Pobjeda protiv Mađarske za novu nadu!

Miro Bilan odigrao odličnu utakmicu i predvodio naše do pobjede

Veliku pobjedu danas u Osijeku je izborila Hrvatska košarkaška reprezentacija protiv Mađarske i ujedno se izjednačila s njima na ljestvici skupine! Do četvrte pobjede u devet susreta, predvodio nas je Miro Bilan, koji je odigrao najvažniju utakmicu u karijeri za reprezentaciju. Rezultat je na kraju iznosio 75:69(22:15, 22:23, 18:12, 12:19).

Hrvatska je susret protiv Mađarske započela petorkom Martin Junaković, Luka Babić, Marin Rozić, Hrvoje Perić i Miro Bilan. Na početku utakmice vidjeli sm:o razlomljenu igru od obje momčadi ali u tom trenutku Miro Bilan počinje svoju simultanku. Bilan je nakon pogođene trice Vojvode, za prvo vodstvo Mađarske na utakmici, započeo seriju Hrvatske 18-2 gdje su se naši košarkaši odvojili na rezultat 20:5. Bilan je postigao 14 uzastopnih koševa u toj seriji, a Mađarska jednostavno nije imala odgovor na igru čovjeka Strasbourga. No Mađarska uspijeva završiti prvu četvrtinu sa serijom od 10-2 da bi smanjila rezultat na kraju četvrtine 22:15.

Mađari drugu četvrtinu započinju bolje, te im se otvorio šut. Uspjeli su povesti sa 27:28 ali izabranici Dražena Anzulovića ponovno okreću susret na svoju stranu. Bilan i Rozić radu novu seriju Hrvatske i nakon pogođene trice Bošnjaka rezultat je pokazivao 39:31 dvije i pol minute do kraja poluvremena. Mađarska ponovno smanjuje rezultat ali Bošnjak s novom tricom i Zubčić koji postiže dva poena osiguravaju prednost na poluvremenu 44:38. Bilan je prvo poluvrijeme završio sa 22 poena i 7 skokova.

U nastavku susreta Mađari su puno pozornosti posvetili Bilanu ali to je dovelo do otvorenih situacija za naše vanjske igrače. Kod 58:45 Luka Babić je imao priliku otvorenom tricom dovesti naše u najveću prednost na utakmici ali nije pogodio. Treća četvrtina je završila sa rezultatom 62:50.

Početkom posljednje četvrtine, Mađarska se ponovno priključuje, te predvođeni Perlom i Vojvodom rade seriju 7-0 za -5. Mađarska se opasno približavala do kraja susreta te u nekoliko navrata došla na četiri razlike ali kada je Mustapić osamdeset sekundi do kraja pogodio svoj prvi ubačaj iz igre za 72:64 osjetilo se olakšanje. Međutim Mađari se i dalje nisu predavali te je Perl sa pet uzastopnih poena doveo svoju momčad na ozbiljnih -3. Šesnaest sekundi prije kraja Mađari rade prekršaj na Bošnjaku te odlazi na liniju slobodnih bacanja. Ruka je u tom trenutku zadrhtala te je promašio oba bacanja. Miro Bilan koji nije postigao niti jedan poen u nastavku tada hvata napadački skok i vrača je do Bošnjaka koji je opet fauliran i ovaj puta pogađa oba svoja bacanja za potvrdu važne pobjede.

Bilan je s 22 poena i 14 skokova bio prvo ime susreta. Odlično su odigrali i Bošnjak koji je zabio 17, a dvocifren je bio i Zubčić koji je ubacio 10 poena. Kod naših susjeda najbolji Perl s 20 poena, 4 skoka i 4 asista dok je Vojvoda ubacio 15 uz 5 skokova i tri asistencije.

Prvi ispit je odrađen kako smo priželjkivali, a sada nam slijedi okršaj u nedjelju protiv prvoplasirane Litve u Villinusu.

Hrvatska: Perić 6, Mustapić 2, Zubčić 10, Bilan 22, Bošnjak 17, Rozić 9 , Junaković 6, Babić 2.

Mađarska: Allen 9, Keller 3, Vojvoda 14, Kovacs 2,Benke 6, Horti 2, Perl 20, Eilingsfeld 6, Varadi 4, Govens 2.,