Remi Dinama i Hajduka pred 25.000 gledatelja

Na ispunjenom Maksimiru Dinamo i Hajduk odigrali su 1:1, uz pogotke Caktaša i Soudanija.

Pred oko 25.000 gledatelja na Maksimiru, u gotovo euforičnom raspoloženju koje je kod navijača modrih i bijelih izazvalo uhićenje braće Mamić, Dinamo i Hajduk odigrali su neodlučeno 1:1 u prvom kolu 1. HNL.

Uvertiru utakmici priredili su Bad Blue Boysi čije su se suprotstavljene frakcije potukle na sjevernoj tribini, no policija je ubrzo smirila situaciju.

Usprkos teškom vremenu i visokoj temperaturi, susret je započeo u visokom ritmu te su gosti poveli već u osmoj minuti. Ohandza je primio loptu u naizgled neopasnoj situaciji, pored lijeve korner zastavice, prošao Pinta te ušao u 16-erac i preciznom povratnom loptom pronašao Caktaša koji je poentirao s 10-ak metara. Osim asistencija za pogodak Kamerunac je u prvom poluvremenu radio dosta problema Dinamovoj obrani.

Prvu pravu priliku Dinamo je imao u 15. minuti kada je Machado izveo slobodni udarac koji je okrznuo živi zid, ali je Kalinić bio na mjestu. Nakon toga domaći su preuzeli više inicijative, ali bez pravih prilika za pogodak.

Pogodak je ipak stigao u 37. minuti, kada je Dinamo zabio na gotovo identičan način kao Hajduk. Pjaca je probio desnu stranu Hajdukove obrane uz gol-aut liniju te odigrao povratnu loptu za Soudanija koji je s pet metara zakucava u mrežu.

Početkom drugog poluvremena Pjaca, koji je bio najopasniji u redovima Dinamo, ponovno je probio Tudora, no njegov udarac lijevom nogom otišao je preko gola. Hajduk je 10-ak minuta kasnije uzvratio preko Vlašića koji je s 20-ak metara šutirao na povratnu loptu Caktaša, no udarac je završio u Eduardovu naručju.

Posljednju priliku na utakmici imao je Dinamo, odnosno Endri Cekici koji je ušao sredinom drugog poluvremena. Uputio je prizeman šut s 20-ak metara, no Kalinić je loptu odbio u korner.

Valja još istaknuti kako je u Hajdukovom dresu debitirao Brazilac Jefferson i odigrao jako dobro cijelu utakmicu na poziciji zadnjeg veznog. Kod modrih debitirao je Marko Rog ulaskom s klupe u 62. minuti, no iako se trudio nije imao zapaženijih poteza.

Bio je to prvi derbi nakon dugo vremena u kojem je Hajduk bio ravnopravan Dinamo i u kojem se igralo pred ispunjenim Maksimirskim tribinama.

Dinamo: Eduardo – Pinto, Šimunović, Taravel, Pivarić – Ademi, Machado – Soudani, Ćorić (od 62. Rog), Pjaca (od 82. Hodžić) – Henriquez (od 75. Cekici)

Hajduk: Kalinić – Tudor, Milović, Nižić, Pejić – Jefferson, Caktaš – Vlašić, Balić (od 52. Maloku), Roguljić (od 70. Maglica) – Ohandza (od 90+4. Kiš).