RIJEKA JESENSKI PRVAK

PRAVEDNA RASPODJELA BODOVA…

Danas je na rasporedu bila utakmica 18. kola MaxTV prve lige između Dinama i Rijeke.

Napokon hrvatski derbi u pravom smislu riječi. Rijeka je stigla na Maksimir sa 6 bodova prednosti ispred drugoplasiranog Dinama što je Riječkim navijačima bio još dodatni motiv da Maksimir pohode u velikom broju. Navijački vlak je krenuo iz Rijeke rano ujutro, dok je ostatak navijača stigao cestovnim putem. Na južnoj tribini Maksimirskog stadiona skupilo ih se oko 2000.

Sunčano zagrebačko popodne je na Maksimirske tribine dovelo nešto više od 8000 gledatelja. Dinamo je utakmicu započeo u formaciji 4-1-4-1 u sastavu Livaković, Šitum, kojeg u 65. minuti zamijenio Stojanović, Sigali, Benković, Pivarić, Jonas, Soudani, Knežević, kojeg u 55. minuti zamijenio Henriquez, Gojak, kojeg u 71. minuti zamijenio Machado, Ćorić i Fernandes. Za Rijeku su formaciji 4-3-2-1 zaigrali Prskalo, Ristovski, Mitrović, Elez, Zuta, Bradarić, Maleš, Vešović, Mišić, u sudačkoj nadoknadi ga zamijenio Šofranac, Martic, u 81. min ga zamijenio Čanađija te Gorgon.

Rijeka je u utakmicu ušla čvršće i agresivnije te je dominirala prvih 10 minuta. U 11. minuti je Dinamo prvi puta ozbiljnije zaprijetio protivničkoj mreži i od tada preuzeo dominaciju. Do kraja prvog poluvremena su Modri imali još nekoliko prilika. Gojak, Soudani, Fernandes, Knežević, svi su opasno bili nadomak gola, no ili nisu bili dovoljno precizni ili im je vratar Rijeke Prskalo skidao ‘čiste šanse’. Tako su na kraju momčadi na odmor otišle bez pogodaka.

Početak drugog poluvremena je bio skoro pa preslika prvog, no ubrzo je Dinamo krenuo napadački, ali potreban je bio samo trenutak nepažnje Dinamovih igrača, Riječani su im oduzeli loptu i četvorica njihovih igrača su se nakon brze kontre našli pred Pivarićem koji je ostao sam u obrani. Gorgon je poslao loptu u mrežu i Riječani su u 52. minuti poveli 0-1. Dinamo je imao priliku za izjednačenje već sedam minuta kasnije nakon kornera, no Ristovski skida loptu sa same gol linije. U nešto više od 15 min Gorgon je spoznao da je put od heroja do tragičara vrlo kratak. Naime prvo je ‘požutio’u 66. minuti nakon prigovora sucu, a drugi žuti karton je zaradio u 70. minuti nakon grubog starta nad Sigalijem. Nakon njegovog isključenja Dinamo dolazi do izjednačenja u 77. minuti pogotkom Sigalija što je ostao i konačni rezultat.

Trag u utakmici je sa svojim zanimljivim kriterijem suđenja ostavio i Osječki sudac Vučemilović-Šimunović. Kod Gojakovog udarca glavom lopta je pogodila podignutu ruku Bradarića što bi značilo jedanaesterac za Dinamo, ali se sudac nije oglasio. Pod povećalom je i Gorgonov prvi žuti karton zbog prigovora, a isključen je bio i pomoćnik sportskog direktora Rijeke Ivan Mance. Podijelio je i sedam žutih kartona (Mišić, Gojak, Martic, Vešović, Jonas, Sigali, Prskalo).

Modri mogu žaliti za svim propuštenim prilikama, no Rijeka je u zadnjim minutama s igračem manje mogla doći i do vodstva pa se može reći da je raspodjela bodova pravedna. Osim toga Riječani su ovim rezultatom osigurali naslov jesenskog prvaka i ostali na, za sada sigurnih, šest bodova prednosti pred Dinamom.