Pregled 27. kola HNL-a: Rijetko efikasno kolo donijelo iznenađenja i preokrete

Hajduk je izgubio od Splita po prvi puta u HNL-u, Rijeka se spasila u zadnjoj minuti, Zadar bježi sa dna...

{$alt}

Hrvatska nogometna liga nastavila se nakon reprezentativne stanke. S obzirom da se većina igrača u HNL-u nije bavila reprezentacijom, imali su vremena za odmor i regeneriranje za posljednji juriš prema spasu od ispadanja ili stavljanjem jedne noge u Europu.

Kolo su započeli Slaven Belupo i Osijek u Koprivnici. Unaprijed se znalo da je nemoguće očekivati nekakvu ljepoticu kola s obzirom na suparnike, ali je na kraju utakmica uspjela što se tiče nogometne drame. Osijek je brzo preuzeo vodstvo (Peev, 14. minuta), da bi Slaven još brže izjednačio lijepim pogotkom Filipa Mihaljevića u 17. minuti. Mreže su mirovale do pred sam kraj kada zbog pogreške gostujuće obrane i zbunjenosti Crepulja zabija za konačnih 2:1. Slaven je sada u relativno mirnim vodama, Čačić čak najavljuje i borbu za Europu, ali sve to izgleda previše bajkovito pa bi bilo pametnije da se u narednim kolima osigura konačna potvrda ostanka u ligi. Da ne bi bilo dramatično tamo početkom svibnja… Osijek se ovim porazom zacementirao na dnu.

U Istri, točnije u Puli, dočekan je dvoboj s Zagrebom na 23. godišnjicu osnivanja navijačke skupine Demoni. Lijepa vijest je da su Istrijani na kraju razveselili svoje vjerne navijače, ali su to učinili na dosta dramatičan način. Da, opet se dogodio preokret kao i u prošloj utakmici, jedino se ovaj put nije trebalo čekati do samog kraja, a ni Istra 1961 nije tako brzo izjednačila. Pjesnici su poveli u sedmoj minuti preko Stepčića i to je bio jedini udarac prema golu što se tiče Zagreba na utakmici. Možda je to razlog zbog kojeg su na kraju izgubili… No, tko bi znao. Istra nije imala sreće sve do 72. minute kada se pojavljuje toliko opjevani Radonjić koji nije uspio u Dinamu, pa se vratio u Istru da bi možda na kraju sezone opet otišao u Dinamo. Ni to nije toliko bitno jer sve dok zabija za Istru pokazuje da nešto vrijedi. U domeni kluba iz Pule. Nakon što je zabio lijep pogodak, minutu kasnije zabio je i drugi. Crveni karton nakon neopreznog starta zaradio je Bruno Boban, a Radonjić je bio nemilosrdan s bijele točke. Lovro Medić imao je sjajnu priliku za izjednačenje u posljednjoj minuti dvoboja no trenerov sin nije uspio zabiti i obradovati oca. Istra može odahnuti jer se maknula sa posljednjeg mjesta, a Zagreb nastavlja ploviti srednjestrujaškim vodama u kojima nema pada ni uspona.

Štimac je pokazao svoje trenersko umijeće! Pobijedio je Lokomotivu s čak 5:1 i začepio svim kritičarima usta. Eh, da bi tako bilo, možda je trebao odabrati nekog drugog za pobijedit. Ovako postoje još određene sumnje oko cijele situacije. Da ne ispadnemo sasvim negativni, Zadar je zaslužio pobjedu isto kao i sva tri penala (od toga su dva iskoristili). Vijest dana je da Krstanović nije nastavio stopostotni niz s bijele točke pa je odlučio igrati na svoju visinu i počeo zabijati glavom. I to odmah nakon što promaši jedanaesterac. U utakmici je pao i autogol (Kolar), bilo je sedam žutih kartona i mnogo zadovoljnih Zadrana nakon utakmice. Pogotovo jer su se odvojili od Osijeka i Istre pa će u nastavku prvenstva lakše disati. Lokomotiva svoje europske ambicije pokazuje na čudan način. Možda nas do kraja više ništa ne smije iznenaditi.

Velika subota ponudila je velike derbije. Na stranu priče da je Rijeka Dinamova filijala jer u ovoj utakmici nije bilo nikakvog popusta Rijeke prema Dinamu. Problem Keka je što ne može od igrača koje ima, stvoriti ofenzivno superiorniju momčad od Zorana Mamića pa dosta toga pada na leđa veznih igrača. Bilo kako bilo, Rijeka je na poluvrijeme otišla s prednošću 1:0 golom Balaja nakon loše reakcije Dinamove obrane. Dinamo je početkom drugog poluvremena ekspresno izjednačio preko Pjace koji lukavo šalje loptu pokraj Vargića. Jedan od spornih trenutaka dogodio se u 54. minuti kada Strahonja ostaje nijem na pad Jugovića nakon intervencije Eduarda. Riječani su protestirali kao da je bilo moguće nešto promijeniti. Potpuni preokret Dinamo je dostigao u 82. minuti kada Sigali nakon gužve u šesnaestercu iskorištava opću zbunjenost svih i lako poentira 2:1. Rijeka je u tom trenutku pokazala veliku mentalnu moć i oporavljanje od šoka. Prvo je mogla izjednačiti preko Vešovića u 91. minuti, ali Eduardo dobro reagira. Bilo je suđeno da bivši Hajdukovac, Josip Radošević u posljednjoj minuti susreta opali sa 25 metara i razbije stativu, ostavi Eduarda zbunjenog, a Kantridu baci u trans. Nije pobjeda, ali na kraju, nije ni poraz. Novi susret slijedi već za tri dana u kupu.  Mamić (Zoran) je nakon susreta imao za suce još pokoju lošu riječ isto kao što bi svaki trener nakon susreta s Dinamom također imao što reći. Dinamo prvi, Rijeka druga.

Posljednji susret kola bio je gradski derbi, derbi sv. Duje ili kako se već nazivaju dvoboji bilih i crvenih.  Ustvari, to nije nikad bio derbi već obična utakmica bez nekog naboja jer jedni gotovo da nemaju sljedbenike, a drugi ih imaju, ali nikoga nije briga za drugi klub iz Splita osim Hajduka. Na nesreću za Hajduk, koji cijelu sezonu ima pet poštenih igrača i jednog dobrog igrača koji nije spreman za ozbiljni nogomet, rezultat na kraju ostao je na strani drugog kluba iz Splita koji nosi simpatično ime RNK Split. Kršni momci s Parka mladeži odlučili su pokazati svoje nogometno znanje u Splitu, ali ne na svojem stadionu (jer ih tamo malo tko može zamijetiti) već na Poljudu koji je u proljetno večer namamio na stadion 5 000 mazohista. I to vrlo vjernih mazohista jer sigurno neće odustati pohoditi stadion sve dok Maloča neće odigrati utakmicu bez kiksa. Hajduk je poveo preko Artema Milevskog i sa 1:0 se otišlo na poluvrijeme. Ne znam zašto je Špaco već na poluvremenu razmišljao o zatvaranju utakmice, ali tako nešto sigurno ne bi donijelo drugačiji rezultat. Obrana Hajduka kod izjednačenja (Rog) opet je ispala amaterska i nedostojna igranja u Hajduku, a konačni raspad dogodio se nakon gluposti rezervnog golmana Ranilovića (koji je silom prilika branio i skrivio jedanaesterac) i Cikalleshi puca neobranjivo s bijele točke. Hajduku je ovo drugi poraz zaredom, a Split je ovom pobjedom došao na bod od Zagreba i 5. mjesta.