Rukometašice slavljem u Vukovaru izborile plasman na EP

Hrvatska je kvalifikacijsku skupinu završila na drugom mjestu iza Norveške.

Hrvatska ženska seniorska reprezentacija u rukometu kvalificirala se na Europsko prvenstvo koje će se od 29. studenog do 16. prosinca 2018. održati u Francuskoj i to nakon slavlja na Ukrajinom u posljednjoj utakmici kvalifikacija rezultatom 28:25.

Dugo se čekao na prvi pogodaka u Vukovaru, a prvi gol zabile su Ukrajinke. Do preokreta i prvog vodstva, Hrvatska stiže u desetoj minuti nakon obrane Ivane Kapitanović. Tada Stela Posavec pronalazi rupu u ukrajinskoj obrani i zabija za 3:2. Krenula je uzlazna putanja naših rukometašica i u tri minute su s još dva brza zgoditka pobjegle su na +3. Zatražila je zbog toga ukrajinska klupa minutu odmora koja je očito dobro došla jer je Ukrajina krenula smanjivati zaostatak.

Igralo se tako gol za gol. Malo je Hrvatska uz obrane Kapitanović i dobar napad pobjegla na +4, pa zbog grešaka opet omogućila Ukrajini da smanji na dva gola razlike. Na kraju su izabranice Nenada Šoštarića na odmor ipak otišle s + 3 nakon što sjajno iz polukontre zabija Maja Kožnjak.

Pomalo uspavano je Hrvatska krenula u nastavak susreta i nije šest minuta mogla pronaći put do protivničke mreže. Ukrajina je to dobro iskoristila a i povezala seriju 4-0 uz Olgu Perderij i te preokrenula na 16:15. To je bilo drugo njihovo vodstvo na utakmici nakon onog u početnim minutama. Napokon ukrajinsku mrežu trese Aneta Benko koja je bila sigurna s linije sedam metara i vraća utakmicu u egal. A onda, prebacuje u višu brzinu Paula Posavec na lijevom krilu i sa svoja četiri uzastopna gola vraća navijačima osmjehe na lica i odvodi Hrvatsku na 20:18.

Nadovezala se s golovima i Aneta Benko i prednost Hrvatske iznosila je +4 što je natjeralo Ukrajinu na novi time-out. No,koliko god su protivnice pokušavale ponovno slomiti Hrvatsku i uloviti priključak, toliko Hrvatice dobrom obranom nisu dopuštale, uglavnom zahvaljujući sjajnim reakcijama Kapitanović među vratnicama. Po posljednjem sučevu zvižduku Hrvatska je upisala slavlje 28:25 vrijedno plasmana na Euro.

Hrvatsku je do pobjede vodila Aneta Benko sa sedam golova, Stela Posavec zabila je šest pogodaka, dok su po četiri zabile Paula Posavec i Larissa Kalaus. Kod Ukrajine najefikasnija bila je Irina Glibko  s osam zgoditaka, dok je u hrvatsku mrežu pet komada pospremila Irina Kompanjec.