Kolumna Damira Škarpe: Inventura tjedna

Čudo u Krakowu donijelo ipak broncu

Hrvatski rukometaši po principu toplo-hladno odigrali su najneobičniji turnir u povijesti samostalne Hrvatske. Bili smo izgubili vjeru u sposobnosti i mogućnosti ove reprezentacije, no oni su se ukazali u Krakowu priredivši najspektakularniju utakmicu hrvatskog, ali i svjetskog sporta uopće.

Pomogli su i Norvežani svladavši neprikosnovene vladare Francuze, i dali šansu hrvatskim mladićima da pokušaju napraviti pothvat. Svladati domaćina europskog prvenstva, Poljsku, pred 15.000 njihovih glasnih navijača s najmanje 11 golova razlike. Hrvati su bili spremni, koncentrirani na težak zadatak. Na vratima se pojavio Ivan Stevanović, u rosteru tek treći vratar reprezentacije, no on je odigrao od početka savršeno. Bio je nesavladiv, obranio nekoliko sedmeraca i uz granitnu obranu bio je stup velike pobjede. Manuel Štrlek se iskazao zabivši 11 golova iz isto toliko pokušaja. Na koncu nepojmiljivih +14 za Hrvatsku (37:23)! I ulazak u polufinale je osiguran.  Nakon svega viđenog uistinu veliko čudo. Francuzi i Danci ostaše bez borbe za medalje, a slovili su za najveće favorite, uz Španjolce. Furija je bila slijedeći protivnik Hrvatske izabrane vrste. Počeli smo sjajno, sigurno u obrani i efikasno u napadu. Babić opet mijenja, i na gol postavlja Alilovića koji je vidljivo van forme. Zašto se mijenja momčad koja pobjeđuje? Zašto nema junaka Stevanovića koji se iskazao dobrom formom?

Izbornik će kasnije kazati da nije imao vjeru u Ivana da može ponoviti tako dobru partiju jer nema kontinuitet u klubu?! Duvnjak igra uglavnom samo obranu i to isturenog u formaciji 5-1. Babić ga ne postavlja u napadu. Unatoč tim rošadama u 20 minuti imamo prednost 13:10. I tada je netko spustio zastor. Nestala je razigrana Hrvatska, mnogo tehničkih pogrešaka u napadu, u obrani počinje curiti, Alilović ima samo tri obrane. Na gol dolazi Stevanović, no španjolci već rade prednost 8:1 i odlaze s četiri gola prednosti na odmor. U nastavku su se hrvatski rukometaši vratili u igru došli na -1, ali snage za potpuni preokret nije bilo. Doživljen je poraz i preostala borba za broncu protiv Norvežana. Najgore je igrati tu utakmicu za treće mjesto jer moral padne nakon poraza u polufinalu. Trebalo se psihološki vratiti i uzvratiti Norvežanima za poraz u prvoj fazi natjecanja. I Kauboji su se vratili, na krilima Stevanovića  na vratima te Duvnjaka u napadu uzvratili Norvežanima i odnijeli treću broncu u povijesti europskih prvenstava. Uz dva srebra, čekamo zlato poput Godota. Prilika je za dvije godine kada smo domaćini.

Košarkaška muška reprezentacija saznala je mjesto i protivnike na kvalifikacijskom turniru za OI-e u Rio de Janeiru. Lov na četvrti nastup na Igrama od osamostaljenja bit će u Torinu početkom srpnja, a protivnici u skupini B su Italija i Tunis. U skupini A su Grčka, Meksiko i Iran. Prva dva iz svake skupine idu u polufinale, a samo pobjednik turnira osigurava vizu za Rio u kolovozu. Sigurno neće biti lako, prvo treba potvrditi izbornika, a onda skupiti 12 najboljih igrača u najboljoj formi i dati sve od sebe. Motiva ne nedostaje, najvažnije da se ispere gorak okus fijaska s europskog prvenstva 2015. godine i pokaže svijetu da Hrvati znaju igrati kvalitetnu košarku.

