Paragvaj šokirao blijedi Brazil

Paragvaj se preko Brazila plasirao u polufinale Copa Americe...

Choclito, maskota Copa Americe/Foto: Gettyimages

Paragvaj je u četvrtfinalu Copa Americe izbacio Brazil boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon 1:1 u 90 minuta igre. Brazil je bio nevjerojatno defenzivan i oprezan, bio je to stil kojim su do nedavno igrali talijanski klubovi i reprezentacije. Paragvaj se branio i čekao svoje prilike. U drugoj minuti je Coutinho dobro pucao s tridesetak metara, a Villar je krajnjim naporom odbio u korner. Potom nismo vidjeli ništa zanimljivo do 15. minute, kad je Brazil poveo. Alves je ubacio s desne strane, Aguilar se nije dobro postavio, a Robinho je snažnim udarcem s desetak metara poslao loptu u mrežu.

Nastavila se igra između dva kaznena prostora bez ikakvog posla za vratare. Brazil je u napadu bio nevjerojatno bezidejan i nemoćan. Tek smo u 39. minuti vidjeli udarac Santa Cruza s dvadesetak metara, ali nije bilo opasnosti za Jeffersona. Početkom drugog dijela Paragvaj je imao inicijativu. U 52. minuti je Goznales lukavo pokušao iz slobodnog udarca, no Jefferson je rutinski obranio svoju mrežu. Elias je dvije minute kasnije loše pucao iz daljine. Igrala se 56. minuta kad je Nelson Valdez dobro pucao glavom, ali ipak nije bilo dovoljno preciznosti.

Brazilski vratar je u 62. minuti prekrasno zaustavio udarac glavom Da Silve. Thiago Silva je u 70. minuti očito i nepotrebno igrao rukom u kaznenom prostoru, a Gonzales je snažnim udarcem s bijele točke izjednačio. Nevjerojatno je da je tako iskusan igrač u skoku podigao ruku visoko iznad glave. Gonzales je deset minuta kasnije zaprijetio iz daljine, no Jefferson je upisao još jednu lijepu obranu. U 82. minuti je Brazil imao posljednju priliku. Bio je to odličan udarac Coutinha s vrha kaznenog prostora, no Villar je krajnjim naporom odbio loptu. Minutu potom je Alves bio neprecizan iz slobodnog udarca.

Završnica je protekla u obostrano opreznoj igri i polufinalist je odlučen jedanaestercima. U prvoj seriji su pogodili Fernandinho i Martinez. Potom je Ribeiro pucao jako loše i lopta je otišla pored gola, a Caceres je to iskoristio za prednost Paragvaja 2:1. Potom su u trećoj seriji pogodili Miranda i Bobadilla. Douglas Costa je pucao daleko iznad gola, ali Santa Cruz je odmah pucao nekoliko metara preko grede. Coutinho je izjednačio na 3:3, no Gonzales je još jednom matirao Jeffersona s bijele točke za 4:3 i veliko slavlje Paragvaja. Prije četiri godine je Paragvaj također jedanaestercima izbacio Brazil u četvrtfinalu Copa Americe. U polufinalu će Paragvajci opet igrati protiv Argentine. Podsjetimo, njihova utakmica u prvom kolu natjecanja po skupinama završila je 2:2.