Real Madrid prvak Europe nakon 20 godina

Real Madrid porazio je Olympiakos rezultatom 78:59 (15:19, 20:9, 18:18, 25:13).

Sergio Llull i Sergio Rodriguez/Getty Images

Real Madrid po deveti je put u povijesti osvojio naslov prvaka Europe u košarci. Nakon poraza u finalima 2013. i 2014. došao je red na slavlje košarkaša Pabla Lasa. U dosta izjednačenoj utakmici kraljevski je klub prelomio dvoboj u posljednjoj četvrtini.

Prvu dionicu bolje su otvorili gosti koje je na svojim leđima nosio Amerikanac Matt Loyeski sa 10 ubačenih poena uz 100-postotni šut iz igre (4/4). Ipak, u drugoj je četvrtini Real pohvatao konce igre te je znalački kaznio košarkaše Olympiakosa koji su u toj dionici promašili čak osam od 14 slobodnih bacanja uz samo tri pogođena šuta iz igre.

Nastavak je također ponudio uzbudljivu košarku u kojoj se na početku bolje snašao grčki klub koji serijom 12-0 prelazi u vodstvo 40:41. Tada na scenu stupa Jaycee Caroll koji sa nekoliko uzastopnih poena vraća prednost na stranu ‘Blancosa’.

U posljednjoj četvrtini Olympiakos je držao neizvjesnost do 36. minute igre kada Andres Nocioni pogađa tricu za vodstvo 65:55 što je naznačilo raspad sistema kod Grka. Real je ovom pobjedom vratio Olympiakosu za poraz od prije dvije godine kada su Grci slavili u Londonu rezultatom 100:88.

Najbolji u redovima Reala bio je Jaycee Caroll sa 16 poena, dok je 12 upisao Andreas Nocioni uz sedam skokova isto kao i Sergio Llull. Argentinac Nocioni na kraju je proglašen najkorisnijim igračem završnog turnira igranog upravo u Madridu.

Kod “gostiju” najbolji je bio Loyeski sa 17 ubačaja, pridružio mu se Printezis sa 11 postignutih koševa dok je junak polufinalne pobjede, Vassilis Spanoulis ubacio tek tri poena uz četiri izgubljene lopte. Naturalizirani Hrvat u dresu Olympiakosa, Oliver Lafayette je za 12 minuta provedenih na terenu postigao tek jedan koš uz dvije asistencije i jedan skok.

Realu je ovo prvi naslov nakon 1995. godine kada su u finalu u Zaragozi svladali upravo današnjeg protivnika rezultatom 73:61 predvođeni Arvydasom Sabonisom.

Napomenimo kako je u dvoboju za treće mjesto igranom ranije CSKA  svladao turski Fenerbahče rezultatom 86:80 (27:13, 21:11, 18:31, 20:25). Luka Žorić je u redovima poražene momčadi za 13 minuta na parketu postigao osam poena uz jedan skok.