Pregled 26.kola HNL-a: Za jedne odrađivanje, za druge bijeg s dna

HNL nalikuje na priču gdje se više ne traži prvak, već se postavlja pitanje: "Za koga ima mjesta u europskim kvalifikacijama i tko je zaista najlošiji?"

{$alt}

Hrvatska nogometna liga došla je do svojeg 26. kola, što bi značilo da već možemo pronaći klubove koji definitivno idu u Europu, one klubove koji će se za to mjesto boriti, one koji će se boriti za opstanak i one koji će sve to promatrati jer više ne mogu dolje zbog vlastite kvalitete, odnosno, ne mogu se pomaknuti više zbog nedostatka iste.

Prva utakmica po rasporedu igrala se u petak, gdje je Rijeka gostovala kod Osijeka. Nekad veliki rivali, što navijački, što igrački, danas su jedan za drugog vrh i dno HNL-a. Možda ne toliko igračkim kvalitetama Rijeke, koliko financijskom nadmoći, organizacijskim sposobnostima i trenerskom vizijom. Ma koliko se branili da je Osijek na Gradskom vrtu respektabilan protivnik, prevelika je razlika između njih da si Rijeka može dopustiti ovakav kiks i slabu igru pa na kraju odigra, za Osijek, vrlo dobar remi bez pogodaka. Hajduk je prije dva tjedna na tom istom gostovanju, s puno više problema i nedostataka u igračkom kadru, slavio bez većih napora, makar je u tom trenutku to bio njegov maksimum. Čini se da je Rijeka odlaskom Andreja Kramarića upala u crnu rupu što se tiče rezultata i golova jer je u sedam ovogodišnjih kola priskrbila samo deset bodova. Osijeku je svaki bod dobrodošao, ali na kraju će se sve ionako svesti na njih, Istru ili Zadar.

Ako smo neke stvari znali i prije početka prvenstva, onda je to bilo pitanje “Tko će biti prvak ove godine?“. Smiješno je, a i žalosno da se godinama unaprijed to već sve zna. Svi hvalospjevi svijeta napisani su o Dinamovoj nadmoći na Maksimiru protiv bilo koga (iz HNL-a, naravno) i sve je to lijepo i krasno sve dok mladi Ćorić ili Pjaca ne pogledaju na tribine i vide da mogu slaviti sa širom rodbinom. Ove subote je prema brojačima bilo oko 2000 gledatelja i to baš nije stvar s kojom bi se trebali hvaliti na Maksimiru, ali je svakako za pohvalu da je Zoran Mamić započeo susret sa četiri domaća igrača. Pohvala je, naravno, na mjestu, jer je Mamić često započinjao susrete sa samo jednim ili dvojicom domaćih igrača pa se ovakav omjer domaćih dečki i stranih plaćenika čini kao preporod i proljeće za Dinamove mlade igrače koji dominiraju u U-17 i U-19 reprezentacijama. Dinamo je susret riješio u prvom poluvremenu koje je završilo 3:1 (pogodili Machado, Henriquez i Pjaca za Modre te Špehar za Istru), a konačni rezultat postavio je još jednim golom Marko Pjaca. Dinamovo stanje na tablici ne treba posebno komentirati (ima 14 bodova prednosti), a Istra je u lošijoj situaciji nego Osijek jer ima bod manje od njega i nalazi se na posljednjem mjestu.

Lokomotiva se, nakon nerealno visokog poraza protiv Slavena u prošlom kolu (4:0), vratila dobrim rezultatima i Ivkovićevi dečki ponovo su imali priliku nametati se za glavni posao u GNK-u. Ovaj put pao je RNK Split i to na Parku mladeži što bi značilo da je Splitu ovo prvi domaći poraz u prvenstvu ove sezone. Pogodak za pobjedu Lokomotive zabio je bivši hajdukovac Franko Andrijašević i tako svoju momčad učvrstio na trećem mjestu koje vodi u kvalifikacije za Europsku ligu, a Split će svoju šansu tražiti preko Kupa i utakmica s gradskim rivalom, Hajdukom.

Štimac je sa svojim Zadrom uspio minimalno pobjediti Slaven Belupo, pogotkom Jerbića u 3. minuti i tako izbjeći posljednje mjesto, ali s obzirom da sljedeće kolo mora u Zagreb izaći na megdan sa strojem koji pobjeđuje sve (osim Dinama) pitanje je koliko će se udaljiti od Istre i Osijeka. Slaven se nalazi na ugodnoj sedmoj poziciji s četiri boda više od kritičnih klubova.

Utakmica Zagreba i Hajduka nije pokazala puno. Nije ovo nikakav tragičan poraz Hajduka niti herojska pobjeda Zagreba. Hajdukova forma od početka je proljeća toplo-hladna, s više naginjanja prema hladnome, ali bilo je i dobrih trenutaka, pogotovo u prošlom kolu protiv Dinama, a i pobjeda u Osijeku nakon šest godina donijela je neki dašak optimizma. Ovaj put se ponovo pokazalo koliko je svaka prilika bitna pa je tako Maglica zapucao zicer pred kraj prvog poluvremena kada je rezultat bio još uvijek 0:0, a zatim je, nakon pogotka Bobana za vodstvo Zagreba, Hajduk imao penal i igrača više 20 minuta prije kraja. Ništa od toga nije iskorišteno, Sušić je promašio s bijele točke (čudno je da nije Caktaš preuzeo odgovornost jer još nema promašen jedanaesterac u prvenstvu), a Zagreb je četiri minute nakon povećao vodstvo preko Krovinovića i priča je bila gotova. Hajduku ostaje dostizanje Lokomotive u prvenstvu koja im u ovom trenutku bježi četiri boda, ali još više pažnje sigurno će posvetiti Kupu preko kojeg će probati osigurati kvalifikacije za Europu.