Riječani posrnuli u europremijeri na Kantridi, prolaz gotovo nemoguća misija

Rijeka je u prvoj utakmici 2. pretkola Europske lige poražena od Aberdeena s 0:3.

Ispunjena Kantrida dočekala je u prvom ovosezonskom europskom izazovu škotski Abeerden, no svim otpimističnim najavama unatoč, nije se baš najbolje provela.

Premda su ‘analize’ prije utakmice govorile kako bi nogometaše Aberdeena mogla poremetiti izuzetno visoka temperatura, koje je na Kantridi dosezala čak 35 stupnjeva prije početka ogleda, Škoti su reagirali i bolje no što se očekivalo te pobijedili s ogromnih, ‘gigantskih’ 0:3.

Rijeka je odlično otvorila utakmicu, u prvih deset minuta imala određenu dominaciju – prijetili su (uglavnom) Tomasov, Moises i Radošević, dok se gosti nisu praktički niti jednom ozbiljno primakli vratima Vargića.

Prvu dobru prigodu zabijlježili smo u 19. minuti – agilni Tomasov odlično je izveo udarac iz kuta, pucao je Moises, no Ward je naposljetku nekako uspio ukrotiti njegov pokušaj.

Odlična defenzivna igra Aberdeena spriječila je Rijeku u bilo kakvom pokušaju zadavanja završnog udarca, a mnogo bolje postavljanje na terenu u 38. je minuti rezultiralo i šokantnim vodećim pogotkom. Vargić, naime, nije najbolje procijenio let lopte poslije kornera, a situaciju je najbolje iskoristio Considine, glavom proslijedivši loptu u mrežu.

Drugih 45 minuta nije ponudilo ništa drukčiju sliku; Krvžić je zamijenio Tomasova, Rijeka pokazala namjeru da ozbiljno prijeti, ali ponovno su oni ‘brzi i efikasni’ bili i – učinkovitiji.

U 52. minuti Pawlett je tako iz dvojbene pozicije zaleđa pogodio glavom otprilike s bijele točke, da bi Škoti u 76. minuti iskoristili još jednu brzu transformaciju, koju je u zgoditak za velikih 3:0 pretvorio McLean iz lijepog voleja.

Imala je Rijeka još prstohvat prilika do kraja ogleda, no svaki je put završnica bila blijeda i neučinkovita. U 82 minuti Ward je fantastično ‘skinuo’ Bezjakov udarac sa samo nekoliko metara, da bi Marin Leovac tri minute kasnije iz dobre pozicije potpuno ‘promašio loptu’ te je i posljednja prigoda za riječko popravljanje dojma otišla u nepovrat.

Rijeci će, u Škotskoj – nakon ovakve prezentacije – zaista trebati čudo…