Rusija potopila očajnu Hrvatsku: Smrznuti na -23 u utakmici generacije

Hrvatska košarkaška reprezentacija je u osmini finala Eurobasketa poražena od Rusije sa 78:101, te će tako Rusija igrati s Grčkom u četvrtfinalu Eurobasketa. Hrvatska je tako u ključnoj utakmici na prvenstvu doživjela veliki debakl, a Rusi su očitali košarkašku lekciju hrvatskim zvijezdama i izborniku Petroviću koji su najavljivali pohod na medalju.

Hrvatska je loše krenula u utakmicu, te su Rusi preko Shveda došli do dvije brze trice i vodstva od 0:6. Uzvratila je Hrvatska preko Šarića i Bogdanovića, a u 4. minuti izabranici Aleksandra Petrovića dolaze do prvog vodstva (11:10) nakon trice Marka Tomasa. Šarić, Bogdanović i Žorić u sljedećim minutama održavaju minimalno vodstvo, no Rusi se vraćaju u igru preko Mozgova. Da četvrtina završi u ritmu kako je susret počeo se pobrinuo Kulagin koji u posljednjim sekundama zabija tricu preko Popovića za 23:25.

Odmah na početku druge četvrtine rezultat izjednačuje Dario Šarić, no obrana Hrvatske u tim trenucima reagira iznimno loše i Rusi ubrzo dolaze do +5. Na to se nagomilala tehnička pogreška Žorića, no Bender i Ukić ne dozvoljavaju veće odcjepljenje Rusije. U tim trenucima je hrvatska trica potpuno stala, no nakon dugog sušnog perioda Bogdanović teškom mukom pogađa tricu za 40:42. I kada je Hrvatska trebala otići na poluvrijeme sa zaostatkom od dva koša, Rusija je svega sekundu do kraja četvrtine preko Mozgova uspjela doći do koša i vodstva od +4.

Umjesto očekivanog preokreta Hrvatske, nakon svega dvije minute igre u trećoj četvrtini Rusija je imala velikih +9. Shved je bio nerješiva enigma za hrvatsku obranu, a s druge strane Bogdanović i Šarić nikako nisu uspjevali uhvatiti pravi ritam u napadu. Već u 6. minuti treće četvrtine Rusi imaju +10, a uskoro i 49:61, odnosno +12 preko genijalnog Shveda koji je tricama torpedirao Hrvatsku. Žorić uspjeva malo smanjiti veliko vodstvo Rusije, no Rusi se ne zaustavljaju na tome i Fridzon povezuje 6 poena za nevjerojatnih +16 Rusije. Hrvatska tada praktički nije imala obrambenu igru i Rusi su radili što god su htjeli, a potpuni kolaps je bila upravo treće četvrtina. Dvije minute prije kraja četvrtine Popović pogađa tricu i daje malu nadu da se Hrvatska može vratiti u ovaj susret. Povratnik na teren Mozgov vraća na +15, a tim rezultatom je i završila očajno odigrana treća četvrtina u kojoj su hrvatski košarkaši praktički izgubili utakmicu.

Posljednja četvrtina nije ponudila nikakvo iznenađenje i praktički smo gledali revijalnu utakmicu u kojoj je Rusija vješto držala ogromnu prednost, a Hrvatska je nastavila sa bezidejnom igrom u napadu i sramotnim pristupom obrambenoj igri. Rusija je na kraju nokautirala Hrvatsku i ostavila je zamrznutu na -23, te su tako Petrovićevi dečki završili nastup na Eurobasketu u prvoj utakmici knock outa. Potpuno identično kao i pred dvije godine na Eurobasketu kada je Češka razbila Hrvatsku sa +21 u osmini finala, tako je i Rusija očitala košarkašku lekciju Hrvatskoj, koja je na europsku smotru ispraćena sa velikim očekivanjima i snovima o medalji, a nastup je završen dobro poznatim debaklom.