Liga nacija: Belgija propušta završni turnir!

Švicarska velikim preokretom do završnog turnira

Hrvatska je završila grupnu fazu lige nacija na posljednjem mjestu grupe 4, jedne od najtežih u prvom izdanju ovog natjecanja. Engleska je bila bolja i iskoristila je svoje šanse, a da smo mi bili malo pribraniji mogli smo i pobijediti u tom susretu. Nema veze, treba se krenuti dalje jer su po prikazanom, svijetli dani ispred ove momčadi. Mladi Vlašić i Brekalo su dobili svojih 5 minuta i dobro su ih iskoristili. Ono što nam je trebalo od njih to smo i dobili u ove dvije utakmice, svježu krv u reprezentaciji. Nijednoj reprezentaciji svijeta nije lagano kada im se umirove stožerni igrači, tako i ovoj.

Igrači i Dalić su prije utakmice slali uefi pritužbe zbog termina, izgleda opravdano. Trud i htjenje igrača je neosporno, ali napor za igrače u ovakvom ritmu utakmica je velik. Tu ne ubrajam klupske utakmice. Ivan Rakitić je bio van kadra već u četvrtak navečer, Vrsaljko u 26′ susreta. Usprkos svim tim nedaćama odigrali smo veliku utakmicu na Wembleyu i ova generacija pokazuje karakteristike velike momčadi, koja će definitivno ostati zapamćena za sva vremena.

U ovoj diviziji se odigrao još susret grupe 2 gdje je Švicarska pobjedom od 5:2 protiv Belgije osigurala prvo mjesto u skupini. Švicarska i Belgija imaju podjenako bodova, devet, ali ovom pobjedom Švicarci su bolji od Belgijaca po kriteriju međusobne razlike. Fantastičnu utakmicu odigrao je Haris Seferović koju je na kraju okrunio hat-trickom i najzaslužniji je za preokret njegove momčadi. Naime Thorgan Hazard već u drugoj minuti donosi vodstvo svojoj momčadi, da bi ga u 17. poduplao. Nakon toga Švicarska radi totalni preokret i zabija pet pogodaka. Pogotke su zabijali Rodriguez( penal 26′), Seferović(31′,44′,84′) i Elvedi(62′).

U grupi 3 divizije B Austrija je svladala Sjevernu Irsku sa 2:1 ali to nije utjecalo na ništa u ovoj grupi. Otprije je Bosna i Hercegovina osigurala jedinicu, a Sjeverna Irska je već prošlo kolo osigurala nastup u nižem rangu sljedećeg izdanja ovog natjecanja. Sva tri pogotka na utakmici su pala u drugom poluvremenu, a zabijali su Schlager(49′) i Lazarov(90+3′) za Austriju, Evans(57′) za Sjevernu Irsku.

Grupa 2 nam je donijela pobjednika skupine Finsku iako je izgubila u gostima protiv Mađarske sa 2:0. Razlog tome je poraz Grčke, doma od Estonije 1:0. Grčka je imala tri boda zaostatka za vodećom Finskom prije ulaska u utakmicu ali nesretna autogol ih je koštao ikakve nade za prolazak dalje. Estonija i sa ovom pobjedom ispada u niži rang. Pogotke za Mađarsku zabili su Szalai(29′) i Nagy(37′). Nesretnik iz redova Grčke koji je zabio autogol je Lambropoulos(44′).

U D diviziji Moldavija je remizirala 1:1 sa Luksemburgom. Prije utakmice im je igrala samo pobjeda ali Bjelorusija je na gostovanju kod San Marina pobijedila 2:0 i tako osigurala nastup u višem rangu.