Kvalifikacije za SP: Porazom izgubljene sve nade

Nakon odličnog početka, Hrvatska je uprskala šansu za prolaz

Kraj nadanja u čudo. Hrvatska je u Varaždinu poražena od Poljske rezultatom 69:77 i tako izgubila šansu za plasman na završnicu turnira svjetskog prvenstva u Kini ove godine.

Hrvatska – Poljska 69:77 (16:8, 20:24, 23:29, 10:16)

Hrvatska: Perić 10, Marčinković 2, Krušlin 21, Katić 8, Mustapić 6, Nakić, Perković, Planinić 8, Bilan 10, Vuković 2, Ljubičić, Junaković 2.

Poljska: Lampe 9, Sokolowski 12, Cel, Sloughter 15, Sulima, Ponitka 20, Waczinsky 10, Laczinsky, Gruszecki, Hrycaniuk 2, Koszarek 9, Wyka.

Početak je puno obećavao. Naši košarkaši su poveli sa čak 14:0 nakon sedam minuta igre. Naši košarkaši su igrali jako dobru obranu i prisiljavali Poljake na mnoštvo teških šuteva i pogrešaka. Tek nakon sedam minuta igre Poljaci postižu prve koševe na utakmici za 14:2. Ipak do kraja su uspjeli smanjiti prednost Hrvatske na 16:8.

Na početku druge dionice Poljaci uspijevaju anulirati našu prednost i dolaze na samo -1 (22:21). Ipak naši košarkaši ponovno dižu igru i pogotkom Krušlina bježe na +7 (30:23), da bi ubrzo poveli sa deset razlike (35:25). Ipak do kraja prvog poluvremena Poljaci ponovno smanjuju prednost i na odmor se ide sa 36:32.

Drugo poluvrijeme je ponudilo drukčiju priču. Poljaci podižu igru u napadu, a naši osjetno padaju u obrani. Ipak u tim trenucima nas je spašavao šut za tri poena i do kraja treće dionice Poljaci vode sa 59:61. Treba istaknuti da su Poljaci uspjeli ponovno naskakati naše košarkaše i na ulazu u posljednju četvrtinu su imali devet skokova viška.

Posljednja četvrtina ponudila je puno nervoze. Kada smo došli na jedan poen razlike pogotkom Perića, izraelski sudac je zaredao sa nekoliko krajnje dvojbenih odluka, koje su sve otišle na stranu Poljske. Ubrzo nakon Krušlin postiže tricu za poravnanje (67:67), no Poljaci odmah bježe na četiri razlike (67:71). Nakon toga nastupila je velika nervoza u našim redovima, koju je izraelski sudac dodatno potpalio sa tri dvojbene odluke koje su Poljsku pogurale na konačnih osam razlike 69:77.

U redovima Hrvatske najbolji je bio Filip Krušlin sa 21 poenom i napadački je jedino on bio na potrebnoj razini. Poljake je ipak predvodio Mateusz Ponitka sa 20 poena.

Hrvatskoj je bila potrebna pobjeda od šest razlike da bi poništili poraz iz Poljske, no sada preostaje nadati se pozivnici FIBE. Ovim porazom uvelike je doveden plasman na Olimpijske igre u pitanje i vrijeme ispred nas će dati odgovore na probleme u hrvatskoj košarkaškoj reprezentaciji.