U europskim klupskim natjecanjima, zagrebačke momčadi prošli tjedan opet nisu uspjele ostvariti pobjede. Najprije je Cibona na svom parketu izgubila u produžetku od litavskog Žvirgždesa (82:84) i zakomplicirala situaciju za prolaz u osminu finala Eurokupa. S tom pobjedom prolaz bi bio osiguran. Sada Vukovi moraju na gostovnju kod Le Havrea pobjediti s 8 koševa razlike. Cedevita pak u Istanbulu nije uspjela svladati lidera Top 16 Eurolige Fenerbahce. Poraz od 73:86 ostavio je Zagrepčane na dvije pobjede uz tri poraza, ali je utakmica pokazala da Cedevita može igrati i sa najjačim klubovima Europe.

U Bratislavi je održano Europsko prvenstvo u umjetničkom klizanju. Nakon dužeg vremena hrvatsko klizanje imalo je predstavnika u finalu. Ostvario je to nadareni 19- godišnji Nicolas Vrdoljak plasiravši se na ukupno 21 mjesto od 24 finalista. Solidan obvezni i vrlo dobar slobodni program donio je najbolji plasman nekog hrvatskog klizača u muškoj konkurenciji na europskim prvenstvima posljednjih godina.

Hrvatski tenisač u paru s Indijkom Saniom Mirzom dospio je do polufinala mješovitih parova na prvom Grand slamu sezone Australian Openu. U četvrtfinalu svladali su branitelje naslova Švicarku Hingis i Indijca Paesa s 2:0 u setovima i pokazali odličnu formu, međutim potom su također u dva seta izgubili od Ruskinje Vesnine i Brazilca Soaresa. imali su prilike u drugom setu, uz dva breaka, no Mirza je gubila svoje servise  potom i set,  time i meč. Ovime je za hrvatski tenis završen nastup na ovogodišnjem Otvorenom prvenstvu Australije. U pojedinačnom dijelu samo je Marin Čilić došao do 3. kola i tu je poražen od Španjolca Bautiste Aguta, svi ostali oprostili su se već u ranoj fazi natjecanja.

Hrvatski nogometni reprezentativac Andrej Kramarić prešao je iz engleskog Leicester Citya u njemački Hoffenheim i nada se da će s većom minutažom doći u formu te početi zabijati pogotke. Tako bi se nametnuo izborniku Anti Čačiću za nastup na ovogodšnjem Euru u Francuskoj. Prve minute dobio je protiv Bayera. Desni branič Dinama i reprezentacije Josip Pivarić teže se ozlijedio na pripremnoj utakmici zagrebačkog kluba u Španjolskoj. Stradali su prednji križni ligamenti i prema prvim saznanjima prijeti mu pauza od  najmanje tri mjeseca čime je njegov nastup u Francuskoj doveden u pitanje.

Zagrebački Medveščak se oprostio od glavnog cilja – doigravanja KHL-a. Novi bolni i visoki poraz (0:6) zagrebački hokejaši doživjeli su u Novosibirsku od Sibira. Turneja po Dalekom istoku  nastavila se u  Nižnjekamsku kod Metalurga novim porazom (1:5) i na taj način zagrebački hokejaši završili su ovu u svakom pogledu neuspješnu sezonu..

Pred svojom publikom na splitskim Gripama Blanka Vlašić pobjedila je na skakačkom mitingu s preskočenih 1.95m što je drugi rezultat sezone u svijetu. Najvažnije je da se Vlašić vratila skokovima, iako se bol u desnoj tetivi i na tom natjecanju javila na visini od 2m pa je morala odustati od daljnjeg nastupa. Druga hrvatska predstavnica na mitingu Ana Šimić nije bila raspoložena preskočila je slabašnih 1.82m. Nedovoljno spremna tek na početku priprema i nije moglo bolje.

Hrvatska futsal reprezentacija krenula je u Beograd na poprište Europskog prvenstva. Nedavno su u Kombank Areni hrvatski vaterpolisti neslavno završili nastup na Europskoj smotri. Nadam se da će malonogometaši biti bolje sreće. Hrvatska je doduše u jekoj skupini s Kazahstanom i Rusijom za koje mahom nastupaju Brazilci. Izbornik Mato Stanković uvjeren je da će se njegovi momci pokazati u najboljem izdanju pa što bude. Prve dvije momčadi iz svake grupe idu u četvrtfinale. Prva utakmica na rasporedu je 5. veljače protiv Kazahstana.