Rukometaši izborili Olimpijadu, kolosalne obrane Ivana Stevanovića!

Hrvatska-Norveška 27:21... Rio, evo nas!

Farvel Norge… Na Olimpijske igre u Rio de Janeiru ide Hrvatska!

Prvih pet šuteva Norvežana bilo je pet zicera, a dogodilo se – pet obrana Ivana Stevanovića i nakon 7 minuta vodili smo 5:0. U 24-oj je bilo 13:4, a Stevanović je imao deset obrana. I tu je negdje, već pet minuta prije kraja prvog poluvremena bilo manje-više sve jasno.

Izabranici Željka Babića morali su danas pobijediti da bi otišli na Olimpijadu i pobijedili su. Pobijedili su onako kako to rade velike rukometne momčadi. Normalno… Iz najvećih rukometnih zemalja. A veće od Hrvatske – nema!

Bahrein je bio neupitni outsider, a Danska nedvojbeni favorit naše skupine. Te su mega-moćne Dance Norvežani jučer skoro pobijedili, na poluvremenu su vodili, završilo je neriješeno. E, s tim su Norvežanima naši jučer pomeli parket dvorane u Herningu u jednoj od najboljih utakmica hrvatske rukometne reprezentacije – ikad. Ovo danas bilo je na razini legendarnih prethodnika predvođenih Nenadom Kljajićem i Linom Červarom. Prvih današnjih 25 minuta bilo je, bez patetike, povijesno dobro. A Riječanin Ivan Stevanović branio je kao nekad Mirko Bašić, Vladimir Šola, također Riječanin i danas član stožera Valter Matošević, Mirko Alilović… Stevanović je ulio more straha u norveške kosti. On i Pešić skupili su 20 obrana, a Stevanović je svojom vrhunskom izvedbom Norvešku načeo i utakmicu prvi put prelomio već u prvih pet minuta. Nakon Alilovića imamo vratara koji će 5. svibnja napuniti 36 godina i Rio će biti njegovo remek-djelo.

Znamo imati uspona i padova, al’ ovo danas je definitivno bio uspon – govorio je izbornik Željko Babić nakon utakmice – Hvala igračima i kolegama iz stožera i hvala svim navijačima, kako ovdje u Danskoj tako i onima u domovini. Drago nam je da smo vas obradovali. Veselite se!

I hoćemo! Bravo majstori. Iznad svih… Hrvatska!

Hrvatska-Norveška 27:21

Herning, Danska. Dvorana ‘Jyske Bank Boxen’. Suci: López i Ramírez, Španjolska.

HRVATSKA: Stevanović 17 obrana, Pešić 3 obrane; Marić 1, Duvnjak 6, Kopljar, Gojun, Horvat 2, Buntić 4, Štrlek 2, Čupić 4 (2), Pavlović, Kozina 1, Mamić 2, Cindrić, Šebetić 4, Slišković 1. Izbornik: Babić.

NORVEŠKA: Erevik, Espen; Sagosen 3, Kristensen, Myrhol 1, Hykkerud, Overby, Mamelund, Rambo, Jondal 6 (4), Bjornsen 5, Andre, Gullerud 3, O’Sullivan 1, Reinkind 2, Hansen. Izbornik: Berge.

(sedmerci: Hrvatska 2/5, Norveška 4/5; igrač manje: Hrvatska 8 minuta, Norveška 10 minuta)