Portugal! Cristiano + Nani = finale

Portugalci su prvi put na Euru pobijedili u 90 minuta utakmice, bez produžetala i 11-eraca

Portugal... Finale! (@uefaeuro)

U prvoj polufinalnoj utakmici Eura sastale su se reprezentacije Portugala i Walesa. Ovaj susret ujedno je bio i prvi službeni dvoboj natjecateljskog karaktera između ovih protivnika. Portugal, usprkos visokom plasmanu ostvarenom dosad na prvenstvu još nije ostvario pobjedu u ‘regularnih’ 90. min. susreta te je u polufinalnom susretu protiv Walesa prekinuo seriju remija i rezultatom 2:0 porazio svoje protivnike. Wales koji je kao debitant senzacionalno dogurao do poluzavršnice turnira u Francuskoj tako se oprašta i završava svoju lijepu priču na ovom EP-u.

Portugal kojem je ovo bio peti plasman u polufinale kontinentalnog turnira i debitant Wales prikazali su očekivano taktički tešku, ne pretjerano atraktivnu igru u prvom poluvremenu. U šahovskoj partiji izbornika dviju momčadi Santosa i Colemana, u poprilično izjednačenom prvom dijelu susreta, obje reprezentacije, svjesne uloga – plasmana u finale natjecanja nisu srljale, već su strpljivo nastojale doći do prilike za ugroziti suparnički gol.

Prvi ozbiljniji udarac na utakmici uputio je Joao Mario u 16.minuti kad je pucavši s desne strane u suprotni kut Hennessyjeva gola, zamalo promašio okvir vratiju. Bale uzvraća u 18.minuti, puca preko gola Portugalaca nakon akcije izvedene iz kornera. Kasnije se madridski napadač prometnuo u bitniju figuru prvog dijela dvoboja sudjelujući u dobrom dijelu akcija Velšana, u kojem je bio zapaženiji od portugalske zvijezde i partnera iz Real Madrida, C.Ronalda.

Drugi dio prvog poluvremena susreta igra je bila relativno živahnija, s par (polu)prilika sa svake strane. Momčadi su bile aktivnije u građenju napada te se velika borba vodila oko kontrole terena, pogotovo na sredini gdje su momčadi vrebale priliku za eventualne kontranapade i bijeg svojih brzanaca preko krila koji bi ugrozili suparnika. Drugo poluvrijeme počelo je šokantno za Wales. Izabranici F. Santosa poveli su preko svoje najveće zvijezde Cristiana Ronalda u 50.minuti. nakon kornera u kojem se Portugalac fenomenalno „diže u zrak“ visoko iznad Chestera i glavom tuče za 1:0.

50' C.Ronaldo - 1:0!

50′ C.Ronaldo – 1:0!

Tek što se promijenio rezultat na semaforu, Velšani su ponovno morali već u 53.minuti izvesti loptu s centra nakon novog vodstva probuđenih Portugalaca. Nani se uklizvši u 5 metara pred vratima velškog golmana upisuje u strijelce nakon Ronaldova dodavanja Sanchesu koji loptu propušta u sam vršak napada novom napadaču Valencije koji tjera Hennessyja da po drugi put u svega tri minute vadi loptu iz svoje mreže.

Portugal je svakako u drugom dijelu bio konkretniji od otočke momčadi i prijetio konstantno nizajući napade budući da se Wales otvorio zaigravši na „sve ili ništa“. Pokušavali su Bale i društvo promijeniti rezultat, stavljajući portugalske redove na kušnju no na svaku velšku akciju Portugalci su uzvraćali udarima s druge strane i, barem što se ove utakmice tiče, sasvim zasluženo ušli u finale prvenstva gdje čekaju pobjednika drugog polufinalnog susreta između Njemačke i Francuske.

Portugal – Wales 2:0
Strijelci: 1:0 Cristiano Ronaldo(50′), 2:0 Nani (53′)
Portugal (4-4-2): Rui Patricio, Guerreiro, Fonte, Alves, Cedric, Silva (79′ Moutinho), Danilo, Joao Mario, Sanches (74′ Gomes), Cristiano Ronaldo, Nani (87′ Quaresma). Izbornik: Fernando Santos
Wales (5-3-2): Hennessey, Taylor, A. Williams, Collins (66′ J. Williams), Chester, Gunter, King, Ledley (58′ Vokes), Allen, Bale, Robson-Kanu (63′ Church). Izbornik: Chris Coleman
Lyon Stade de Lyon. Gledatelja: 58,000. Sudac. Eriksson (Švedska). Žuti kartoni: Allen (8′), Chester (62′), Bruno Alves (71′), Cristiano Ronaldo (72′).

Sutra od 21:00, na Velodromeu, u drugom polufinalu igraju domaćin Francuska i svjetski prvak Njemačka.