

Najbolji naš obrambeni igrač na SP-u. Nerijetko je spašavao ono što su ostali uprskali, protiv Meksika u jednoj situaciji čak i s gol-linije. Šteta što je pokvario dojam kod Marquezovog gola. Protiv Brazila je dobar dio utakmice uspješno držao zadnju liniju daleko od Pletikose, kasnije je popustio.

Dejan Lovren

Sve što je učinio protiv Brazila zasjenila je činjenica da mu je Yuichi Nishimura izmislio penal na Fredu. Protiv Kameruna veći dio utakmice solidan i čvrst u duelima, a protiv Meksika je zajedno s Ćorlukom skrivio prvi gol. Tamo smo ga čekali u prekidima, dočekali nismo.

Darijo Srna

Kapetan Svjetsko prvenstvo neće pamtiti po dobrome. Od njega nismo vidjeli gotovo ništa u napadačkom dijelu, a u obrani je imao more problema, najviše protiv Meksika. Izgubio je previše lopti, a u reakcijama često bio prespor. Još se nije izjasnio o budućnosti u reprezentaciji.

Ivan Perišić

Odigrao: 258 minuta. Golovi: 2. Asistencije: 1. Osvojene lopte: 7. Postotak dodavanja: 60,2%. Prekršaji: 3. Castrol indeks: 9.56. Naša ocjena: 7,5

Kamerun mu je bio utakmica života koja će mu sasvim sigurno podignuti cijenu na ljetnom prijelaznom roku. Egzekucijom nakon dugog trka izazvao je usporedbe s Garethom Baleom. Bio je i najraspoloženiji naš ofenzivac protiv Meksika, jedina svijetla točka i strijelac počasnog pogotka.

Ivan Rakitić

Odigrao: 270 minuta. Golovi: 0. Asistencije: 1. Osvojene lopte: 21. Postotak dodavanja: 83,2%. Prekršaji: 5. Castrol indeks: 8.35. Naša ocjena: 6

Naporna sezona sa Sevillom očito je uzela danak, no Rakitićev je glavni problem bio što ga je izbornik Kovač žrtvovao na poziciji zadnjeg veznog umjesto da ga stavi u polušpicu. Bio je previše udaljen od gola da bi mogao prijetiti razornim udarcima, puno više se bavio obranom.

Luka Modrić

Iako ga je portal WhoScored uvrstio u idealnu momčad naše skupine A, dojma smo da je ostao veliki dužnik. Kao i Rakitić, protiv Brazila i Meksika koncentrirao se na pomaganje stoperima i nije dovoljno sudjelovao u napadu. U predaji lopte bio je staložen i precizan kao i uvijek, ali od Modrića se očekuje puno više.

Marcelo Brozović

Odigrao: 29 minuta. Golovi: 0. Asistencije: 0. Osvojene lopte: 2. Postotak dodavanja: 61,9%. Prekršaji: 1. Castrol indeks: 5.12

Odigrao je premalo za konkretniju ocjenu. Ušao je protiv Brazila u 61. minuti umjesto Kovačića da bi pomogao u obrani te omogućio Modriću i Rakitiću više napadačkih izleta.

Sammir

Odigrao: 72 minute. Golovi: 0. Asistencije: 0. Osvojene lopte: 1. Postotak dodavanja: 76,7%. Prekršaji: 2. Castrol indeks: 6.07. Naša ocjena: 5,5

Bio je starter protiv Kameruna, ali u uvjerljivoj pobjedi njegov je doprinos mogao biti i veći. Radio je ono u čemu je najmanje mogao pogriješiti, držao loptu na sredini terena i distribuirao je najbližem suigraču. Dvaput se istaknuo s dubinskim loptama za Mandžukića, što je uglavnom bilo sve.

Mateo Kovačić

Na otvaranju protiv Brazila očito impresioniran suparnikom i atmosferom, zbog čega je bio među najlošijima u hrvatskoj momčadi, bez konkretnog napadačkog doprinosa. Protiv Kameruna je ušao u 70. minuti i započeo akciju za četvrti gol, dok je protiv Meksika u pola sata uglavnom bio neprimjetan. Njegovo vrijeme tek stiže.

Nikica Jelavić

Odigrao: 94 minute. Golovi: 0. Asistencije: 0. Ulasci s loptom u 16-erac: 1. Prekršaji: 4. Castrol indeks: 5.64. Naša ocjena: 5

Protiv Brazila u 80-ak minuta nije opravdao Kovačevo povjerenje jer ni u jednom segmentu nije dao opipljiv doprinos. Djelovao je odsječeno i posve bezopasno za suparničku zadnju liniju. Protiv Kameruna nije igrao, a protiv Meksika je ušao čim smo primili gol, no nije puno pomogao…

Ante Rebić

Glupo zarađeni crveni karton u završnici utakmice s Meksikom bacio je sjenu na angažman koji je donio svojim ulaskom. Sam si je hrabrim prodorom stvorio stopostotnu šansu pred Ochoom i dobro pucao, ali je Moreno u zadnji čas izbio loptu. Protiv Kameruna je u desetak minuta triput posijao paniku po lijevom krilu.

Mario Mandžukić

Odigrao: 180 minuta. Golovi: 2. Asistencije: 0. Ulasci s loptom u 16-erac: 0. Prekršaji: 3. Castrol indeks: 8.13. Naša ocjena: 6,5

Dva različita lica protiv Kameruna i Meksika. S dva je pogotka briljirao u svojoj premijeri na SP-u, a po običaju je „šljakao“ i u obrani. Nekoliko dana kasnije, utopio se među meksičkim braničima u Recifeu. Nijednom nije zapucao prema golu, prilike mu nisu stvorene, a nije ih ni tražio.

Ivica Olić

Odigrao: 228 minuta. Golovi: 1. Asistencije: 1. Ulasci s loptom u 16-erac: 1. Prekršaji: 6. Castrol indeks: 8.65. Naša ocjena: 7

Znali smo da ne može odigrati tri čitave utakmice u deset dana, no ono što je pokazao bilo je iznad svih očekivanja. Protiv Brazila je s lijeve strane ubacio loptu koja je rezultirala autogolom, a protiv Kameruna je sjajnom reakcijom pogodio za 1:0. Kad se umirovi, silno će nedostajati ovoj reprezentaciji.

Eduardo

Odigrao: 21 minutu. Golovi: 0. Asistencije: 0. Ulasci s loptom u 16-erac: 1. Prekršaji: 0. Castrol indeks: 4.38

Odigrao je premalo za konkretniju ocjenu. Ušao protiv Kameruna u 69. minuti, a Mandžukić je zabio četvrti gol nakon što je njegov udarac obranio Itandje.

Nisu nastupili: Danijel Subašić, Oliver Zelenika, Gordon Schildenfeld, Domagoj Vida, Ognjen Vukojević i Milan Badelj.

Napomena: Castrol indeks je FIFA-in matematički sustav za praćenje učinka igrača s rasponom ocjena od 1 do 10.