Liga nacija: Engleska preokretom u završnici do prvog mjesta

Engleska je osvojila prvo mjesto i plasman na Final four u Portugalu.

Engleska je preokretom u posljednjih 12 minuta slavila u posljednjem kolu Lige nacija protiv Hrvatske i plasirala se na završni Final four koji će se održati u Portugalu, dok će Hrvatska nažalost u drugu diviziju. Imali su Vatreni sve u svojim nogama, ali nisu izdržali do kraja.

Engleska – Hrvatska 2:1 (0:0)

London, stadion Wembley, gledatelja: 90 000

strijelci: 0:1 Kramarić (57′), 1:1 Lingard (78′), 2:1 Kane (86′)

Engleska: Pickford, Chilwell, Stones, Gomez, Walker, Sterling, Delph (od 73. Lingard), Dier, Rashford (od 73. Sancho), Barkley (od 64. Alli), Kane, izbornik: Gareth Southgate.

Hrvatska: Kalinić, Vrsaljko (od 26. Milić), Vida, Lovren, Jedvaj, Vlašić (od 79. Rog), Brozović, Modrić, Rebić (od 46.Brekalo), Perišić, Kramarić, izbornik: Zlatko Dalić.

Motivirana Engleska je pred krcatim Wembleyem krenula u pohod na osvetu za izbacivanje u polufinalu Svjetskog prvenstva u Rusiji. Hrvatskoj je silno nedostajao Ivan Rakitić što se vidjelo posebno u prvom poluvremenu na posjedu lopte koji je bio preko 60 posto u korist Engleza.

Već u drugoj minuti pogriješili su Englezi, Jordan Pickford je spasio uklizavanjem ispred Nikole Vlašića, a na odbijenu loptu natrčao je Ante Rebić i pucao preko gola. U 11. minuti Harry Kane je izbacio Raheema Sterlinga samog ispred Lovre Kalinića, a Kalinić zaustavlja stopostotnu priliku. Iz tog kornera Kane je ostao sam na pet metara i pucao je visoko preko grede.

U 15. minuti Fabian Delph šalje dubinsku loptu, Kalinić glavom spašava izvan šesnaesterca ispred Sterlinga, Kane puca prema vratima, a Tin Jedvaj izbija glavom ponovo do Kanea čiji udarac zaustavlja Kalinić. Zlatko Dalić je zbog ozljede Šime Vrsaljka morao mijenjati već u 26. minuti pa je u igru poslao Antonija Milića.

Uspjela se Hrvatska othrvati tim početnim napadima Engleza i uspostaviti ravnotežu, a pred kraj poluvremena pokušali su Ivan Perišić i Rebić ugroziti Pickforda, ali nisu bili precizni i na odmor se otišlo bez postignutih pogodaka.

U 51. minuti Andrej Kramarić i Perišić su ispremiješali obranu Engleske, ali završno dodavanje Perišića otklonio je Joe Gomez. Engleska je stegnula obruč oko gola Lovre Kalinića, pritiskali su preko bokova i centrirali u kazneni prostor, a u jeku napada sjevnula je kontra Hrvatske. Josip Brekalo je izbacio Nikolu Vlašića koji povratnom loptom pronalazi Kramarića, a on je ispremiješao englesku obranu i uz pomoć Diera pogodio za 0:1.

Engleska se otvorila i to je ostavilo dosta prostora koji je u 60. minuti iskoristio Perišić, ali pucao je pored gola. Nakon hrvatskog vodstva Englezi su postali jalovi, a potpuni nokaut propustio je zadati Marcelo Brozivić koji je u 74. minuti oduzeo loptu, odigrao dupli pas sa Kramarićem i ušao u šesnaesterac pa je nepotrebno zakomplicirao i dodao Brekalu čiji je udarac blokiran.

Već u sljedećoj minuti to nam se obilo do glavu, Englezi su ubacili aut pred gol, ona se odbila do Kanea koji ju je progurao ispod Kalinića, a Jesse Lingard zabio nikad lakši pogodak sa nekoliko centimetara.

U 82. minuti Domagoj Vida je zamalo vratio prednost Hrvatskoj, sjajno je skočio nakon kornera, savladao je i Pickforda, ali u gužvi netko izbija s crte. Englezi su u 86. minuti preokrenuli susret, Chilwell je nabacio iz slobodnog udarca, a najbolje je reagirao Kane i klizećim startom ugurao loptu u mrežu.