SP Kvalifikacije: Englezi potvrdili put u Rusiju, Škotska skočila na drugo mjesto

Na Wembleyu snage su odmjerile reprezentacije Engleske i Slovenije, a susret je završen pobjedom domaćina. Slovenci su hrabro ušli u susret i nisu dozvolili domaćinu da razviju svoju igru i ozbiljnije zaprijete slovenskom vrataru Janu Oblaku. Najljepšu priliku u prvom poluvremenu propustio je bivši igrač Rijeke Roman Bezjak, loptu je poslao pored vratiju Engleza. Domaćin je ostao na pokušajima s daljine i nakon 45 minuta igre mreže su ostale netaknute.

U drugo poluvrijeme gosti iz Slovenije krenuli su po sva tri boda i već nakon četiri minute igre u prilici se našao Bojan Jokić, ipak Joe Hart s nešto poteškoća primirio je loptu. Unatoč kontroli igre Slovenije nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti Hartu. Marcus Rashford u 63. minuti nije iskoristio priliku nakon brzog kontranapada, sam je došao pred vratara Slovenije Oblaka, pokušao je lob udarcem, a postizanje pogotka spriječio mu je Rajko Rotman. Dvije minute kasnije sjajnu priliku je imao Raheem Sterling, udarac mu je krajnjim naporom blokirao kapetan gostiju Boštjan Cesar. Kane, od kojeg se očekivalo puno u napadu. U prvoj prilici našao se tek u 68. minuti, lopta je otišla pored gola Slovenije. Slovenija zamalo je iznenadila u 84. minuti susreta, Tim Matavž za korak je bio prekratak te je loptu odbio Hart. Kapetan Engleske Harry Kane opravdao je očekivanje domaće javnosti i zabio pogodak za pobjedu u 94. minuti. Samim time Englezi su osvojili prvo mjesto i osigurali plasman na svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Škotska i Slovačka odigrale su vrlo važan susret u borbi za drugo mjesto, a konačnim ishodom zadovoljniji mogu biti Škoti, koji su pobijedili s minimalnih 1:0. Do prve prilike za postizanjem zgoditka stigli su Slovaci, no domaći golman uspio je obraniti pokušaj Nemeca. Škotima je posao olakšao Robert Mak, zbog simuliranja i drugog žutog kartona morao je napustiti igru već sredinom prvog dijela. Kontrolu igre preuzeli su Škoti, ozbiljnije su zaprijetili u 36. minuti, udarcem iz daljine pokušao je Leigh Griffiths.

S igračem više u polju Škoti su stvarali prilike, a najbliže vodstvu su bili u 69. minuti, kada je Chris Martin pucao s ruba šesnaesterca i pogodio gredu. Pred sam kraj utakmice, na veselje domaćih navijača, u vlastitu mrežu loptu je poslao Martin Škrtel. Škoti su pobjedom skočili na drugo mjesto i u posljednjem kolu kvalifikacija u nedjelju igraju protiv četvrtoplasirane Slovenije. Slovačka je i dalje u igri za osvajanje drugog mjesta, iza Škotske zaostaju dva boda, a vrijedi spomenuti kako je Marek Hamšik odigrao svoju stotu utakmicu u nacionalnom dresu.

U devetom kolu skupine F susrele su se reprezentacije Malte i Litve. Malta je povela u 23. minuti, s velike udaljenosti pogodak je postigao Andrei Agius. Bio je to jedini zgoditak u prvom poluvremenu i Malta se s pravom nadala prvoj pobjedi. Ipak, u osmoj minuti nastavka susreta izjednačuju gosti, strijelac sjajnog pogotka bio je Vykintas Slivka. Utakmica je završena podjelom bodova, a Malta je tako stigla do prvog boda u ovom ciklusu kvalifikacija.