Pregled 30.kola HNL-a: Hajduk napokon do pobjede, Rijeka osigurala drugo mjesto

Rijeka je osigurala drugo mjesto, ali još uvijek zaostaje 12 bodova za vodećim Dinamom. Hajduk je pobijedio nakon više od mjesec dana u Koprivnici.

{$alt}

Hrvatska nogometna liga definitivno je ušla u završnu fazu. Neke momčadi osigurale su svoja mjesta (Rijeka), neke su ostale u zoni ispadanja i sad se ističu kao glavni kandidati za ispadanje.

Lokomotiva je u prvoj utakmici kola ponovo napravila prijelaz. Možda to ne bi bilo čudno da to već nije treći, četvrti, peti, šesti puta…tko će ga znati. Nikako im na ruku ne ide to da su primili smiješan gol u 90. minuti kada se obrana Lokomotive miče strijelcu Stepčiću. Za Zagreb je prije toga zabio Jurendić s bijele točke u 65. minuti, a prvi gol zabila je Lokomotiva u prvom poluvremenu preko Kolara. Lokomotiva je u posljednjih šest utakmica slavila samo jednom.

Osijek je sam sebi najveći protivnik jer je izgubio već dobivenu utakmicu. Split je u Parku mladeži gubio protiv pretposljednje momčadi lige sve do 56. minute. Rezultat je stajao 2:0, a pogotke su zabili Saša Aneff i Marin Glavaš u 11. i 13. minuti. Split nakon očito dobro očitane bukvice Zorana Vulića počinje igrati te od 56. do 85. minute preokreće rezultat na 3:2. Za Split su zabili Bagarić, Blagojević i Cikalleshi. Osijek je ovim porazom ostao na predzadnjem mjestu s istim brojem bodova kao Zadar.

Dinamo, kao novi/stari/desetogodišnji prvak nije imao milosti prema posljednjem Zadru. Utakmica je bila vrlo jednosmjerna, Dinamo je diktirao igru, imao posjed i prilike. Ipak, gosti su bili opasni preko Krstanovića, a Matković je držao Zadrane na nuli, sve do 85. minute. Tada Pjaca lijepo matira golmana Zadra i donosi Dinamu nova tri boda. Zadar, iako se srčano borio, nije uspio osvojiti prijeko potreban bod(ove).

Slaven Belupo, koji je u prošlom kolu nastavio klizati prema dnu ljestvice, našao se u vrlo lošoj poziciji i ovo kolo. Jedinu radost Koprivničani mogu vidjeti u tome što ni Istra ni Osijek nisu uspjeli pobijediti pa se dolazak u opasnu zonu odgađa do sljedećeg kola. Hajduk je ostvario najvažniju pobjedu ovog proljeća i to dovoljno govori. Borba za Europu sad je pred nosom, a ekipa je odigrala slično kao u susretu protiv Rijeke, jedino je Rijeka to znala kazniti, a Slaven nije. Ponajbolji igrač susreta bio je mladi, već toliko puta spominjani, Nikola Vlašić koji doslovno gospodari terenom. Zanimljivost je i povratak Maloče (kapetana) u momčad te ponovni pogodak mladog Frana Tudora. Za Hajduk još je zabio Mezga, a Grbić je prvo skrivio, a zatim obranio jedanaesterac. Prilika za preuzimanje trećeg mjesta Hajduku dolazi već u srijedu kada na Poljudu gostuje Lokomotiva.

Posljednju utakmicu 30. kola odigrali su Rijeka i Istra na Kantridi. Susjedski derbi nije bio previše neizvjestan. Rijeka se naučila dobivati ovakve utakmice, a Istra je kandidat za ispadanje pa ne treba čuditi poraz s 3:0. Tomasov je bio ponajbolji igrač Rijeke s dva pogotka, a Alex Fernandez je na asistenciju Filipa Bradarića sjajno pogodio mrežu Drevena. Kekova momčad zaostaje za Dinamom (ne)dostižnih 12 bodova, a Istra je dva boda ispred ugroženog dvojca Osijeka i Zadra kojima visi ostanak.