Real prošao kroz ušicu igle, Bernabeu će pamtiti tek povratak Modrića

U fantastičnoj utakmici na Santiago Bernabeu Real je na jedvite jade izvukao prolaz u četvrtfinale Lige prvaka, a navijačima će galacticosa u sjećanju ostati jedino konačni povratak na teren Luke Modrića...

Luka Modrić/Foto: Gettyimages

Kakvu su samo utakmicu na Santiago Bernabeu odigrali Real Madrid i Schalke! Galacticosi su se pred svojim navijačima kroz ušicu igle provukli u četvrtfinale elitnog klupskog nogometnog natjecanja, izgubivši uzvratni susret, no prošavši ukupnim rezultatom 5:4.

Dvije su stvari obilježile večerašnji ogled – fantastična partija nizozemskog napadača Klaas-Jana Huntelaara te konačni povratak Luke Modrića, kojega su Realovi tifosi dočekali praktički kao kakvo božanstvo s druge planete.

Gosti iz Gelsenkirchena od prve su minute pokazali da im se gaće nimalo ne tresu od mnogo renomiranijeg protivnika; krenuli su agresivnije i zainteresiranije, a dovoljno će o njihovoj gotovo devedesetminutnoj dominaciji reći grubi statistički podaci – dvadeset udaraca (deset u okvir), jedanaest pokušaja izvan šesnaesterca, devet udaraca unutar šesnaesterca i na koncu – četiri pogotka, u svim spomenutim kategorijama bolji od Ronalda i društva.

Rudari su trud oplodili već u 20. minuti, kad je na asistenciju Barnette poentirao Christian Fuchs, no samo pet minuta kasnije Madriđane je u igru vratio Cristiano Ronaldo, neobranjivo glavom pogodivši mrežu Wellenreuthera nakon udarca iz kuta.

Pet minuta prije kraja prvog poluvremena Ikera Casillasa matirao je Klaas-Jan Huntellar nakon neobične pogreške španjolskoga vratara, no izabranici Carla Ancelottija još jednom nisu bili ‘dobri domaćini’ i gostima dali da dugo ‘slave’. Strijelac je pred sam odlazak na odmor još jednom bio Cristiano Ronaldo, a i ponovno je precizan bio – glavom.

Drugih 45 minuta gledatelji su mogli vidjeti nešto odlučniji, brži i konkretniji Real, a nagrada je tomu stigla u 52. minuti kad iz solo prodora prvo vodstvo domaćima donosi Francuz Karim Benzema. Iz minute u minutu redale su se sjajne prigode, ni jedna strana nije imala ni trena odmora, a tako smo pet minuta kasnije vidjeli i novo izjednačenje – loptu je u mrežu ugurao Leroy Sane odličnim udarcem s ruba šesnaest metara.

Stadion je potpuno eruptirao u 58. minuti, ne pretjeranim zaslugama Realovih vedeta i prikazanom igrom na travnjaku, već potezom talijanskog stratega galacticosa – prvi put poslije 16. studenoga u teren je utrčao arhitekt Realove igre Luka Modrić, zamijenivši Samija Khediru i na trenutak “zatresavši” Bernabeu gromoglasnim aplauzom čitavoga stadiona.

Hrvatska je desetka u igri provela 32 minute, a u tom je vremenu Luka imao 42 dodira s loptom, više od osamdeset posto dobivenih duela (maksimalna uspješnost u zraku), dvije presječene lopte, jedan blok i čišćenje i impresivnih 97 posto uspješnih dodavanja. Unison je stav izvjestitelja kako se čak i u tako kratkom vremenu moglo primijetiti koliko je Realu zaista nedostajao.

Odličan učinak neće zasjeniti ni (nehotično) sudjelovanje u situaciji kod pobjedničkog pogotka Huntelaara u 84. minuti. Modrić je, naime, vratio jednu loptu svojim braničima, no ona se od Pepea odbila ravno na nogu nizozemskog napadača, koji ne propušta prigodu i Schalke dovodi u situaciju da u posljednjih desetak minuta silovito krene prema Casillasu, tražeći pogodak kojim bi senzacionalno izborili prolaz dalje.

Zbunjeni i vidno potreseni Real do kraja je morao svim snagama spašavati minimalni poraz – pogoditi je prvo mogao strijelac Sane, potom i Benedikt Howedes, no u oba je navrata Modrića i društvo spasio Iker Casillas.

Zvižduci sa Santiago Bernabeua ispratili su igrače u svlačionicu, što će dovoljno dobro prisnažiti goruće nezadovoljstvo navijača Realovim prezentacijama u posljednjih nekoliko mjeseci…

Real Madrid – Schalke 3:4 (5:4)
Strijelci: Ronaldo 25′, 45′, Benzema 53’/Fuchs 20′, Klaas-Jan Huntelaar 40′, 84′, Sane 57′
Real Madrid: Casillas, Coentrao (Marcelo 58′), Pepe, Varane, Arbeloa, Kroos, Isco, Khedira (Modric 58′), Ronaldo, Benzema, Bale
Schalke: Wellenreuther, Howedes, Matip, Nastasic, Hoger (Goretzka 57′), Neustadter, Fuchs, Barnetta (Uchida 81′), Meyer, Choupo-Moting (Sane 30′), Huntelaar