Pregled 29. kola HNL-a: Tri derbija i novi kandidat za ispadanje

Kola se privode kraju, a sve je više kandidata za ispadanje. Zagreb je u lošem nizu i mogao bi se pridružit mukama Zadra, Osijeka i Istre...

Stadion Gradski vrt/Foto: commons.wikimedia.org

Zanimljivo kolo je iza nas. Odigrana su tri derbija, jedan Jadranski, drugi gradski (bratski) i treći – derbi začelja. Utakmice su bile vrlo efikasne pa je tako u pet susreta postignuto 14 pogodaka, odnosno skoro tri po susretu. Tablica se izmijenila tek na dnu jer je Osijek u izravnom susretu pobijedio Zadar.

Ipak, prva utakmica se igrala u petak i to je bio susret u kojem bi bilo iznenađenje da je bilo kako drugačije završio. Dinamo je bez velike igre golovima Soudanija i Henriqueza slomio Lokomotivu početkom drugog poluvremena, a Gržan je pred kraj samo ublažio poraz. Trener modrih, Zoran Mamić bio je ljut na svoju momčad zbog igre posljednjih 20 minuta, ali to je sve lijepo inscenirano jer to je već četvrti put ove sezone da je Mamić nezadovoljan nakon poraza. Uz to svoje igrače izjednačuje sa seljačkom zadrugom, a zaboravlja da igra u HNL-u, a ne u Bundesligi. U ovoj situaciji kad imaš osiguran naslov prvaka, čini se sve kako bi se na neki način skrenula pozornost na sebe jer se i tako nemaš s nikim veseliti. Preostaje ti samo obična retorika i bijes na Henriqueza koji je došao iz Manchestera da bi trčao po pašnjacima i trčao u 91. minuti uzaludne utakmice.

Hajduk je nakon smijene Stanka Poklepovića još jednom promijenio strategiju, Goran Vučević je sjeo na klupu, izbacio kriminalnog Maloču te ubacio tri mlada lava – Frana Tudora, Ivu Grbića i Josipa Juranovića. Uz njih pridodajmo još mlađeg Nikolu Vlašića i Dinu Mikanovića i recimo da je Hajduk protiv Rijeke na teren izašao s polu-juniorskom momčadi. I dobro su igrali. Nakon dugo vremena vidjela se požrtvovnost, prilike, ali i nedostatak sreće. Vodio je Hajduk od 44. minute pogotkom debitanta Tudora, ali Rijeka je sve riješila u dvije minute, i više na iskustvo, manje na dobru igru, prvo izjednačila (Tomečak 80.), a zatim i povela preko Vešovića u 82. minuti.

Istra je u opasnoj zoni, ali u svojoj momčadi ima Dejana Radonjića koji je u posljednje tri utakmice četiri puta zabio i zgrabio drugo mjesto ljestvice strijelaca. Istra i Split ove sezone imaju najviše utakmica koje su završile remijem pa je na kraju i ovaj susret završio tako. Albanac Sokol Cikalleshi, ujedno ponajbolji igrač Splita ove sezone, doveo je goste u vodstvo na stadionu Aldo Drosina, a to mu je bio deveti prvenstveni pogodak. Važan bod Istri u borbi za opstanak domaćinu je donio Radonjić s bijele točke u 83. minuti. Istra je ostala na 8. mjestu s dva boda više od Osijeka i Zadra.

Osijek je na Gradskom vrtu odigrao možda najbitniju utakmicu sezone. Svladao je izravnog konkurenta u borbi za opstanak i to na vrlo dramatičan način. Kohorta je slavila 27. rođendan i mogla je već slaviti u 6. minuti kada Perošević prebacuje Matkovića. Ipak, slavlje je trajalo samo 17 minuta jer Zadar se vraća pogotkom Pešića. Za konačni rezultat trebala se čekati druga minuta sudačke nadoknade. Matas nabacuje s desne strane, a u sredini najviše skače Neven Laštro za veliko slavlje domaćina. Oba sastava imaju po 27 bodova, no Osijek ima bolju gol razliku pa Zadar sada drži začelje ljestvice.

Posljednji susret 29. kola odigrali su Slaven Belupo i Zagreb u Koprivnici. Zagreb je izgubio 2:1 te im je to treći uzastopni poraz i ako ovako nastave mogli bi postati četvrti kandidat za ispadanje. Domaćini su poveli u 18. minuti preko Ante Mirića. Zagreb se nakon toga trgnuo i počeo igrati bolje, a nagrada je došla u 59. minuti kada Jurendić sigurno gađa s jedanaest metara. Svaki rezultat osim poraza bio bi dobar za ‘pjesnike’ no čini se da u Zagrebu nešto ne valja. Mirić je ponovo koban za goste i zabija svoj drugi pogodak u 83. minuti. Slaven je ovom pobjedom prešao Zagreb na ljestvici, a kandidata za ispadanje, kako se prvenstvo bliži kraju, sve je više…