LEN Europa kup: Važna pobjeda barakuda nad Srbijom

Hrvatski vaterpolisti bili su bolji od Srbije u Splitu rezultatom 9:7, čime su napravili veliki korak ka osiguravanju prvog mjesta B skupine Europa LEN kupa.

Pred 1200 duša na ispunjenom poljudskom bazenu, hrvatska vaterpolska reprezentacija svladala je u 4. kolu B skupine LEN Europa kupa Srbiju rezultatom 9:7, ostvarivši na taj način vrlo važnu pobjedu uoči posljednjeg kola skupine i ogleda protiv Malte.

Izvršni direktor Hrvatskog vaterpolskog saveza Perica Bukić uručio je prije početka ogleda prigodnu umjetničku sliku kapetanu Sandru Suknu, kao podršku za dugotrajno izbivanje uslijed problema sa srcem te nagradu za titulu najboljeg svjetskog vaterpolista koju je Sukno primio u prosincu 2017. godine.

Utakmica je, također, imala i humanitarni karakter – sav je prihod od prodanih ulaznica doniran Dječjem domu Maestral – ustanovi socijalne skrbi koja brine o raznolikim potrebitim osobama, a osobito djeci, mlađim punoljetnicima, osobama bez odgovarajuće skrbi, trudnicama i stranim državljanima.

Gledatelji su na koncu mogli biti vrlo zadovoljni prikazanim u samom bazenu od strane svjetskog (Hrvatska) i olimpijskog (Srbija) prvaka. Domaćin, ipak, nije najbolje počeo; prvu i posljednju četvrtinu izabranici Ivice Tucaka stoga su dosada vjerojatno i zaboravili budući da su tek u drugom i trećem periodu susreta proigrali i praktički riješili pitanje pobjednika.

Gosti su poveli prvo s 3:1, a zatim i 4:2 (tri zgoditka Dušana Mandića), no sve se promijenilo nakon što su barakude napravile veliku seriju od 5:0, a Marko Bijač svoja vrata zaključao na gotovo punih 12 minuta! Hrvatski je vratar na koncu sakupio impresivnih 14 obrana te s pravom ponio titulu igrača utakmice.

Dva pogotka Elvisa Fatovića i jedan Ante Vukičevića bili su dovoljni da Hrvatska preuzme vodstvo (5:4) već u drugoj četvrtini, a početkom treće i poveća svoju prednost na tri razlike (7:4) zaslugama Josipa Vrlića i Marka Macana.

Srbijanski vaterpolisti konačno su ‘probili’ Bijača krajem pretposljednje četvrtine, ali Maro Joković već u sljedećem napadu vraća tri razlike, da bi početkom posljednje dionice igre Xavi Garcia zabio – pokazat će se kasnije – posljednji hrvatski pogodak. Do kraja susreta gosti su s dva uspješna pokušaja uspjeli tek ponešto ublažiti poraz.

Na ljestvici su trenutačno, s jednakim brojem bodova, u vodstvu Hrvatska, Srbija i Grčka (6). Sljedeća utakmica Tucaka i njegovih pulena na rasporedu je u nedjelju u 11.30 sati, a protivnik je već spomenuta Malta.

HRVATSKA – SRBIJA 9:7 (2:3, 3:1, 3:1, 1:2)
Split, Gradski bazen Poljud. LEN Europa Cup, 3. kolo skupine B
Suci: Alexandrescu (Rumunjska) i Teixido (Španjolska)
Igrač više: Hrvatska 3/12, Srbija 3/12.
Peterci: Hrvatska 1/1, Srbija -.
Hrvatska: Bijač (14 obrana), Marcelić, Macan (1), Fatović (2), Lončar, Joković (2), Buljubašić, Vukičević (1), Bušlje, Krapić, Vrlić (1), Šetka (1), Garcia (1).
Srbija: G. Pijetlović (9 obrana), Mitrović (3 obrane), Mandić (3), V. Rašović, Ranđelović, Ćuk, D. Pijetlović, Lazić, Stojanović, Jakšić (1), Filipović (1), Drašović, S. Rašović (2).