Nakon 120 minuta i jedanaesteraca – Portugal

Imamo prvog polufinalista, R.Patricio obranio ključni 11-erac Blaszczykowskom i odveo Portugal na "hrvatsko" mjesto

Portugalska radost (@uefaeuro)

Na “hrvatsko” mjesto u polufinalu, nakon dva produžetka i jedanaesteraca s Poljskom, plasirao se Portugal kojem, očigledno, baš jako odgovaraju slavenske momčadi. Ako ne ide igrom onda – srećom. Ključni trenutak nije se, dakle, dogodio u 120 minuta igre nego kada je Rui Patricio 15 minuta prije ponoći obranio 11-erac Jakubu Blaszczykowskom. Portugalci čekaju pobjednika duela Wales-Belgija koji se igra u petak od 21:00 u Lilleu.

Kakvu smo utakmicu gledali? Takvu u kojoj je najbolji igrač (kao u Hrvatska-Potugal) bio portugalski stoper Pepe. Portugal na ovom Euru još nikoga nije pobijedio niti u 90, niti u 120 minuta, a ušao je među četiri najbolja u Europi. Utakmicu je daleko bolje otvorila Poljska, ne samo pogotkom Lewandowskog na asistenciju Grosickog nakon minutu i četrdeset sekundi (drugi najbrži u povijesti Europskih prvenstava) nego dominacijom u igri, visokim presingom, dupliranjem bokova, koordinirašću kretanja svih linija… Poljaci su, uz silnu podršku s tribina Velodromea, djelovali – moćno. Gol je bio posljedica poljske brzine i uigranosti nakalemljene na golgeterski instikt njihovog kapetana. Grosicki ubacuje s lijeva, a Lewandowski utrčava na deset metara i desnicom trpa iza R.Patricia. Nisu prošle ni dvije minute – 1:o za Poljsku.

2' Lewandowski - 1:0 za Poljsku

2′ Lewandowski – 1:0 za Poljsku

Portugal se počeo ‘buditi’ nakon 20 minuta. Odnosi snaga u Mraseilleu baš su se radikalno promijenili, “frcalo” je uglavnom pred Fabianskim, a vatru luzitanske radosti u 33. minuti upalio je najpoznatiji portugalski teenager Renato Sanches. Odlično primanje lopte na rubu poljskog šesnaesterca, još bolja varka kojom se oslobađa pratnje i izbjegava blok pa sjajan šut gotovo iz mjesta, šut koji Lukaszu Fabianskome ne ostavlja gotovo nikakav prostor za dovoljno dobru reakciju i – zasluženih 1:1.

33' Renato Sanches poravnava na 1:1

33′ Renato Sanches poravnava na 1:1

Do kraja poluvremena gledali smo dinamičan nogomet, bolji nego što je očekivalo barem 90% navijača, stručnjaka i “stručnjaka”. Na žalost, uspavanka je krenula gotovo odmah od prve minute nastavka. Imali smo možda kojih 15-ak minuta portugalske inicijative, a onda… Pad snage kod obje momčadi, pad dinamike i zanimljivosti. Fernando Santos opet je kroz izmjene i promjenu formacije tražio način da poboljša i igru i rezultat momčadi koju vodi. Čitao je utakmicu najbolje što može i shodno tome vukao poteze. Na drugoj strani, Adama Nawalka je “pokazivao simptome čačićitisa”. Na prvu promjenu čekao je do 82. minute, treća se nije ni dogodila unatoč uočljivom umoru i sve izraženijoj impotentnosti njegove squadre. Normalno, nije Portugal dobio zato što je njegov izbornik obavio tri izmjene, pobijedio je jer bio bolji i sretniji kad se moralo trpati sa 11 metara, ali da je Portugalac napravio više kako bi “isprovocirao” sreću – jest.

Cristiano Ronaldo je u smiraju susreta promašio jednu 100%-nu i jednu “duplo 100%-nu” šansu da bi prvim uspješnim 11-ercem otvorio put Portugalu prema plasmanu među četiri najbolje reprezentacije u Europi. Možda su naplatili kiks inače odličnog suca Brycha koji kod 1:1 nije fućkao dosta očigledni jedanaesterac na C.Ronaldu u prvome poluvremenu. Možda im je sudbina, nakon mora suza koje su kod kuće isplakali prije 12 godina, namijenila nagradu da sada oni “budu Grčka” – igraju negledljivo, ali osvoje naslov.

Kako god bilo, 6. srpnja u Lyonu će sigurno igrati Santosov, Ronaldov i Sanchesov Portugal. Protiv Belgije ili Walesa, sa najmanje 50% šanse da uđu u završni obračun. Poljska? Odlično uigrana, sa jakim napadom, vrlo dobrom igrom po bokovima, odličnom obranom, izvrsnim vratarom i možda ipak mrvicu previše trkačkom, a premalo kreativnom sredinom travnjaka. Kad je Quaresma zabio peti penal za Portugal, srca su im se slomila. I znamo kako im je. Ali, da citiramo kompletnu struku i momčad “Vatrenih”: to je nogomet, to je isto nogomet. Čestitke Portugalu. Kad su došli do polufinala – zasluženo je!

Cedric Soares i Renato Sanches - zaslužena portugalska radost

Cedric Soares i Renato Sanches – zaslužena portugalska radost

Portugal-Poljska 5:3 (1:1)

Strijelci: 0:1 Lewandowski (2′), 1:1 Sanches (33′).

Portugal (4-4-2): Rui Patricio; C.Soares, J.Fonte, Pepe, Eliseu; R.Sanches, W.Carvalho (96′ Danilo), A.Silva (73′ J.Moutinho), J.Mario (80′ Quaresma); Nani, C.Ronaldo. Izbornik: F.Santos.

Poljska (4-4-2): Fabianski; Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk; Blaszczykowski, Maczynski (98′ Jodlowiec), Krychowiak, Grosicki (82′ Kapustka); Milik, Lewandowski. Izbornik: Nawalka.

Marseille, Stade Velodrome. Gledatelja: 62.500. Sudac: Brych (Njemačka). Žuti kartoni: A.Silva, W.Carvalho / Jedrzejczyk, Glik, Kapustka.