Rijeka teže od očekivanog slomila otpor upornog Rudeša

Rijeka je u drugom kolu Hrvatski telekom prve lige na Rujevici dočekala novopečenog prvoligaša Rudeš, a branitelj naslova je s 4:1 svladao Rudeš, koji u većem dijelu utakmice može biti zadovoljan prikazanim unatoč teškom porazu.

Matjaž Kek je promiješao sastav, pa su tako u prvu postavu ušli Roberto Punčec i Zoran Kvržić kao zamjene za ozljeđene Josipa Eleza i Marka Vešovića, dok je Mate Maleš mijenjao suspendiranog Filipa Bradarića. S druge strane, sastav Rudeša je bio identičan onome iz prošlog kola kada su dojučerašnji drugoligaši remizirali s Osijekom u Gradskom vrtu.

Na Rujevici smo mogli vidjeti agresivan i rastrčan Rudeš, kojeg je španjolski stručnjak Rodriguez hrabro postavio u gostima kod ponajbolje ekipe lige. Štoviše, gosti su prvi i zaprijetili preko Havojića, koji je natjerao Slugu na intervenciju. Nakon uvodne bolje igre Rudeša Rijeka se stabilizirala i počela prijetiti, a dobru priliku je propustio Mišić. Već u 17. minuti Matei savršeno proigrava Gavranovića, koji kreće sam na golmana Hendiju, ali švicarski internacionalac je htio biti nesebičan pa je umjesto završavanja akcije odabrao proigravanje za Kvržića kojeg odlično čita Borevković i izbacuje loptu u posljednji trenutak u korner. Gol se čekao do 25. minute kada Gavranović lijepo pronalazi Kvržića u kaznenom prostoru Rudeša, a povratnik u riječke redove zabija svoj prvijenac ove sezone za vodstvo Rijeke.

Nakon početnog pogotka igra Rudeša je dosta pala, olako su gubili lopte u sredini, a obrambena linija je bila postavljena previsoko što je omogućavalo Riječanima brojna proigravanja u prostor iza leđa obrane Rudeša. Takva proigravanja Rijeka nije iskoristila, što zbog nepažnje igrača i čestog ulaska u zaleđa, što zbog nepreciznosti na samom kraju akcija (Gavranović, Gorgon). I kada se mislilo da će dvije ekipe na poluvrijeme otići udaljene golom razmaka, Mišić je izveo jedan korner, lopta se odbila do Župarića koji prizemnim udarcem na spavanju hvata Hendiju i postavlja rezultat 2:0 s kojim se otišlo na poluvrijeme.

Nastavak je bolje otvorio Rudeš, a do smanjenja vodstva Rijeke je odmah moglo doći na početku poluvremena. Mišić je izgubio jednu loptu, što je omogućilo odličnu priliku Havojiću. Gostujući veznjak lijepo puca, a još ljepše njegov udarac brani Sluga. Rijeka se više orijentirala na polukontre i kontre, a takve su upropastili Kvržić u 50. i Gavranović u 56. minuti nakon loše kontrole lopte. Nešto opušteniji pristup Riječanima se osvetio u 63. minuti kada Karlo Lulić smanjuje vodstvo Rijeke nakon brze kontre Rudeša.

Rijeka je do kraja utakmice pokušavala trećim golom riješiti utakmicu, no prilike su propuštali redom Vešović, Gorgon i Matei, pa se gledala prilično otvorena utakmica u kojoj se Rudeš u niti jednom trenutku nije povukao. Otvoreni pristup Rudeša je doveo do nove prilike za Rijeku, a ovoga puta nije bilo spasa za goste. Igrala se 78. minuta kada je Gorgon odlično izbjegao zaleđe i nesebično tražio Gavranovića na drugoj stativi. Pritom je kapetan gostiju Mesarić podmetnuo nogu i skrenuo je u vlastitu mrežu za konačno rješenje ove utakmice. Do kraja susreta je Rijeka postigla još jedan pogodak, a strijelac je bio Mario Gavranović, nakon što je Heber iz čiste prilike pogodio stativu.

U smiraju utakmice gledatelji su se zabavljali performansom Armade koja do 80. minute nije navijala u znak prosvjeda protiv događanja na relaciji navijači-policija u utakmici sa Slaven Belupom. Navijanje je potrajalo otprilike dvije minute kada je Armada demonstrativno napustila svoju tribinu i otišla preuranjeno s utakmice.

Rijeka: Sluga – Ristovski (od 79′ Đoković), Župarić, Punčec, Zuta – Maleš, Mišić – Matei (od 83′ Heber), Gorgon, Kvržić (od 60′ Vešović) – Gavranović

Rudeš: Hendija – Boršić, Mesarić, Borevković – Perić-Komšić, Kamenar (od 53′ Lulić), Franić, Ivančić, Havojić (od 60′ Aralica) – Vuco, Turčin