Nizozemci bolji od Španjolske, Zelenoortski otoci posramili Portugal

U prijateljskim utakmicama reprezentacija odigranima u utorak najzanimljivije bilo je u Nizozemskoj i Italiji...

David Villa i Wesley Sneijder/Foto: Gettyimages

Diljem svijeta igrane su prijateljske utakmice reprezentacija, među kojima je bilo sijaset jakih i zanimljivih susreta poput onoga Nizozemske i Španjolske te Italije i Engleske.

Nakon mnoštva kritika koje je oranje ‘zaradilo’ nakon slabašnog remija protiv Turske u kvalifikacijama nekoliko dana ranije, izabranici Guusa Hiddinka zainatili su se i u prijateljskom ogledu svladali Španjolce s 2:0.

Furija nije uspjela osvetiti poraz na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, a Davida De Geu na vratima već su u prvih petnaestak minuta utakmice uspjeli svladali De Vrij i Klaasen.

Drugi najzanimljiviji ogled bio je onaj našeg kvalifikacijskog suparnika Italije te Engleske, koji je završio miroljubivom podjelom bodova. Na stadionu u Torinu azzurre je u vodstvo doveo Pelle, a izjednačenje je donio džoker s klupe Townsend.

Portugalski izbornik Fernando Santos odlučio je, pak, eksperimentirati u ogledu protiv Zelenoortskih otoka u Estorilu, a rezultiralo je to katastrofalnim porazom od nogometnog liliputanca, koji je pobjedom od 2:0 ostao neporažen petu utakmicu u nizu.

Debi u portugalskom dresu upisao je četverac Anthony Lopes, Andre Pinto, Paolo Oliveira i Bernardo Silva, no zajedno s “mlađahnim” (barem što se nacionalnog dresa tiče) Gomesom, Adrienom Silvom i Joao Marijom nisu se baš iskazali i opravdali reprezentativne pozivnice.

Goste je u vodstvo doveo Odiar Fortes u 38.minuti, da bi pet minuta kasnije konačan rezultat postavio Gege. Zanimljivo je kako je Portugalu ovo prvi poraz od neke afričke momčadi u prijateljskoj utakmici, a u prvom dvoboju ova dva suparnika 2010. godine završilo je bez pogodaka.

U poplavi 1:1 rezultata izdvojio se remi Švicarske i SAD-a, dvije solidne momčadi iz drugog ‘kvalitativnog šešira’ – strijelci su bili Shea i Stocker, dok su istim rezultatom završili susreti Island i Estonija (Gislason, Vasiljev), Austrija i BiH (Janko, Hajrović), Ukrajina i Latvija (Maksimenko, Jarmolenko) te Gana i Mali.

Zlatan Ibrahimović predvodio je Švedsku do trijumfa nad Iranom (3:1), dok je odlična Slovačka – maksimalna u svojoj kvalifikacijskoj skupini – održala fantastičnu atmosferu u momčadi pobjedom nad susjedima iz Češke (Duda, 49. minuta).