Nakon produžetaka i jedanaesteraca: Poljska

POLJSKA-ŠVICARSKA 5:4 (1:1) Shaqiri zabio najljepši gol na Euru, ali Xhaka je jedini promašio 11-erac

UEFA / Granit Xhaka promašio je jedanaesterac i poslao Švicarsku kući

Uvodna utakmica knock-out faze EP-a donijela je izjednačeni dvoboj dviju crveno-bijelih momčadi. Obje momčadi su se u 1/8 finala plasirale kao druge u svojim skupinama. U međusobnoj povijesti odigranih susreta, Švicarci su se mogli pohvaliti tek jednom pobjedom u 10 odigranih susreta. Ni Švicarska ni Poljska nisu se nikad plasirale u ovu fazu natjecanja.

Od samog početka utakmice Poljska je krenula odlučno i žustro te najavila u kojem će pravcu ići prva utakmica 1/8 finala Eura. Već u 1. minuti Milik je uputio prvi poljski udarac prema švicarskom golu nakon što je Lewandowski s(p)retno oduzeo loptu švicarskom golmanu Sommeru i poslao ju mladom napadaču Ajaxa. Uvodne minute na travnjaku u cijelosti su pripale poljskoj momčadi koja je imala terensku inicijativu. Nakon pritiska Poljaka, Švicarci su tek nakon 5 minuta došli do daha, sastali se s loptom i kreirali prvi napad.

U minutama koje su slijedile, Švicarci su uspostavili kakvu takvu ravnotežu te su se u nastavku relativno uspješno nosili s poletnijim Poljacima vođenim sjajnim Grosickim. Raspoloženo krilo Poljaka je unosilo nemir s lijeve strane terena, dodavalo, guralo suigrače u šanse te naposljetku i kreiralo akciju za vodstvo Poljaka. U 39. minuti je poslao loptu Miliku koji ju pametno propušta do Blaszczykowskog koji zabija kroz noge Sommera za zasluženih 0:1 na poluvremenu.

U nastavku utakmice vidjeli smo dinamičniji nogomet. Obje momčadi su nizale prilike, Švicarci kako bi izjednačili, a Poljaci da povise vodstvo i lakše uđu u samu završnicu. Nastavak je ponudio i čvršći nogomet. Uz dosta veći broj prilika, nakon korektnog prvog dijela, sudac je podijelio i par opomena. Od prilika u nastavku svakako vrijedi izdvojiti predivno izveden slobodan udarac Rodrigueza u 73. minuti kojeg još boljom intervencijom skida Sommer i ostavlja svojoj momčadi nadu za preokret.

Srčani Švicarci krenuli su po izjednačenje koje su sasvim zasluženo i ostvarili te odveli utakmicu u neizvjesnost. Prvo je Seferović u 79. minuti uzdrmao gredu snažnim udarcem kao najavu promjene rezultata, da bi četiri minute nakon Shaqiri predivnim škaricama s ruba 16 metara sjajno pogodio za 1:1 i najavio kandidaturu za najljepši gol prvenstva! U nadoknadi vremena Milik propušta zadnju priliku regularnog dijela utakmice previsokim udarcem iz slobodnjaka.

Nakon prvih 15 minuta produžetaka promjene rezultata nije bilo, a nastavak je ponudio sjajnu priliku Švicaraca za potpuni preokret. Nakon odličnog ubačaja Shaqirija Derdiyok dobro puca glavom, no Fabianski je na mjestu. Ni nakon 120 minuta nije bilo pobjednika, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Poljska je bila preciznija i pobijedila zabivši svih 5 udaraca u seriji. Švicarsku je koštao promašaj Granita Xhake. Poljska se tako nakon dramatične osmine finala plasirala u četvrtfinale gdje čekaju boljeg iz ogleda Hrvatske i Portugala.

Švicarska – Poljska 4:5 11m (1:1)

Strijelci: 0:1 Blaszczykowski (39′), Shaqiri (83′)

Švicarska (4-2-3-1): Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez – Behrami (77′ Fernandes), Xhaka – Shaqiri, Džemaili (58′ Embolo), Mehmedi (70′ Derdiyok) – Seferović. Izbornik: Petković.

Poljska (4-4-2): Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (101′ Jodlowiec), Grosicki (105′ Peszko) – Lewandowski, Milik. Izbornik: Nawalka.

St.Etienne, Stade Geoffroy Guichard. Gledatelja: 41.500. Sudac: Clattenburg (Engleska). Žuti kartoni: Schär (55′), Jedrzejczyk (58′), Pazdan (111′), Djorou (117′).