Kup “Krešimir Ćosić”: Cibona na krilima odličnog prvog poluvremena slavila protiv Zadra

Zadar došao na prag čuda u završnici susreta, vrativši se sa dvadeset poena zaostatka

Cibona – Zadar 83:81 (17:14, 31:20, 20:26, 15:21)

Cibona: Markota 5, Marić 6, K. Ljubičić 2, Bilinovac 22, M. Ljubičić 15, Rozić 11, Novačić 11, Pilepić, Rogić 5, Bundović 4, Prkačin, Gilbert 2.

Zadar: Žorić 8, Božić 19, Brzoja 5, Little 29, Dašić 10, Špralja, Marić 3, Krajina, Vuković 2, Bašić 5, Planinić, Vaughn.

Prvi polufinalni susret, derbi između Cibone i Zadra, ponudio je iznimno zanimljiv dvoboj u kojem je Cibona na kraju slavila sa rezultatom 83:81. Iako je susret odlučen sa samo dva koša razlike, utakmica spada u kategoriju “spektakularno”! Naime Cibona je na krilima nevjerojatnog šuta za tri poena u prvom poluvremenu stvorila veliku razliku, koja se u nastavku susreta popela na čak 20 razlike. Međutim Zadar se do kraja susreta skroz vratio u igru i čak došao na jedan poen razlike u završnici.

Odmah na početku susreta se osjetilo kakva je utakmica ispred nas. Zadar je imao gromoglasnu podršku Tornada sa tribina, međutim vijest o ne igranju Kwame Vaughna je bio razlog za brigu, momčadi Ante Nazora. Kada su prve koševe na utakmici s jedne strane zabili Žorić, s druge Markota, vječni derbi starih rivala poprimio je obrise prave košarkaške poslastice. Utakmica je počela energično i obje momčadi su pokazali dobru igru. Nakon četiri minute igre, rezultat na semaforu je pokazivao izjednačenu igru s obje strane (7:7). Tek nakon osam minuta igre, Cibona se odvojila na prvu opipljivu prednost (17:12). No do kraja četvrtine Zadar postiže još jedan ubačaj iz igre i rezultat je iznosio 14:17.

Kada je početkom druge četvrtine Cibona ubacila dvije uzastopne trice Rozića i Rogića, počele su emocije vladati utakmicom. Nakon jedne situacije na vrhu reketa, Zadrovog napada, suci sude mrtvu loptu, nakon koje zbog negodovanja igrač Zadra Mario Little dobiva tehničku pogrešku. Nakon te situacije dolazi do izmjene riječi njega i Filipa Bundovića, koja nije rezultirala dodatnim kaznama. Cibona je podizala razinu svoje igre, dok je Zadar u napadu stao i izgledao bezidejno. Slobodnim bacanjima Ivana Novačića, Cibona se odvojila na 11 razlike (29:18). Marić je u sljedećem napadu zabio tricu za Zadar, dok je nakon toga Cibona odgovorila sa dvije uzastopne trice svojih igrača za 12 razlike (23:35). Zadar je odgovorio preko trice Bašića i zakucavanja Žorića za smanjenje vodstva (28:35). Međutim Cibona je nastavila sa nevjerojatnim šutom iza linije za tri poena i ponovno pobjegla na 13 razlike (28:41). Tada dolazi do možda ključnog trenutka utakmice. Nakon jedne situacije u reketu Cibone, Marin Rozić je nepromišljenom reakcijom dodatno potpalio već uzavrelu atmosferu, nakon koje Luka Žorić totalno gubi živce i biva isključen zbog napucavanja lopte nogom i žestoke reakcije. Do kraja poluvremena Cibona je nastavila dalekometnom paljbom i vodila sa najvećih 14 razlike do tada (34:48).

Treba napomenuti da je Cibona u prvom poluvremenu gađala nevjerojatnih 67% iz linije tri poena (10/15).

Kada se početkom drugog poluvremena Cibona odlijepila na najvećih 20 razlike (61:41), sve je ukazivalo na pobjedu ekipe iz Zagreba. No Cibona je stala, počela raditi previše grešaka, a Zadar je na krilima Maria Littlea i požrtvovnog Luke Božića polako smanjivao prednost Cibosa. Prvo je Božić serijom od osam poena smanjio na 13 (51:64), a nastavio je Little sa tri uzastopne trice za osam razlike na kraju treće četvrtine (68:60).

Cibona se nije nikako mogla oporaviti od pada u igri i Zadar se pet minuta prije kraja približio na samo šest razlike (69:75). Razlika se kretala oko 5-6 koševa prednosti sve do posljednje minute, kada Bašić na ulazu u posljednju minutu smanjuje na samo poen razlike (79:78) i dovodi simpatizere Zadra do ruba ludila. Pola minute prije kraja, Markota je promašio sa trice cijeli koš i Zadar je imao priliku povesti. No u sljedećem napadu Lovre Bašić se poskliznuo, što Cibona koristi i zabija iz kontre. U penal završnici dvije sekunde prije kraja Little je pogodio pri rezultatu 83:80 prvo slobodno bacanje i sljedeće je morao promašiti nebi li Zadar imao priliku izjednačiti susret. Tako je i bilo, no suci današnje utakmice, krajnje dvojbeno, poništavaju pokušaj Littlea koji je primio loptu nesmetan ispod koša i Ciboni daju posjed, koji je značio kraj nade za Zadrane.

Za Cibonu je možda najbolju utakmicu u karijeri ( u sezoni sigurno ) odigrao Josip Bilinovac, zabivši 22 poena na 70 % realizacije. Zadar su predvodili Mario Little sa 29 poena, od kojih je većina došla u drugom poluvremenu, dok ga je pratio Luka Božić sa 19 poena i 8 skokova.

U tijeku je drugi polufinalni par između Cedevite i Zaboka.